הרב יעקב יוסף, בנו של מנהיג תנועת ש"ס, קרא טרם מותו אל מיטתו לרב יעקב עדס והותיר אחריו צוואה. על הפרק עמדו שני נושאים: התנגדותו לשירות לאומי לבנות, וקריאה שלא לערב את רשויות השלטון במאבקים של אפליה דתית במוסדות דתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הציוויים שהותיר אחריו, הקריא כשהוא נחנק מבכי הרב עדס בהלוויתו של הרב יוסף. הוא קרא ללכת לפי מדרשו של הרב שטייצמן, רב ליטאי בכיר בבני ברק, ולא לאפשר הליכתן של בנות אל השירות הלאומי.

בדבריו אודות האפליה במוסדות הדתיים, הכה למעשה הרב יעקב יוסף על חטא. בנו של הרב עובדיה יוסף, שהיה קיצוני ממנו בעמדותיו, עמד מאחורי עתירתו של יואב ללום, מנהל עמותת "נוער כהלכה", הנאבקת נגד מגבלות על קליטת תלמידים חרדים ספרדים בבתי הספר של החינוך העצמאי לבג"ץ נגד הורי התלמידות בעמנואל, והיה לאחד ממובילי מאבק הספרדים באפליה לבית הספר לבנות.

היה קיצוני מאביו. הרב יעקב יוסף ז"ל (צילום: חדשות 24)
היה קיצוני מאביו. הרב יעקב יוסף ז"ל | צילום: חדשות 24

"למרות הייסורים המשיך ללמד תורה"

בשלב מסויים הודיע כי הוא פורש מהעיסוק בפרשה לאחר סדרת איומים שקיבל על חייו. אביו, הרב עובדיה יוסף אמר אז בדרשתו השבועית כי "מי שפונה לערכאות, אין לו מקום בעולם הבא".

בנו של מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס הלך היום לעולמו בגיל 66 אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן. כשאלפים מלווים אותו בדרכו האחרונה נטמן אחרי הצהריים בהר המנוחות. "למרות המצב הקשה והייסורים הנוראיים כל זמן שיכל לעמוד על רגליו עוד בשבוע שעבר אמר שיעורים", ספד לו הרב אליהו בקשי דורון. הוא הוסיף וציין כי מותו ביום שישי הוא מות צדיקים.

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, נשא אף הוא דברים וביכה את פטירתו של הרב יוסף. "הוא היה תלמיד חכם גדול ובקיא מאוד בהלכה", סיפר, "הוא נחשב לאחד ממשיבי התשובות הגדולים והיה עונה לכל אדם באופן אישי".

מוקדם יותר, הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו צער עמוק על פטירתו של הרב. בהודעה שהוציא ביקש נתניהו למסור את תנחומיו לבני המשפחה על לכתו של הרב ש"היה מורה הלכה ופוסק גדול שהלך בדרכי אביו".