המתיחות בסוריה מעוררת בהלה בקרב הציבור: ביקור בתחנת חלוקת ערכות המגן הבוקר (ד') בדרך ההגנה בתל אביב ממחיש עד כמה האזרחים חוששים ממתקפה כימית על ישראל. רבים מהם התלוננו על כך שאין מספיק תחנות חלוקה, מה שיוצר לחץ על התחנות הקיימות - שם מחכים שעות ארוכות כדי לקבל ערכת מגן. אתר חברת "דואר ישראל", שאחראית על חלוקת המסכות הפסיק הבוקר לעבוד וחזר לפעול כעבור כשעה. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר לדיון בנושא ההשלכות של תקיפה אמריקנית בסוריה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות אנשים עמדו הבוקר בתור הארוך שהשתרך מחוץ לתחנת החלוקה בתל אביב, שם נאמר להם שההמתנה הממוצעת היא כשעתיים. מחוץ לתחנה התעוררו מספר ויכוחים בין התושבים וריבים על התור, אך רוב האנשים מנסים לשמור על קור רוח. רוני מתל אביב אמרה: "אני חוששת שאני צריכה להמתין 4 שעות בתור. הגעתי לקחת מסכה לבתי הקטנה, המסכות שלי ושל בעלי מרועננות".

התורים הארוכים (צילום: חדשות 2)
"מחכים שעות לקבל מסכה" | צילום: חדשות 2

דוד ורמונה הרשפילד, שעלו מרומניה בשנים האחרונות, הסבירו מדוע הגיעו לקבל ערכות: "אנחנו לא חוששים. אם היינו חוששים לא היינו עולים לישראל, אבל צריכים להיות מוכנים. באנו כדי לקחת מסכות לנו ולשלושת ילדינו".

דותן פרייברג, צעיר בשנות ה-20 לחייו מתל אביב, הביע תקווה שפעולה אמריקנית בסוריה לא תגרור את ישראל לקו האש. "יש לי משפחה שמגיעה לחגים ואני לא אדיש למה שקורה", הסביר מדוע הגיע לקחת ערכת מגן. "צריך להיות מוכנים ונקווה שיהיה בסדר ונעבור את החג בלי מלחמה".

פאניקה מיותרת? חלוקת ערכות מגן (צילום: רויטרס)
האזרחים מסתערים על ערכות המגן | צילום: רויטרס

"צריך עוד כוח אדם - שיספקו הסברים"

תושב ראשון לציון הגיע לתחנה בתל אביב והתלונן על מספר תחנות החלוקה הקטן: "אי אפשר לצפות מאנשים שיחזיקו מסכות אב"כ 3 שנים. בדרך כלל לפני מלחמה באים ונערכים וגם המדינה צריכה להיות ערוכה, אני בא מראשון לציון ויש כאן אנשים מבת ים וחולון - זה לא בסדר".

לדבריו, "אם הייתי מחליף את המסכות קודם, הילדים עדיין היו גדלים והייתי צריך שוב לבוא. צריך יותר כוח אדם ומישהו שיענה לטלפונים ויספק הסברים". תושבת חולון שהגיעה יחד עם נכדתה מרחובות, התלוננה גם היא על כך שאין תחנה קרובה יותר.

גם בחיפה מורגשים עומסים כבדים בתחנת החלוקה. "לא ייתכן שאנו ממתינים כבר שעתיים לערכת מגן - היו צריכים להתכונן לזה מראש, איך זה קורה?, תהה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט ניר, תושב הקריות, שהגיע הבוקר להצטייד. "שמישהו שיעשה - שייפתחו עוד תחנות".

בדואר ישראל אמרו הבוקר בתגובה כי הם תיגברו את המוקד הטלפוני ואת תחנות החלוקה בכוח אדם נוסף וכי פיקוד העורף אחראי להורות על פתיחת תחנות חלוקה. ניתן התחנה בתל אביב תהיה פתוחה עד ל-3.9 בין השעות 8:00-15:00, התחנה בקניון הדר בירושלים פתוחה גם היא עד 3.9 בין השעות 11:00-19:00, וגם התחנה ברחוב מגן האלף בירושלים. תחנת מעלה אדומים פתוחה עד מחר בין השעות 11:00-19:00, וכך גם התחנה בבית שמש. תחנת החלוקה של דואר ישראל ברחוב הנביאים בחיפה פתוחה באופן קבוע בין השעות 8:00-15:00.

בדיקה: איך השירות בסניפי דואר ישראל? (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
אמהות עם תינוקות עומדות בתור | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

העורף: הכל כבשגרה, לא לפתוח מסכות

בדואר ישראל אומרים הבוקר כי פי שלושה בני אדם מגיעים לקחת ערכות מגן מביום רגיל. "נראה שהגל הזה רק ממשיך, מאז הדיווחים יש עלייה דרסטית גם במוקד הטלפוני וגם בתחנות החלוקה", אמר שם.

ניתן לראות שדווקא בתל אביב, שם הגיעו לתחנות ביום רגיל רק כ-10 בני אדם, מאות בני אדם הגיעו היום לתחנה ברחוב ההגנה. "זה חשוב מאוד שכול מגיעים לקחת ערכות מגן, בינתיים אבל אין הנחיות מיוחדות - הכל כבשגרה, ואין מה להיות בלחץ", אמר הבוקר קצין בפיקוד העורף - שם מקבלים שיחות רבות למוקד הטלפוני. בפיקוד הבהירו כי אין לפתוח את הערכות.

על פי הנתונים האחרונים רק ל-60% מאזרחי ישראל יש ערכות מגן, בעוד המדינה עדיין לא מצאה פתרון תקציבי לייצור ערכות לכלל האזרחים, מה שיעלה היום בדיון הוועדה למוכנות העורף.

ובעוד בתל אביב ובערכי המרכז, הנהירה לתחנות החלוקה נמשכת - ביהודה ושומרון זועמים על כך שאין באזורם אפילו תחנת חלוקה אחת. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, זעם הבוקר בנושא וקיבל פניות ממאות תושבים. "דמנו אינו הפקר", הבהיר. "ביהודה ושומרון 370,000 תושבים פי 6 מתושבי רעננה, יותר מפי 3 מתושבי כפר סבא, ואין סיבה שלא תהיה פה אפילו נקודת חלוקה אחת". קב"ט המועצה האזורית יונתן שמחי, פנה לגורמים בכירים בפיקוד העורף בבקשה להציב נקודות חלוקה גם בשומרון, אך זה טרם נעשה.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

אל קעידה מאיים ב"התפרצות וולקנית של נקמה"

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?

תורי ענק בתחנות החלוקה: "מחכים שעות כדי לקבל מסכה"

דיווח: 20 נפגעים מגז רעיל בדמשק

דיווח בארה"ב: "סוכנויות המודיעין יפרסמו ראיות לשימוש בנשק כימי"

ביידן: "אסד אחראי למתקפה הכימית ועליו לתת את הדין"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

קו ההגנה האחרון של אסד: הלוחמות

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

תורים ארוכים בתחנות חלוקת ערכות מגן: "יש לנו ילדים וצריך לשמור עליהם"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

בריטניה: טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה

"המערב מתנהג בעולם האיסלאמי כמו קוף עם רימון"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה