רב הכותל הגיב הערב לסערה שמעוררת תפילת נשות הכותל מדי ראש חודש ונגמרה גם היום, כמו בפעמים הקודמות, במעצרן של כמה מהן. "הכותל צריך להיות מקום מאחד לכולם", אמר היום הרב שמואל רבינוביץ', תוך שהוא מטיח ביקורת קשה בנשות הכותל. באשר לשינוי עתידי במודל התפילה בכותל הוא הבהיר: "46 שנים נמשך הסטטוס קוו, וצריך להמשיך אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הכותל אמור להיות מקום שבו כולם ירגישו שזה הבית שלהם, זה מקום שכולם צריכים לגשת אליו בענווה", אמר הרב בראיון לתוכנית שש עם סיון רהב מאיר. "של נעלייך מעל רגלייך כי המקום אשר אתה עומד עליו, אדמת קודש היא", הוא ציטט. "לצערי, קבוצות קיצוניות מנסות להפוך את זה לאדמת מריבה, וזה חבל".

הרב רבינוביץ' טען כי לא צריך להיות כל שינוי באופן בו נוהגים להתפלל המאמינים ברחבה השנויה במחלוקת. "אנחנו בעוד מספר שבועות נציין 46 שנים לשחרור ירושלים", אמר. "הייתי משאיר את הסטטוס קוו ככל שהוא קיים, והוא נמשך הרבה מאוד זמן".

נשות הכותל. ארכיון (צילום: הפייסבוק של ח"כ מיכל רוזין)
התפילה מעוררת המחלוקת, הבוקר | צילום: הפייסבוק של ח"כ מיכל רוזין

"זה עלול להגיע לשפיכות דמים"

"צריך לזכור שיש קבוצות קיצוניות גם מהצד השני, שמבקשות לשנות, והן חושבות שאני עושה את הכותל חילוני", הוסיף הרב רבינוביץ'. "אני נמצא בין שתי קבוצות קיצוניות - אלה זועקות מכאן, אלה זועקים מכאן, וצריך ללכת באמצע. אם לא נלך בדרך הזו - נגיע לפיצוץ". 

הרב הזהיר כי "צריך לזכור שיש בכותל המערבי מתפללים ומתפללות קבועות, הן זועקות, הן כמובן ימחו. אנחנו יכולים להגיע גם לשפיכות דמים. צריך לזכור שזה מקום רגיש מאוד, מורכב מאוד, מסובך מאוד, ולא כל אחד יכול לעשות איתו מה שהוא רוצה".

עם זאת, כשנשאל על פשרת שרנסקי, שבמסגרתה תוקם באזור רחבה שלישית שבה יוכלו נשים וגברים להתפלל יחדיו, הוא לא הביע התנגדות נחרצת. "בראש ובראשונה אני מתנגד לשינוי של סטטוס קוו", אמר רב הכותל. "אני מתנגד לשינוי בצורת התפילה ובדרך שהתקבלה לפי המסורת היהודית, ומה שקיים בכותל עד היום". עם זאת הוסיף: "אני כואב על כך שאנחנו צריכים לעשות את הדברים האלה ואנשים לא יכולים להתפשר על מה שקיים, אבל אני לא אקדש על זה מלחמה".

הבוקר: שוב מהומה בכותל

המשטרה עיכבה הבוקר לחקירה ארבע נשים מארגון "נשות הכותל", לאחר שהפרו את הוראת בג"ץ שאסר עליהן להתעטף בטלית, להניח תפילין ולקרוא בתורה ברחבת הכותל בירושלים. בין הנשים שעוכבו גם מנכ"לית הקבוצה, לזלי זקיס.

עשרות הפעילות, שלוו על ידי חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג ממרצ, הביעו תרעומת על כך שלא ניתן להן להתפלל במקום לפי ראות עיניהן. "אנחנו רק רוצות להתפלל בכותל כדרכנו", אמרה אחת מהנשים שהגיעו הבוקר לרחבה. "יש כאן מחיצה של שני מטר - זה לא אמור להפריע לאף אחד".

במקביל, עוכבו לחקירה גבר חרדי החשוד שהצית ספר תורה של אחת המתפללות ואישה חרדית שהייתה מעורבת בעימות במקום הבוקר. המשטרה נערכה מבעוד מועד לאירועי תפילת ראש חודש אייר, ומפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי הבהיר בטרם התפילה כי המשטרה מתכוונת לאכוף את הוראות בג"ץ.