הקרב על הכותל מחריף: המשטרה עיכבה הבוקר לחקירה ארבע נשים מארגון "נשות הכותל", לאחר שהפרו את הוראת בג"ץ שאסר עליהן להתעטף בטלית, להניח תפילין ולקרוא בתורה ברחבת הכותל בירושלים. בין הנשים שעוכבו גם מנכ"לית הקבוצה, לזלי זקיס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות הפעילות, שלוו על ידי חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג ממרצ, הביעו תרעומת על כך שלא ניתן להן להתפלל במקום לפי ראות עיניהן. "אנחנו רק רוצות להתפלל בכותל כדרכנו", אמרה אחת מהנשים שהגיעו הבוקר לרחבה. "יש כאן מחיצה של שני מטר - זה לא אמור להפריע לאף אחד".

במקביל, עוכבו לחקירה גבר חרדי החשוד שהצית ספר תורה של אחת המתפללות ואישה חרדית שהייתה מעורבת בעימות במקום הבוקר. המשטרה נערכה מבעוד מועד לאירועי תפילת ראש חודש אייר, ומפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי הבהיר בטרם התפילה כי המשטרה מתכוונת לאכוף את הוראות בג"ץ.

תפילות תשעה באב בכותל (צילום: יוסי זילברמן)
הקרב על הרחבה מחריף, ארכיון | צילום: יוסי זילברמן

וברקע הדברים - היוזמה שמגבש בימים אלה יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי יחד עם חברת הכנסת עליזה לביא מ"יש עתיד". על לפי היוזמה, תיפתח בחודשים הקרובים רחבת כותל נוספת, שלישית במספר, שתיקרא "הרחבה הישראלית" ותאפשר לגברים ולנשים להתפלל יחד.

"יום לאחר שפורסם בקול תרועה מתווה שרנסקי, לרחבה שוויונית בכותל, שולחת ממשלת ישראל את השוטרים לעצור נשים בטלית", אמרה הבוקר חברת הכנסת תמר זנדברג. "המעצרים בתפילה היום הבהירו את כנות הצעת המתווה".

היוזמה החדשה צפויה לפתור את סוגיית נשות הכותל, ותאפשר להן להתפלל על פי מנהגיהן. כעת, כל עוד קיימת הפרדה, אוסר החוק בישראל מהנשים להתפלל על פי המנהגים הרפורמים, אך דווקא היהדות אינה פוסלת זאת על הסף וישנם פוסקים המתירים להן להמשיך בדרכן.