בחברת החשמל הוכרז על מצב חירום, זאת בעקבות שיבושים כבדים באספקת החשמל ברחבי הארץ. עשרות אלפי בתי אב נותקו מאספקת הזרם הסדירה, זאת בשל מפגעים שונים שנגרמו בעקבות מזג האוויר. רחל, תושבת ירושלים אמרה בשיחה עם חדשות 2: "זה סיוט, אנחנו קופאים מקור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז ליל אמש (ה') הפכו כ-60 אלף תושבים ברחבי הארץ למנותקי חשמל, לאחר שבעקבות התחזקות הסופה נגרמו נזקים לתשתיות החשמל. עד שעות הערב חוברו כ-30 אלף בתי אב חזרה לרשת. בחברת החשמל ציינו כי הם נערכים להמשך פעילות במתכונת חירום במהלך השבת הקרובה כדי להשיב את אספקת הזרם.

ניסים בן יהודה, תושב גבעת יערים, סיפר גם הוא על ההתמודדות עם המחסור באספקת החשמל. "זה קשה מאוד. לא ברור לי איך נעבור את השבת", אמר. "יש לנו אישה מבוגרת בבית, היא חולה סיעודית ואנחנו תשע נפשות. גם קר וגם חשוך".

לדבריו, במושב שבו הוא מתגורר קרוס כל תשתיות החשמל והטלפונים אינם עובדים. "ניסיתי לדבר עם חברת החשמל - לא היה עם מי לדבר", המשיך בן יהודה, אך הדגיש כי משפחתו אינה זקוקה לסיוע. "אנחנו מסתדרים, פחות או יותר".

האזורים שבהם אין חשמל: 

ירושלים קטמונים, גבעת משואה, קרית מנחם, קרית יובל, בית וגן, בית הכרם, גבעת שאול, עיר גנים, פסגת זאב, רחביה, קרית משה, רמת בית הכרם ומרכז העיר.
סובב ירושלים שואבה, עין חמד, אבו גוש, נווה אילן, מבשרת ציון, הר אדר, צור הדסה, מבוא ביתר, גבעת זאב, גבעון החדשה, בית זית, מעלה החמישה, צובה, בית אל, בר גיורא, נס הרים
יהודה ושומרון בית חגי, חלקים מקרית ארבע, אלון שבות, מעלה אפרים, עפרה, כוכב יעקב, איתמר, ברכה, שבי שומרון, יצהר, אלון מורה, תפוח, שילה, עלי, לבונה, טלמון, נעלה, נילי, דולב, עינב, אבני חפץ ומספר שכונות באריאל
אזור המרכז מס' רחובות בהרצליה, רמת גן, ת"א, בני ברק, חולון, אזור, ראש העין, כפר שמריהו, ראשל"צ, משמר השבעה וגנות
אזור הצפון אזור תעשייה מג'דל שאמס, אודם, קיבוץ אלרום, דלתון, סאסא, דישון, אביבים, יראון, ברעם, כנען, עלמה, יישובי רמת הגולן, צפת ויישובי עוטף צפת.

 

"מנותקים מהעולם במשך שעות"

בחברת החשמל ציינו כי מרבית הקשיים בטיפול בתקלות נובעים מחוסר יכולתם של אנשי החברה להגיע למוקדים בהם התרחשו התקלות. בחברת החשמל הזהירו כי ייקח זמן רב לתיקון התקלות והדגישו כי יש להימנע מלהתקרב לכבלי חשמל קרועים שניזוקו. "6 קווי מתח עליון, 45 קווי מתח גבוה ומאות קווי מתח נמוך ניזוקו בעקבות הסופה", הסביר אורן הלמן, סמנכ"ל הרגולציה והתקשורת בחברת החשמל. "מדובר בתופעה קיצונית וייקח זמן רב לתקן את כלל המפגעים".

תום, תושב המרכז שבשל עבודתו נאלץ להישאר הלילה במלון בהרי ירושלים, סבל גם הוא מהפסקות החשמל. "משעות הבוקר נפלה רשת החשמל והקור היה עז", סיפר. "בחוץ השלג לא הפסיק לרדת ובפנים היה קר מאוד. בנוסף, לא יכולנו ליצור קשר עם הבית כי הסלולרי היה ללא בטריה וגם מרכזיית הטלפונים קרסה. זה נמשך במשך שעות ארוכות".

גם אלירן יונה, תושב מבשרת ציון הביע דאגתו בשל הניתוק הממושך מהחשמל: "אין לנו חשמל כבר מ-06:00 בבוקר. אין לנו איך לבשל לשבת, אין איך לקנות חלות, המצב ממש קשה".

פסגות הבוקר (צילום: מאור קסדו)
השלג גרם נזק לתשתיות החשמל | צילום: מאור קסדו

מאז אתמול: תושבי גב ההר בשומרון נותרו במצור

השלג גורם למפגעים נוספים - גם באזור השומרון. 10,000 תושבי גב ההר שבשומרון, ביניהם ילדים, נצורים בבתיהם בשל השלג הכבד - ללא חשמל וללא חימום.

כל הכבישים לגב ההר עדיין חסומים לתנועה והשיבושים באספקת הזרם טרם תוקנו. המועצה האזורית שומרון פועלת יחד עם הצבא לסייע לתושבים. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, תושב גב ההר בעצמו, אמר כי המועצה פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה כולל הפעלת צוותי חירום והעברת גנרטורים ליישובים כדי לסייע.

ישראל סוערת - הסיקור המלא:

תקועים בכביש? כל מרכזי הסיוע

מבצע חילוץ: "סופה נדירה בעוצמתה"

ירושלים נצורה: רה"מ ערך התייעצויות

היכנסו לרשימת הכבישים החסומים

שלג גם בוואדי ערה ונצרת עילית

מה גרם לסופת השלגים הגדולה?