אלה בדיוק התיירים שישראל מחפשת: קבוצת כמרים, נשים וגברים מאקוודור, שבאים ללמוד קצת עברית והרבה על ישראל. זה פרויקט שמעורבים בו משרד החוץ, קיבוץ משאבי שדה, וכך מגייסים שגרירים מקומיים שידברו קצת אחרת על המדינה שלנו. אבל הבעיה היא שכדי להגיע לכאן, צריך לעבור דרך נמל התעופה בן-גוריון. שם עכבו את הכמרים השחורים לבדיקה משפילה. ללבנים הניחו לנפשם.

"זה היה מדאיג כי לא הבנו את השפה", סיפר היום הכומר חואן אברהם אאוטיסטה גונזלס. "הבנו רק את שפת הגוף ועל פיה חשבתי שהכוונה היא להחזיר אותנו לאקוודור. אחר כך לקחו אותנו לחקירה, והנשים טיפלו בנו בתוקפנות רבה".

מריה בסנטס קאיזה, חברה נוספת בקבוצה, מספרת: "לא הבנתי בכלל מה קורה והייתי מאוד מבוהלת". גונזלס מסכם: "אישית חוויתי את זה כגזענות, כהשפלה".

השהייה בארץ קוצרה - איש לא הסביר מדוע

רק חמישה כמרים מתוך הקבוצה עוכבו. שאר הרשימה, שהועברה מראש, כללה את כולם, אבל אותם העבירו בידוק קפדני, בלי להסביר למה, תוך כדי צעקות והתייחסות משפילה. ד"ר סילבנה ז'קלין פריאנו אוורג'ולה נזכרת: "שאלו אותנו אם אנחנו מדברים עברית או אנגלית. האישה כעסה מאוד, לקחה לנו את הדרכונים. העבירו אותו ממשרד למשרד למשרד, והאנשים היו מאוד לא נעימים".

"היה שם דיבור מאוד אלים", אמרה לחדשות 2 רינה שומרון, מורה לעברית שמלווה את קבוצת הכמרים. "התייחסו לאנשים בזלזול, בחוסר כבוד. הם הגיעו לקיבוץ והפנים שלהם היו כאילו מישהו נתן להם מחבת על הראש. הם היו ממש בהלם".

מהחמישה נלקחו הדרכונים, וכצעד משפיל נוסף קוצרה השהייה שלהם משלושה חודשים לחודש. למה? אף אחד לא הסביר.

הקונסול הישראלי באקוודור שיגר מברק נזעם לישראל. "חלק מהכמרים שצבע עורם שחום או כהה הועמדו בצד", כתב. "שאר הכמרים שצבע עורם בהיר לא נשאלו כלל שאלות. איך הגענו למצב מביך כזה? מדובר בכמרים, לא בחשודים!".

משרד החוץ לא יודע איך להתמודד

יוסי לוי, דובר משרד החוץ, זועם אף הוא. "כמי שאמונים על תדמית ישראל בעולם אנחנו כועסים, מתביישים, אפילו אובדי עצות מול רשויות הביטחון בשדה התעופה", אמר.

קבוצת הכמרים ביקרה היום ביד ושם. כולם שם מדברים בשבח ישראל, למרות החווייה. חדר המצב במשרד החוץ פנה בדחיפות למשרד הפנים, אך שם לא מספקים תשובות ברורות. הבעיה היא שהתקרית הזאת מצטרפת לעוד שורה של תקריות מביכות בשער הכניסה לישראל. מישהו בממשלה חייב להבין שככה לא בונים הסברה.

ברשות שדות התעופה ביקשו להבהיר כי משרד הפנים הוא שאחראי לנושא. ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "רשימת התיירים התקבלה רק הערב והועברה לבדיקה. אם מישהו נהג שלא כשורה, חומרת הדברים תובהר בתום בדיקה שבה יוצגו המסקנות". 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?