התקיפה מתרחקת, התורים מתקצרים: ביום שאחרי שרשרת הראיונות שהעניק נשיא ארה"ב ברק אובמה לרשתות טלוויזיה בנושא הסורי בהם לא דחה על הסף את הצעת הפשרה של רוסיה לפיה יוצמד פיקוח בינלאומי למתקני הנשק הכימי בסוריה, כבר ניתן לראות את ההשפעה בשטח, כאן בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התורים לחלוקת ערכות המגן בעמדות החלוקה, שבשבועיים האחרונים היו ארוכים ומייאשים עד מאוד, הלכו והידלדלו הבוקר, ככל הנראה עקב ההבנה בציבור הישראלי שהאיום של ירי מכיוון סוריה הופך להרבה פחות מציאותי. נטיית ממשל אובמה לחתור לפתרון דיפלומטי בנושא הנשק הכימי בסוריה וככל הנראה לא לפתוח במתקפה צבאית נגד משטר אסד "הורידה את האוויר" מבלון ההיסטריה שפקד חלקים רבים בציבור בתקופה האחרונה.

בעמדת החלוקה במתחם רידינג בתל אביב הבוקר, התנהלה החלוקה באופן חלק, שקט ומהיר למדי. ברשות הדואר אומרים כי אתמול חולקו ברחבי הארץ כ-8,500 ערכות מגן בסך הכל. גורמים בתחנות החלוקה מדווחים כי הבוקר כבר מורגשת בבירור רגיעה.

"אני מופתע, הייתי בטוח שאעמוד כאן הרבה בתור אבל חיכיתי רק שתי דקות וקיבלתי מהר את הערכות", סיפר לחדשות 2 באינטרנט אהוד, תושב רעננה, שהגיע לקבל ערכת מגן. "בהתחלה התלבטתי אם ללכת אחרי שראיתי את התורים בתקופה האחרונה, אבל בגלל שמקום עבודתי קרוב לתחנת החלוקה, החלטתי לקפוץ ובאמת העסק עבד מהר מאוד".

חלוקת ערכות המגן: בדומה לימים שלפני המתיחות

אתמול, לפני ההודעה על הסכם הפשרה המסתמן, הגיעו כ-200 בני אדם להחליף את ערכות המגן עד שעות הצהריים. היום, נכון לאותה שעה, מדווחים גורמים בתחנות החלוקה כי לכל אחת מהן הגיעו רק כמה עשרות בודדות. עובדי החלוקה מספרים כי הבוקר הזה נראה כמו יום רגיל בתקופה שלפני החשש מתקיפה.

"באתי לקחת ערכה לנכד ובדיוק עדכנתי את הבת שלי בסלולרי שהכניסה למקום, היציאה וההחלפה לקחו לי בדיוק חמש דקות", סיפר עמי, תושב האזור. "אובמה פשוט דפק את העסק. האווירה מזכירה את הימים שלפני ההתחממות".

אמש נודע כי בפיקוד העורף נערכים להאריך את תוקף המסכות בשנה נוספת - זאת על מנת שיישארו ערכות במלאי לחלק לציבור אם יווצר שוב של ביקוש גבוה במיוחד, כפי שקרה בשבועות האחרונים. עם זאת, לא ברור מה יקרה בעוד כשנה - כשהתוקף של אותן ערכות יפוג שוב - האם יידרש הציבור להחזירן או לבוא ולקבל חדשות? נכון להיום, הממשלה עדיין לא החליטה לתקצב את המשך ייצור המסכות. בסך הכל הוחלט להאריך את התוקף שצפוי לפוג השנה לכ-150 אלף ערכות.