בפיקוד העורף מצאו פתרון יצירתי למחסור בערכות המגן: היות שבפיקוד לא מתכננים לפתוח תחנות חלוקה ונכון להיום נותרו כעשרת אלפים ערכות מגן כשירות לחלוקה לציבור, הוחלט להאריך את התוקף שצפוי לפוג השנה לכ-150 אלף ערכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפיקוד העורף נערכים להאריך את תוקף המסכות בשנה נוספת, כדי שיישארו ערכות במלאי לחלק לציבור במצב של ביקוש גבוה במיוחד, כפי שקרה בשבועות האחרונים. עם זאת, לא ברור מה יקרה בעוד כשנה - כשהתוקף של אותן ערכות יפוג שוב - האם יידרש הציבור להחזירן או לבוא ולקבל חדשות? נכון להיום, הממשלה עדיין לא החליטה לתקצב את המשך ייצור המסכות.

תקלות בתחנות לחלוקת ערכות מגן

מאות אזרחים שהגיעו אתמול (א') לתחנות חלוקת ערכות מגן ברחבי הארץ, נאלצו לשוב כלעומת שבאו, לאחר שמערכות המחשוב בתחנות קרסו. עובדי תחנות החלוקה קראו לממתינים לשוב תוך כמה שעות לאחר שהתקלה תתוקן, אך ככל הנראה הכעס שהצטבר במהלך השבועות האחרונים עשה את שלו ואזרחים רבים הוציאו את זעמם על מוקדניות פיקוד העורף ועל עובדי התחנות.

"הייתי בתחנה ב-8:30 בבוקר", סיפר יורי פלדמן, בן 43 מנתניה. "לפי המודעה באתר פיקוד העורף נכתב שברחוב רוזין ברמת אביב מתחילה החלוקה בשעה 9:00. כעבור מספר דקות יצאו אלינו וטענו שיש תקלה במערכת המחשוב. פיקוד העורף האשים את דואר ישראל ובדואר ישראל האשימו את פיקוד העורף. התקשרתי למוקד פיקוד העורף שם טענו שהחלוקה תתחיל בשעה 10:00. בשעה 10:45 יצא בחור ואמר לנו שהתקלה לא תיפתר לפחות בשעתיים הקרובות. התקשרתי שוב לפיקוד העורף ולא היה עם מי לדבר. איתי המתינו בתור לפחות 200 איש".