"הבית היה פתוח עד השעות הקטנות": חג הפסח הסתיים וחגיגות המימונה המסורתיות נפתחו אמש (ב') ברחבי הארץ. שולחנות עמוסים בממתקים, ריקודים ושירים קיבלו את פני האורחים, בהם גם פוליטיקאים רבים. במאפיות רבות נרשמו תורי ענק כחלק מ"הבהלה לחמץ" של צאת החג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאפיית אבולעפיה. ארכיון
הבהלה לחמץ | צילום: עודד קרני מאקו, חדשות

גם נשיא המדינה שמעון פרס השתתף בחגיגת המימונה המרכזית המסורתית בירושלים, באירוח פדרציות יהודי מרוקו וצפון אפריקה. "חג שמח לכל עם ישראל ולעם היהודי בתפוצות", אמר. "שנדע שלום וברכה ביחד. תרבחו ותסעדו".

אין תמונה
ח"כ רגב נערכת
גם הנשיא חוגג
גם הנשיא חוגג | צילום: אהרן והבה

אלפי בתים בישראל פתחו את שעריהם לאורחים רבים והגישו מטעמים אחרי שבוע נטול חמץ. החג המיוחד, שהובא לישראל על ידי יוצאי מרוקו, נחגג אמש בעיקר בבתים הפרטיים, כשהיום צפויים כשני מיליון בני אדם לצאת ולחגוג בפארקים ובגנים ברחבי הארץ.

בין החוגגים הייתה גם ח"כ מירי רגב (הליכוד-ביתנו) שיצאה לסבב מימונות עם צאת החג. "אכלנו מופלטות מרוחות בדבש ובחמאה - טעים וכמובן משמין", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה. "אבל מי סופר קלוריות אחרי החג הארוך והטעים הזה? נחשוב על דיאטה יום אחרי המופלטות", הוסיפה רגב.

ח
ח"כ רובי ריבלין חוגג | צילום: עודד קרני, מאקו
חגיגה נשיאותית. פרס מתארח במימונה
חגיגה נשיאותית. פרס מתארח במימונה | צילום: מוישי ניילנדר

בלוד מטגנים את המופלטה הגדולה בעולם

בעיר לוד יחגגו היום את המימונה בגדול: תושבי העיר מכינים לכבוד החג את המופלטה הגדולה בעולם - בקוטר של כשלושה מטרים. התושבים ינסו להיכנס לספר השיאים של גינס ולשבור את השיא של התאחדות המלונות באילת שנקבע ב-2002 ועומד על 2.5 מטר.

במהלך החג: נחנק מהמאכל האהוב. ארכיון
המופלטות כבר מוכנות | צילום: מור לוי

לצורך טיגון המופלטה הכינו עובדי העירייה מחבת ענקית בקוטר של שלושה מטרים שתוצב ברחבת החגיגות. נציגי העירייה פנו למאפיית "אנג'ל" בעיר וקיבלו הדרכה כיצד לטפל בבצק, שיכיל 23 קילוגרמים של קמח, וכ- 12 ליטר שמן ומים.

עם צאת החג, תורים ארוכים השתרכו אמש במאפיות רבות ברחבי הארץ, בתום שבוע של אכילת מצות. אחרי החגיגות הערב, בקק"ל מצפים לסכם היום את החג בשיא של לא פחות משני מיליון מבקרים בחניוני הנופש ובפארקים העירוניים, רבע מאוכלוסיית המדינה.

מלכת הערב - המופלטה. ארכיון
חגיגות ברחבי הארץ | צילום: כפיר אלמליח
חוגגים מימונה בליכוד
חוגגים מימונה בליכוד | צילום:

בשדרות לא נותנים למתיחות להשפיע על החגיגות

אחרי מטח של תשע רקטות קסאם שנורה אתמול מרצועת עזה לעבר שטחי העיר, בשדרות התושבים חגגו את המימונה כרגיל. בשיחה עם חדשות 2 Online הבהיר אתמול גורם בכיר בעירייה: "החגיגות יימשכו כרגיל, לא ניתן לטרוריסטים לשבש לנו את שגרת החיים".

"מבחינתנו אין שינוי בהוראות ואנחנו קוראים לכל התושבים לחזור לשגרה", אמר הגורם. "במתנ"ס בעיר תיערך המימונה העירונית המסורתית וראש העיר קורא לכולם לבוא לחגוג איתנו".