החשוד בבית המשפט. "קיצוני נגד הציונות" (צילום: חדשות 2)
החשוד בבית המשפט. "קיצוני נגד הציונות" | צילום: חדשות 2

הרחוב החרדי סוער בעקבות חשיפת הפרשה שבמסגרתה הואשם תשב ירושלים בניסיון ריגול לטובת אירן. בשכונת מגוריו פורסמו היום (ה') פשקווילים ומודעות תמיכה באיש השייך לזרם נטורי קרתא והואשם בכך שיצר קשר עם גורמים אירניים, שלהם ביקש להעביר מידע על ישראל. "הוא תמיד רצה להיות הכי קיצוני מכולם נגד הציונים", סיפר הרב משה קרויזר, שמכיר מקרוב את הנאשם.

הרב, דמות מוכרת בקהילה החרדית, אמר כי "הוא עוף מוזר בנטורי קרתא, אבל הופתעתי, לא חשבתי על דברים כאלה". הרב קרויזר הוסיף כי כשהנאשם נעצר הוא חשב שהמעצר קשור לנשוא החרדים שמתגייסים לצה"ל. "הבנתי אחר כך לפי איך שמתנהגים אליו במעצר שזה משהו ביטחוני", סיפר הרב. "כולנו שברנו את הראש מה יכול להיות איתו ביטחוני, הוא הרי לא יכול לדעת כלום".

הרב קרויזר מתאר אדם בעל משפחה טובה. "יש לו אישה היא מחנכת טובה מאוד, ילדים מצויינים בישיבה", אמר. "הוא חשב שהוא בא לתשובה שהוא הכי קיצוני קיצוני קיצוני נגד הציונות". לדברי הרב, בעבר ביטל הנאשם את החתונה המתוכננת של בתו לארוסה, לאחר שהתברר לו כי הוא מגיע מסביבה לא מספיק אנטי-ציונית. הרב הוסיף כי הוא הוחזק, בלי יכולת לראות את אשתו ועורך דינו.

פשקוויל תמיכה בירושלים (צילום: חדשות 2)
פשקוויל תמיכה בירושלים | צילום: חדשות 2

פשקוולים שנתלו ברחובות ירושלים היום מביעים תמיכה בנאשם וקוראים להתפלל עבור "האברך החשוב שנימוק במרתפי הכלא הציונאצי". עוד נכתב כי "כבר למעלה משבוע ימים שיהודי ירא שמים בעל משפחה ברוכת ילדים נחטף באישון לילה באכזריות נוראה כשפרצו לביתו 15 שודדי האס.אס הציוני, והוציאוהו מלובש בשק על ראש כמיטב האכזריות הציונית".

במודעה הועלו האשמות לפיהן "הציונים חפצים להשתיק בזדון את הפרשיה המזעזעת. מי האמין ומי פילל שכת שפלים ונבזים ואפיקורסים יצליחו להקים להם מדינה ובתי משפט וחוקי סדום ועמורה, ובכוחם יחטפו יהודים מבלי לתת דין וחשבון על מעלליהם האכזריים והרצחניים".

"נימוק במרתפי הכלא הציונאצי" (צילום: חדשות 2)
"נימוק במרתפי הכלא הציונאצי" | צילום: חדשות 2

"אני מוכן לרצוח ציוני"

במרכז הפרשה שמסעירה את הקבוצה החרדית הקיצונית עומד תושב ירושלים הנאשם, כי בשנת 2011 חיפש נציגויות של אירן ברחבי העולם דרך האינטרנט, כדי להעביר אליהן מידע על ישראל. על פי כתב האישום שהוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בירושלים, כשגילה החשוד שיש לאירן שגרירות בברלין, הוא רכש כרטיס טיסה מישראל לגרמניה.

כשהגיע לשגרירות הציג את עצמו כישראלי וביקש לשוחח עם הנציגים במקום. והציע לאסוף עבור אירן מידע מודיעיני על ישראל ולהעבירו לידיהם. בשיחה עם הנציגים האירנים שאל אותם הנאשם: כיצד הם לא מצליחים לשמור על אנשיהם בתוך אירן מפני התנקשויות של ישראל?. "בתגובה, שאל אחד מהאירנים את הנאשם האם הוא לא מתבייש ללעוג להם בעוד הוא מעוניין במקלט מדיני", נכתב באישום, "הנאשם השיב כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני".

הוא הצליח להתקשר עוד פעמיים לשגרירות, אך לפי כתב האישום, לא נוצר איתם קשר. "באחת הפעמים ביקש לשוחח עם האג'י באבא - אך נמסר לו כי הוא איננו נמצא", צויין באישום. בסופו של לא העביר הנאשם מידע לאירנים.