הותר לפרסום: כתב אישום הוגש היום (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד חרדי תושב ירושלים המשתייך לזרם נטורי קרתא הקיצוני בגין ניסיון ריגול לטובת אירן. לפי כתב האישום, הוא קיים קשרים עם נציגויות אירניות בעולם במטרה להעביר אליהן מידע "שיסייע לפגוע במשטר הציוני". הוא נאשם בקיום מגע עם סוכן חוץ ובגידה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב האישום, בשנת 2011 חיפש הנאשם נציגויות של אירן ברחבי העולם דרך האינטרנט כדי להעביר אליהן מידע. כשגילה שיש לאירן שגרירות בברלין, הוא רכש כרטיס טיסה מישראל לגרמניה.

כשהגיע לשגרירות הציג את עצמו כישראלי וביקש לשוחח עם הנציגים במקום. הנאשם מסר לפקיד בכניסה את דרכונו ונכנס פנימה. במשרד פגש שלושה אנשים ואחד מהם הציג עצמו בשם: "האג'י באבא". החרדי סיפר לשלושה על אמונתו השוללת את קיומה של מדינת ישראל ועל כך שהוא שואף להחליף את השלטון בישראל ב"שלטון גויים" . לפי כתב האישום, הצעתו היתה - לאסוף עבור אירן מידע מודיעיני על ישראל ולהעבירו לידיהם.

דגל אירן (צילום: AP, חדשות)
""חיפש נציגויות אירניות בעולם". ארכיון | צילום: AP, חדשות

"הנציג האירני העביר לו פתק"

בכתב האישום נטען עוד, כי בשיחה עם הנציגים האירנים שאל אותם הנאשם: כיצד הם לא מצליחים לשמור על אנשיהם בתוך אירן מפני התנקשויות של ישראל?. "בתגובה, שאל אחד מהאירנים את הנאשם האם הוא לא מתבייש ללעוג להם בעוד הוא מעוניין במקלט מדיני", נכתב באישום. "הנאשם השיב כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני".

בתום הפגישה, מסרו האירנים לנאשם כי עליהם לערוך בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר, והאירני המכונה "האג'י באבא" מסר לחרדי פתק ועליו כתובת דואר אלקטרוני. הוא הנחה את הנאשם להיכנס לתיבת הדואר - שם תמתין לו הודעה מטעם האירנים.

מכתב האישום עולה כי בחודשים שלאחר מכן ניסה הנאשם להמשיך ולתקשר עם הגורמים אירניים דרך טלפונים ציבוריים בירושלים ונקודת אינטרנט מרוחקת ביתו - זאת בניסיון לטשטש עקבות שיובילו אליו.

עורך דינו: "עבר חקירה לא פשוטה"

הוא הצליח להתקשר עוד פעמיים לשגרירות, אך לפי כתב האישום, לא נוצר קשר עם האירנים. "באחת הפעמים ביקש לשוחח עם האג'י באבא, אך נמסר לו כי הוא איננו נמצא", נכתב בכתב האישום. בסופו של דבר לא העביר הנאשם מידע לאירנים ולכן גם לא הואשם בריגול.

"העצור מסר בחקירתו כי פעל מתוך מניע של שנאה למדינת ישראל ועל מנת לקבל תמורה כספית", נמסר בהודעת השב"כ לאחר חשיפת הפרשה. "הוא יזם מפגש עם נציגים אירנים רשמיים בגרמניה, והתנדב לאסוף מודיעין על ישראל".

סנגורו של הנאשם עורך הדין יאיר נהוראי סיפר כי פגש את מרשו היום לראשונה. "כתב האישום מתייחס למשהו שקרה לפני שנתיים וחצי ונשאלת השאלה מה קרה עד עכשיו", אמר לחדשות 2 באינטרנט. נהוראי ציין עוד כי לא נגרם נזק. "לא נכון מצידי להתייחס ספציפית, אבל אני מבין מדבריו שהוא עבר חקירה לא פשוטה".