סערת ההפרדה בין יהודים לערבים בסופרלנד נמשכת. לאחר שהבוקר גינה שר ביטחון משה (בוגי) יעלון את התקרית, הערב התייחס מנהל בית הספר התיכון הג'יהאל ביפו למדיניות של פארק השעשועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המטרה שלנו בעניין הזה היא למגר את תופעת הגזענות ולא להשלים איתה", אמר המנהל ג'לאל תוחי בריאיון בתכניתנו "שש עם". "לכן לא הנחתי שאפשר לשתוק על הדברים האלה. אחרי שראיתי את סערת הרגשות של חאלד ושל התלמידים, שהיו מאוד עצובים, התביישתי ואמרתי שצריך לבדוק מה עושים".

לדברי המנהל, לאחר שלא הצליח המורה לקבוע תאריך לביקור תלמידי בית הספר בלונה פארק, התקשר שוב, והפעם הזדהה כ'אייל'. "בתור אייל, כל התאריכים שאמרו לחאלד שלא פנויים, התפנו לרשותו. מתי שהוא רק רוצה להגיע - הוא מוזמן", סיפר.

"לא צריך לעשות הפרדה מהסוג הזה"

מהנהלת הסופרלנד נמסר בתגובה: "לאחרונה נענתה הנהלת הסופרלנד, ייתכן שבשגגה אך לא בזדון, לבקשות של בתי ספר ערבים ויהודים, שביקשו לערוך אירועים נפרדים לרגל סיום שנת הלימודים. הנהלת סופרלנד מצרה על כי נבחרי ציבור ואחרים מציגים את הסופרלנד כמוסד גזעני".

"מתבייש נוכח התנהגות הסופרלנד". שר ביטחו (צילום: רויטרס)
"מתבייש נוכח התנהגות הסופרלנד". שר ביטחו | צילום: רויטרס

"אני חושב שהתגובה שלהם מביכה ומביישת", אומר ג'לאל. "הפרדה אינה חוקית ובסך הכל מדובר במתקן לבילוי שמאפשר לכל התלמידים ולכל מי שרוצה להגיע לשם. זה לא מקום של דת או תפילה, שצריך לעשות הפרדות מהסוג הזה. אני חושב שעדיף לו היו מתנצלים ומסדרים את הדברים בצורה יותר נעימה".

ג'לאל מדגיש כי בית הספר שואב עידוד רב מהתגובות הרבות שקיבל מאז פורסם האירוע. "אנחנו חיים ביפו. זו עיר מעורבת מאוד וחלק גדול מהצוות שעובד בבית הספר הוא מעורב, לכן לא עלה בדעתנו שדבר כזה יכול להתרחש כל כך קרוב ליפו", אמר.

שר החינוך: "מזועזע מהתופעה"

הסערה החלה בעקבות תלונתו של המורה חאלד שאקרה, מבית הספר התיכון הג'יהאל ביפו, לפיה בפארק השעשועים מפרידים בין בתי הספר היהודים והערבים המבקשים לציין במקום את סוף שנת הלימודים - ימים ליהודים וימים לערבים בלבד. כשביקש לתאם תאריך הגעה עבור תלמידיו, התברר למזכירה כי מדובר בקבוצת תלמידים ערביים, אז חזרה בה ואמרה כי אין מקום פנוי עבורם.

מי מוציא לפועל את הרפורמות של פירון? (צילום: חדשות 2)
"מזועזע". שר החינוך שי פירון | צילום: חדשות 2

שר החינוך שוחח היום עם שאקרה וגינה את התנהלות הפארק. "אני מזועזע נוכח תופעות מעין אלה אשר אין להן מקום בחברה הישראלית", אמר פירון לשאקרה בשיחה טלפונית. "אני רואה בחיים משותפים, בין יהודים וערבים, את אחד הערכים הבסיסיים עליהם מושתתת מגילת העצמאות. ערכים של שוויון, שותפות וסובלנות הם בלב מדיניות משרד החינוך".

שר הביטחון יעלון השתמש גם הוא במילים חריפות בתגובתו לפרשה. "כשאני מאזין הבוקר ברדיו לתיאורו של המורה מבית הספר הערבי 'הג'יאל' ביפו אודות החוויה אותה עבר בשיחתו עם אנשי הסופרלנד; כשאני קורא את התגובה חסרת התקדים של הסופרלנד לאירוע - אני שואל את עצמי איך כל אחד מאתנו היה מגיב לו באחת ממדינות העולם היו טוענים מנהלי לונה פארק, שהם מבצעים הפרדה בימי אירוח בין בתי ספר 'רגילים' לבתי ספר יהודים", שאל יעלון, "אני מניח שהייתי מזדעזע ומתבייש נוכח התנהגות שכזו. בדיוק כפי שאני מזדעזע ומתבייש במקרה הזה".