התנצלו בפומבי והתחייבו שלא להפריד עוד. ה (צילום: חדשות 2)
בעין הסערה. אחד המתקנים בסופרלנד | צילום: חדשות 2

"איך היה מגיב כל אחד מאיתנו אם בעולם היו טוענים מנהלי לונה פארק שהם מבצעים הפרדה בימי אירוח בין בתי ספר 'רגילים' ליהודים?", כך שאל היום שר הביטחון משה בוגי יעלון בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, ומתאר את זרם הגינויים הפוליטיים לחשיפת ההפרדה בסופרלנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסערה החלה בעקבות תלונתו של המורה חאלד שאקרה, מבית הספר התיכון הג'יהאל ביפו, לפיה בפארק השעשועים מפרידים בין בתי הספר היהודים והערבים המבקשים לציין במקום את סוף שנת הלימודים - ימים ליהודים וימים לערבים בלבד. כשביקש לתאם תאריך הגעה עבור תלמידיו, התברר למזכירה כי מדובר בקבוצת תלמידים ערביים, אז חזרה בה ואמרה כי אין מקום פנוי עבורם.

אחרי שבהנהלת הסופרלנד הודו תחילה בהפרדה, היום הם ניסו להסביר את הדברים בפירוט. לטענת החברה, במרבית ימות השנה הסופרלנד פתוח לכל הקהלים, ואילו בחודש יוני, בו בתי ספר רבים מבקשים לקיים את אירועי סוף שנת הלימודים במקום, מפרידים שם בין בתי ספר יהודים לערבים, לבקשתם של מוסדות חינוך רבים. עם זאת, אמרו שם, כי כעת הם יבחנו אפשרות לשינוי המדיניות הזו.

שר החינוך שוחח היום עם שאקרה וגינה את התנהלות הפארק. "אני מזועזע נוכח תופעות מעין אלה אשר אין להן מקום בחברה הישראלית", אמר פירון לשאקרה בשיחה טלפונית. "אני רואה בחיים משותפים, בין יהודים וערבים, את אחד הערכים הבסיסיים עליהם מושתתת מגילת העצמאות. ערכים של שוויון, שותפות וסובלנות הם בלב מדיניות משרד החינוך".

שר הביטחון יעלון השתמש גם הוא במילים חריפות בתגובתו לפרשה. "כשאני מאזין הבוקר ברדיו לתיאורו של המורה מבית הספר הערבי 'הג'יאל' ביפו אודות החוויה אותה עבר בשיחתו עם אנשי הסופרלנד; כשאני קורא את התגובה חסרת התקדים של הסופרלנד לאירוע - אני שואל את עצמי איך כל אחד מאתנו היה מגיב לו באחת ממדינות העולם היו טוענים מנהלי לונה פארק, שהם מבצעים הפרדה בימי אירוח בין בתי ספר 'רגילים' לבתי ספר יהודים", שאל יעלון, "אני מניח שהייתי מזדעזע ומתבייש נוכח התנהגות שכזו. בדיוק כפי שאני מזדעזע ומתבייש במקרה הזה".

חבר הכנסת אחד טיבי פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בבקשה להורות להעמיד לדין את בעלי הסופרלנד שהודו כי הם מפרידים בין ילדים יהודים וערבים. טיבי טען כי מדובר בהפרה בוטה של החוק ולמעשה בנקיטת מדיניות של הפרדה גזעית. בנוסף פנה חבר הכנסת טיבי למפכ"ל המשטרה וביקש לסגור מיידית את האתר עד לבירור הנושא.

שרת המשפטים ציפי לבני ביקשה אמש מויינשטיין להורות לגופי התביעה והאכיפה לבדוק האם עובדות המקרה בסופרלנד אכן נכונות. השרה לבני הסבירה כי "אם אכן העובדות בו נכונות, הוא מהווה סימפטום חמור של דמוקרטיה חולה וצריך לטפל בכל תופעה כזו בחומרה". בשבועות הקרובים תגיש השרה לבני את החוק הקובע שאפלייה היא עבירה פלילית ושיאפשר נקיטת צעדים חמורים כנגד ביטויי אפליה וגזענות והדרה, בין אם מדובר בנשים, ערבים או עולים.