לצד שלל צעדות ומפגני המחאה של השבועות האחרונים, נערך היום, כבכל שנה, מצעד הגאווה המסורתי בירושלים. יחד עם הצועדים במצעד הגאווה צעדו גם אנשי מחאת האוהלים, זאת לראשונה. את מצעד הגאווה בירושלים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הפעם נשא האירוע את הסיסמה "דרכים שלובות", שם ש"בבית הפתוח", ארגון הקהילה הגאה בירושלים שאחראי על ארגון המצעד, הסבירו בכך ש"אנו צועדות וצועדים גם למען ותוך הזדהות עם מאבקים חברתיים, בשאיפה לחברה הוגנת ושוויונית יותר".

סמוך לתחילת האירוע נעצר גבר כבן 50 לאחר שהשליך שקיות זבל על הצועדים. הוא הועבר לחקירה במשטרת ירושלים.

"במאבק הזה שותפים גם האוהלים, הרופאים והעובדות הסוציאליות"

ח"כ ניצן הורוביץ, מסיעת מרצ, התראיין בשידור חי במהלך הצעדה. "הייתי בכל עשרה המצעדים שצעדו בבירה, זה הכי גדול, הכי מרשים והכי מאוחד", אמר הורוביץ. "אז עומד פה איזה קומץ... אחד אומר פה אחד אומר ככה... האלפים שבאים ומחזקים אותנו זה הדבר החשוב ביותר".

"תמיד מצעד הגאווה הוא אירוע של הרבה מעבר לאירוע של הקהילה הגאה", הוסיף הורוביץ. "הוא אירוע של צדק חברתי, שוויון ודמוקרטיה, השנה יותר מתמיד, כי באמת במאבק הזה שותפים האוהלים, הרופאים, שותפות העובדות הסוציאליות. כל המאבקים האלה מתחברים בשורה התחתונה של לחיות בכבוד במדינה הזו, בן אם אתה רופא, בן אם אתה חסר דיור, הומו, מישהו משכונות, זה לא משנה לחיות בכבוד בארץ הזו זה מצעד הגאווה היום".

מתנגדי המצעד עם חמורים, היום (צילום: רויטרס)
מתנגדי המצעד עם חמורים, היום | צילום: רויטרס
"בעבר היו גילויים מאוד קשים של שנאה בירושלים כלפי מצעד הגאווה עם הפגנות ואלימות, זה נעלם כמעט לחלוטין, חוץ מכמה, חמישה שישה אנשים שעומדים פה בצד וקוראים קריאות... ירושלים קיבלה את המצעד, עיריית ירושלים תולה את דגלי הגאווה, ואנחנו צועדים אל הכנסת וזה אומר הכל. הזמנים כבר טובים יותר ויהיו טובים יותר כשהמחאה החברתית הכללית בישראל תצליח".

ב
עצרת המרכזית שנערכה מול הכנסת בסוף המצעד, נשאו דברים גם יו"ר הבית הפתוח בירושלים וחברות הכנסת שלי יחימוביץ ואורית זוארץ. מארגני המצעד הירושלמי מסרו כי: "יש לנו יש עוד הרבה על מה למחות, המצעד הזה שונה מאוד מהמצעד החגיגי שנערך כל שנה בתל אביב".

כבכל שנה, ליוותה את המצעד גם התנגדות עזה מצד חוגים שונים, ובהם ארגוני ימין קיצוני וגורמים חרדיים, שכמה מהם הגיעו עם חמורים ועליהם שלטי מחאה נגד קיום המצעד בירושלים. במשטרה הדגישו כי "כל ניסיון להפר את הסדר על ידי גורם כלשהו יטופל בנחישות ובתקיפות". 

טור דעה: אני הומו דתי, ואני צועד בגאווה

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק