יותר מיממה ללא חשמל
יותר מיממה ללא חשמל | צילום: טל ארבל

הסופה נמשכת והכבישים עדיין חסומים. עשרות אלפי בתי אב בישראל עדיין (ש') מנותקים מחשמל, כשהצפי הוא כי אספקת הזרם תחודש רק בשעות הערב. בחברת החשמל הודיעו כי בשלב זה 94% מתושבי הבירה חוברו אל החשמל וכי כעת אין שכונות שלמות שנותרו מנותקות. יחד עם זאת, בחברה העריכו כי רק עם צאת השבת יסתיים הטיפול בתקלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחברת החשמל ציינו כי בשלב זה, ב-29 אלף מבתי האב בירושלים עדיין קיימים שיבושים באספקת החשמל. אנשי החברה פרסו גנרטורים בבירה כדי לתת מענה לתקלות ברחבי העיר. 

במקביל, יישובים רבים באזור ירושלים עדיין מנותקים מהזרם - למעלה מ-24 שעות. בקיבוץ מעלה החמישה הסמוך לבירה, הודיעו כי הם זקוקים לסיוע בחידוש מלאי הבנזין שברשותם. "אנו מנותקים יותר מ-36 שעות", סיפר איתן ליברמן, מנהל המשק בקיבוץ לחדשות 2 Online. "עד עכשיו השתמשנו בבנזין המועט שהיה ברשותנו כדי להפעיל מכשור רפואי מציל חיים עבור כמה חולים סיעודיים בקיבוץ, אבל המלאי עומד להסתיים ולא ברור איך נעמוד בזה. אנחנו חייבים שמישהו יסייע בחידוש האספקה - לפחות עד שיוחזר החשמל".

בהמשך הסביר ליברמן כי מאחר וקיימים שיבושים בקליטת התקשורת הסלולרית, בקיבוץ מתקשים להתעדכן ואף להזעיק את עזרת כוחות ההצלה. "זאת תחושה מייאשת. קשה לנו לדעת מה קורה מסביב ואנחנו חייבים שמישהו יסייע", הסביר.

ירושלים עדיין נצורה

כביש תל אביב-ירושלים וכביש 443, המהווים את צירי התחבורה המרכזיים לירושלים - עדיין חסומים לתנועה. אתמול (ו')  סגרה המשטרה חלקים מנתיבי איילון בתל אביב בעקבות חשש להצפתם. זמן קצר לאחר מכן, עקב ירידה במפלס -הכביש נפתח שוב לתנועה.

איילון הערב
קטע מהכביש נחסם. איילון | צילום: חדשות 2

בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, ברכבת ישראל מתגברים את הקווים: בהודעה באתר האינטרנט של הרכבת נכתב כי בשל הסערה, יפעלו במהלך השבת רכבות מיוחדות שייצאו מירושלים לחיפה בשעה 11:00 ו-14:00.

על פי הודעת רכבת הישראל, הרכבות יעצרו בתחנות בית שמש, לוד, תל אביב סבידור מרכז, נתניה, בנימינה וחיפה חוף הכרמל.

שר התחבורה ישראל כץ הנחה את מנכ"ל רכבת ישראל לאפשר להפעיל רכבות מירושלים במהלך השבת, במידה ויהיה בכך צורך. "אנו במצב חירום ויש לאפשר לאנשים להגיע לביתם", אמר כץ.

רכבת נוספת - היום ב-16:00
2 רכבות ייצאו בשבת | צילום: פייסבוק רכבת ישראל

שר הרווחה: "נצטרך להפיק לקחים"

בריאיון ל"אולפן שישי", התייחס שר הרווחה מאיר כהן להיערכות משרדו למצבי קיצון דוגמת הסערה הנוכחית. הוא סיפר, כי אין מספיק רכבים שיגיעו לבתי קשישים וחסרי ישע בירושלים. לדבריו הרשויות לא ציפו לסופה כה גדולה. "נצטרך להפיק לקחים", אמר. 

לסוגייה נדרש גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שאמר כי ימי הסערה חושפים את מחדל ההיערכות של מדינת ישראל. "לא ייתכן שמדינה שלמה תושבת ללא פתרון ולרשויות המקומיות לא יימצאו האמצעים הנדרשים", הדגיש.

"לא ייתכן שמדינה תושבת" | צילום: AP

"השלג הצטבר, המפלסות קרסו"

מפקד מחוז ירושלים, יוסי פריינטי, התראיין גם הוא אמש ל"אולפן שישי" וסיפר על עבודת הכוחות בשטח. "זו סופה שלא נראתה עשרות שנים בירושלים", אמר. "זו הייתה משימה קשה ללוחמי מג"ב שנפרסו במאותיהם בכל הצירים והכבישים, וחילצו ילדים, אזרחים ומשפחות שלמות. זה לקח יותר מעשר שעות מפני שהשלג שהצטבר הביא לקריסת כמה מפלסות".

המפלסות מוכנות - אם וכאשר
"המפלסות קרסו" | צילום: דוברות אגף התנועה

בתוך כך, הודיע אתמול שר האוצר יאיר לפיד על הקמת חדר מצב משותף עם מנכ"לי האוצר הפנים, הרווחה, החינוך, הבריאות והשלטון המקומי. על פי הודעת משרדו, מטרת חדר המצב היא לענות על כל הצרכים הכלכליים הדחופים שנוצרו בשל הסערה.

עקב ההחרפה במזג האוויר בצפון הארץ, הודיעה ההתאחדות לכדורגל על דחיית שני המשחקים בליגת העל שחייבו כוחות שיטור: קריית שמונה-בני יהודה ובני סכנין-בית"ר ירושלים. עוד נמסר, כי מחר תתקיים התייעצות לגבי שאר המשחקים בליגת העל וייקבע מועד חדש למשחקים שנדחו.

ישראל סוערת - הסיקור המלא:

תקועים בכביש? כל מרכזי הסיוע

מבצע חילוץ: "סופה נדירה בעוצמתה"

ירושלים נצורה: רה"מ ערך התייעצויות

היכנסו לרשימת הכבישים החסומים

שלג גם בוואדי ערה ונצרת עילית

מה גרם לסופת השלגים הגדולה?