הפגנת החרדים (צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים")
הופכים פח בי-ם, הערב | צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"

אם מהומות החניון לא הספיקו, ירושלים שוב בוערת. העדה החרדית זועמת, והפעם על רקע התנהלות רשויות הרווחה והמשטרה בפרשת מעצרה של האם החרדית החשודה בהרעבת בנה בן השלוש. האם שעשתה זאת סובלת מתסמונת מינכהאוזן.

אזורי ההפגנה המרכזיים הם כיכר השבת בשכונת מאה שערים ורחוב בר אילן, רחובות שכבר עלו לכותרות בשבועות האחרונים בהקשרים דומים. המפגינים זועקים "גוועלד" וקוראים לשחרורה המהיר של האם.

בפלג החרדי "תולדות אהרן", הנחשב לקיצוני ואף הוביל בתקופה האחרונה את הפגנות נגד פתחית החניון בירושלים בשבת, מאשימים את לשכת הרווחה בשכונה בשיתוף פעולה עם המשטרה. "די להתעללות", כתבו בפשקווילים שנתלו היום בשכונות החרדיות.

הרופא התריע לפני שנה

האם, י' משכונת מאה שערים בירושלים נמצאת בחודש הרביעי להיריונה, ויש לה עוד שלושה ילדים נוספים. היא נעצרה בחשד שהתעללה בבנה במשך תקופה ממושכת. בנה אושפז מספר פעמים בשני בתי חולים (הדסה עין כרם והדסה הר הצופים) במצב קשה כשהוא סובל מתת תזונה.

הפגנת החרדים (צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים")
חרדים מפגינים בי-ם, הערב | צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"

בשלב מסוים הבינו הרופאים בהדסה עין כרם שמשהו לא בסדר בסיפור הזה. אז הם עלו על האפשרות שמדובר בתסמונת בה לוקה האם, וערבו את המשטרה ואת רשויות הרווחה. כשנעצרה האם, היא ובעלה סירבו לשתף פעולה עם השוטרים.

ד"ר בנימין גליק מקופת חולים מאוחדת חשד כבר לפני שנה שהאם מרעיבה את בנה ומתעללת בו בשל בעיה נפשית. הוא אף התריע בפני הרופאים והעובדות הסוציאליות בכתב ובפגישות. אבל זה לא עזר. בבית החולים הדסה אומרים בתגובה כי אין להם בשלב זה אפשרות לבדוק את הטענה, אך על ד"ר גליק היה לדווח על כך לרשויות הרווחה.

אנשי חסידות "תולדות אהרן", אליה משתייכת המשפחה, נחלצו להגנתם ומזה כמה ימים הם פועלים נגד רשויות הרווחה בעיר. שלשום פרצו 15 אברכים ללשכת רווחה ועשו שם "פוגרם", לטענת העובדים, והציתו את המקום. בנוסף, ברחבי שכונת מאה שערים נתלו פשקווילים שבהם מייחסים לרופאי הדסה ולמשטרה עלילה שהם מעלילים על ה"אישה הצדקת" ש"רק רצתה לגדל את בנה".

פרשנות: מה זה תסמונת מינכהאוזן?