הותר לפרסום: משטרת ירושלים חוקרת מקרה של אישה שסובלת מתסמונת "מינכהאוזן באמצעות שליח" או "באמצעות צד שלישי", שגורמת ללוקים בה לפגוע בעצמם או באדם קרוב להם כדי לקבל תשומת לב. על פי החשד האישה שנעצרה הרעיבה את בנה בן השלוש במשך מספר חודשים. הערב התברר כי היה רופא שכן חשד באם ואף דיווח על כך, אבל דבר לא נעשה.

פרשנות: מה זה תסמונת מינכהאוזן?

האם, י' משכונת מאה שערים בירושלים נמצאת בחודש הרביעי להיריונה, ויש לה עוד שלושה ילדים נוספים. היא נעצרה בחשד שהתעללה בבנה במשך תקופה ממושכת.

בנה אושפז מספר פעמים בשני בתי חולים (הדסה עין כרם והדסה הר הצופים) במצב קשה כשהוא סובל מסימפטומים שאנו מורגלים לראות בדרך כלל בקרב ילדים מורעבים באפריקה: בטן נפוחה ותסמינים נוספים של תת תזונה.

בשלב מסוים הבינו הרופאים בהדסה עין כרם שמשהו לא בסדר בסיפור הזה. אז הם עלו על האפשרות שמדובר בתסמונת בה לוקה האם, וערבו את המשטרה ואת רשויות הרווחה.

מסע הכפשה בשכונה

המודעות בנושא האם המתעללת (צילום: חדשות 24)
פשקוויל במאה שערים | צילום: חדשות 24

האם נעצרה ב-4 ביולי. המשטרה הציגה בפני בית המשפט צילומים בהם נראה הילד במצב קשה של הרעבה. היא ובעלה בחרו שלא לשתף פעולה עם החוקרים.

אנשי חסידות "תולדות אהרן", אליה משתייכת המשפחה, נחלצו להגנתם ומזה כמה ימים הם פועלים נגד רשויות הרווחה בעיר. שלשום פרצו 15 אברכים ללשכת רווחה ועשו שם "פוגרם", לטענת העובדים, והציתו את המקום. בנוסף, ברחבי שכונת מאה שערים נתלו פשקווילים שבה מייחסים לרופאי הדסה ולמשטרה עלילה שהם מעלילים על ה"אישה הצדקת" ש"רק רצתה לגדל את בנה".

במשטרה טוענים כי מאז שהאם נעצרה ובנה אושפז השתנה מצבו של הילד לטובה. נציג המשטרה טען בבית המשפט כי לצד החשודה פועל מנגנון של אנשים שלא בוחל באמצעים.

ד"ר בנימין גליק מקופת חולים מאוחדת חשד כבר לפני שנה שהאם מרעיבה את בנה ומתעללת בו בשל בעיה נפשית. הוא אף התריע בפני הרופאים והעובדות הסוציאליות בכתב ובפגישות. אבל זה לא עזר. בבית החולים הדסה אומרים בתגובה כי אין להם בשלב זה אפשרות לבדוק את הטענה, אך על ד"ר גליק היה לדווח על כך לרשויות הרווחה.

המקרה הקודם שפורסם: "המזריק מיפו"

מקרה של "מינכהאוזן" שהתפרסם בישראל ב-1984 הוא של משה לוי, שאשפז את זוגתו סוזן בבית חולים ביפו בגלל מורסות (זיהום דלקתי) קשות על גופה. לאחר שהתברר בבית החולים שקיים דמיון בין מקרה לוי למקרה שאירע ארבע שנים קודם לכן אצל מי שהייתה נשואה למשה לוי ומתה בשל המורסות, נפתחה חקירה משטרתית בנושא.

לוי הודה בהזרקת נפט לאשתו משום שרצה "להוכיח לה" את אהבתו כדי שלא תתגרש ממנו. לאחר ארבע שנים הזריק נפט וחומר ניקוי לגופה של חברתו סוזן משום שביקש להינשא לה. לוי, שכונה גם "המזריק מיפו", הורשע ונידון למאסר של 46 שנים. בתחילת שנות ה-90 הוא מת לאחר שחלה בסרטן.