ב-2 בדצמבר, בשעה 15:37, התקשרה צוערת השב"ס מישר איילה יפרח ז"ל למוקד המשטרה והתחננה לעזרה - שלוש דקות לאחר מכן מצאה הצעירה את עצמה במלכודת אש יחד עם חבריה באוטובוס. הם לא שרדו את התופת. אתמול בערב פורסמה במהדורת "מבט" של הערוץ הראשון שיחת הטלפון בו שומעים את איילה מבקשת מהמשטרה לסייע ללכודים בשריפה הגדולה בכרמל - רגע לפני האסון.

"מה עושים?", שאלה איילה את המוקדנית. "אנחנו כבולים פה בשריפה אוטובוס שלם של סוהרים כבול בשריפה.."

מוקדנית: "מה קרה?"

איילה: "אוטובוס שלם בשריפה.. אתם חייבים לעזור לנו.אוטובוס...בתוך השריפה... בבית אורן אל תשאלו אלוהים ישמור. אנחנו אוטובוס בעלייה של בית אורן. שריפה מקיפה את כולנו, אנחנו לא יודעים מה לעשות".

מוקדנית: "אתה נמצאים בבית אורן? איפה בבית אורן ?"

איילה: "אנחנו נמצאים בעלייה לבית אורן"

שלוש דקות לאחר שהשיחה הסתיימה נספתה איילה יחד עם 36 מחבריה.

דקות לפני האסון:הכבאים נלחמים באש

מוקדם יותר אתמול פרסמנו קטע וידאו חדש שהגיע לידי חדשות 2 ובו תיעוד הדקות שלפני אסון הכרמל. בקטע הווידאו המצמרר, השני שנחשף השבוע, צולם הכבאי אורי סמנדייב ז"ל - 10 דקות בלבד לפני שנספה.

מדובר בסרטון באורך 20 שניות, שצולם על ידי הכבאי דני חייט ז"ל. קטע הווידאו צולם בעיקול המוות, ובו ניתן לראות את האש משני צדי הכביש - אותו הכביש בו עבר אוטובוס הצוערים דקות לאחר מכן - ועלה כולו בלהבות.

הקטעים הועברו לבני משפחת סמנדייב, ואלו סירבו לתת אותם למשטרה בימים שלאחר האסון, בשל טענות קשות וביקורת על המשטרה והשב"ס.

ההערכה היא שהסרטון צולם בסביבות השעה 15:30. הערב החליט אבי המשפחה, מרדכי סמנדייב כי יש לפרסם את התמונות על מנת להראות את אומץ הבן שלו ז"ל - עומד לבדו, עם זרנוק מים בודד אל מול נחשול אש בגובה 20 מטרים.

"אני כועס עכשיו על כולם", אומר אמש סמנדייב האב. "הכבאים ניסו להציל את הסוהרים ואת השוטרים שבכלל לא היו אמורים להיות שם באותו הזמן. אני מאשים את המשטרה בכל הסיטואציה שנוצרה".

השבוע פורסם תיעוד מצמרר נוסף מהדקות האחרונות שלפני האסון בכרמל. בתיעוד, שפורסם לראשונה בערוץ הכנסת, ניתן לראות את הניידת בה נסעה קצינת המשטרה אהובה תומר ז"ל, שנספתה דקות לאחר מכן באסון - וברקע מטוסי הכיבוי. במשטרה ניסו למנוע את פרסום התמונות המצמררות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

משפחות ההרוגים זועמות

מהתמונות ניתן להבחין כי אפשר היה להציל את אנשי השב"ס - אם מטוסי הכיבוי היו מקבלים הוראה לכבות את אזור השריפה בה הוא עבר שתי דקות לאחר מכן. בתיעוד הנדיר נשמעים גם קולותיהם של הצוערים - דקות בלבד לפני שנספו בשריפה.

לאחר שפורסם התיעוד, צפו בו רבים מבני משפחות הצוערים הנספים. נתן צידקי, חמו של מישר ירון ברמי ז"ל, אמר בראיון לערוץ החדשות כי "אני כל הזמן נחרד מחדש, אני רואה שהדברים לא אמיתיים וכל מה שמספרים לנו במשטרה הכל דברי שקר, לא הראו לנו את הדברים האמיתיים ועד היום אנחנו לא יודעים את הדברים האמיתיים, זה מחריד אותנו ומחזיר אותנו אחורה, איך הם היו יכולים להינצל".

שלמה אלקלעי, אחיו של סגן גונדר רפי אלקלעי ז"ל סיפר כי הסרטון מעולם לא הוצג בפניהם וכי הדבר מעלה חשש שהמשטרה מסתירה אינפורמציה נוספת באשר לאותו יום נורא. "לא יכול להיות שאנחנו לא יודעים הכל ולא יודעים אם כל האינפורמציה הועברה למבקר המדינה או לא", אמר.

אסון הכרמל: סיקור מיוחד

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

האש הכריעה את אהובה תומר

44 הרוגים באסון הכרמל

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון