חרדי בן 44 עלה לאוטובוס אגד בקו 49, משכונת נווה יעקב בירושלים לשכונת רמת אשכול בעיר. כשראה חיילת יושבת בקדמת האוטובוס, ביקש ממנה לעבור אחורה. משסירבה לכך החיילת, קרא האיש לעברה "פרוצה".

פקח של חברת "אגד" עיכב אותו והזעיק את המשטרה. שוטרים שהגיעו למקום עצרו את האיש לחקירה ובהמשך היום יוחלט האם לשחררו או להשאירו במעצר.

דובר אגד רון רטנר מסר לחדשות 2 באינטרנט: "אגד פועל אך ורק על פי החלטות בג"ץ. הישיבה באוטובוס מתאפשרת רק באופן וולונטרי ולא בכפייה, כל אימת שישנה הפרעה של ממש לסדר הציבורי או לחילופין נשקפת אלימות או פיזית כלפי הנוסעים, נהג האוטובוס כמו גם פקחי החברה מזעיקים את המשטרה כדי שזו תשליט סדר באוטובוס".

עוד נמסר, כי "כל ההסתה בתקשורת על ידי עמותות שרוצות לפתור את הבעיות בחברה הישראלית באמצעות הנהג, היא בבחינת טעות שמצערת את החברה".

"אכיפה בלבד לא תתן מענה"

בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה בנושא הדרת הנשים בתחבורה הציבורית, דיבר בין היתר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם. "הייתי שמח מאוד לשמוע רבנים מגנים את התופעה הזאת", הוא אמר למשתתפים בדיון - והסביר: "אכיפה בלבד לא תתן מענה. נדרשת שורה שלמה של פעולות".

עם זאת, ביקש שחם להימנע מלהפנות את את האצבע המאשימה לתופעה כלפי הציבור החרדי כולו. "קומץ הקיצוניים אינם מייצגים את כלל המגזר", הוא אמר.

שלט בירושלים לנשים: "להימנע ממעבר או שהייה במדרכה זו"

על רקע העצרת שנערכה אמש בעיר בית שמש ועל רקע אירועי האלימות האחרונים והדרת הנשים מן המרחב הציבורי, שוב ניתן לראות שלטים שנויים במחלוקת - והפעם, בשכונת מאה שערים בירושלים.

בשלט חדש שהוצב אתמול בשכונה מתבקשות הנשים: "להימנע ממעבר או שהיה במדרכה זו", וזאת עקב הדרך המובילה לבית הכנסת שאמורה להיות פנויה מנשים. ההסבר במודעה הוא "והיה מחניך קדוש", כלומר לשמור על קדושת המקום.

שלט נגד מעבר נשים בירושלים (צילום: פיני גנץ - סוכנות הידיעות "חדשות 24")
השלטים שנתלו במאה שערים | צילום: פיני גנץ - סוכנות הידיעות "חדשות 24"

זוהי אינה הפעם הראשונה בה מתרחשת הדרת נשים בשכונה החרדית בירושלים, במהלך חגיגות שמחת בית השואבה מתקיימת הפרדה בין מדרכות הגברים והנשים. בשנה שעברה הורה בג"ץ על ביטול הנוהג המפלה והשנה הוקצו רחובות שלמים באזור האדוק של מאה שערים לגברים ולנשים בנפרד.

במשטרת ירושלים הבהירו בעבר כי יאכפו את פסיקות בג"ץ בנושא וכי לא יתירו הדרה של נשים או מניעתן מן המרחב הציבורי בצורה שכזו.

הדרת נשים - כתבות נוספות:

נתניהו: "לחלק את בית שמש לשתיים"

שלט נגד מעבר נשים נתלה בירושלים

אלפים הפגינו בבית שמש: "כולנו נעמה מרגוליס"

המשפחה שגורשה מבית שמש בבלוקים, יריקות, צעקות ואיומים

"מי שמבזה ויורק – מקומו לא כאן"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק