כשלושה שבועות נותרו על ליום שבו צפוי מחלף דרור להיפתח לתנועת כלי רכב - כך לפחות על פי הצהרתו של מנכ"ל "נתיבי ישראל" שי ברס. בינתיים, ציבור הנהגים ותושבי האזור זועמים על הימשכות העבודות, המתארכות כבר חודשים רבים לאחר ששקעים מסוכנים בכביש החדש והיקר הביאו לדחיית פתיחתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-7 בינואר ערכה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת ישיבה מיוחדת בעקבות הנזקים שהתגלו בכביש, שעלותו נאמדת ב-320 מיליון שקלים. לדיון הוזמן המנכ"ל ברס, שהבטיח כי התקלות יתוקנו בתוך שלושה חודשים. "תוך שלושה חודשים ופחות תחזור תנועה על גשר המחלף הזה", אמר ברס בדיון. "הכשלים האלה הם לא כאלה כשלים שייקחו שנים לתקן אותם".

למרות הבטחותיו של ברס, דווקא השלט המקבל את פני הנהגים בצומת דרור מציין כי עבודות התשתית במקום ייערכו עד אוגוסט 2014. הנהגים העוברים במקום לא מרוצים מהעבודות, שגורמות לעומסי תנועה בכבישי הצומת. "נמאס לנו כבר מהמחלף הזה", סיפר בייאוש תושב תל מונד.

"כבר חבל שהתחילו אותו", הוסיף הנהג המתוסכל. "אני עובר פה בכל בוקר וכל פעם אני רואה את אותו הטרקטור דוחף את אותה ערימה. פעם ימינה ופעם שמאלה". נהג אחר שעבר בצומת אמר כי "אם מסתכלים על העבודות הנעשות כאן, ניתן לראות שמדובר בעבודות שלוקחות זמן".

הסיום באוגוסט? (צילום: חדשות 2, עזרי עמרם)
הסיום באוגוסט? | צילום: חדשות 2, עזרי עמרם

ועדת הבדיקה: "מרכיבי הבנייה לחורף לא היו תקינים"

בעקבות חשיפת חדשות 2 Online על הנזקים הכבדים שנגרמו למחלף, בטרם היה צפוי להיפתח לתנועה, מינה שר התחבורה ישראל כץ ועדת בדיקה בלתי תלויה לבחינת הליקויים הקשים. דוח ראשוני של הוועדה חשף את הכשלים שהובילו לנזקים חמורים לכביש, שהקמתו נמשכה כשלוש שנים ושנבנה בהשקעה של 320 מיליון שקלים.

מדוח הביניים שהוגש, עולה כי אירוע הגשם לא היה הגורם לליקויים שנתגלו, אלא רק האיץ את חשיפתם וכי בדיקה ראשונית של נתוני זרימות השיא בנחלים בשרון לא מצביעה על אירוע חריג. "ניתן לומר כיום ובשלב זה של הבדיקה כי מוכנותם של חלקים ניכרים ממרכיבי הבנייה לחורף לא היו תקינים", נכתב בדוח. "העובדה שמדרונות העפר לא היו מוגנים מפני סחיפה ולא היו מיוצבים, גרמה לכך שהגשם שירד גרם לסחף כמויות קרקע מהמדרונות. סחף קרקע זה זרם למערכות תיעול מי הגשם".

מחברת "נתיבי ישראל" נמסר בתגובה: "הקבלן התחייב ללוחות זמנים והחברה פועלת כי הוא יעמוד בהם. לקבלן הובהר שלאי עמידה בהתחייבות יהיו השלכות".

מחברת "רמט" נמסר: "רמט עושה כל שביכולתה על מנת שהכביש יפתח לתנועה בתוך כשלושה שבועות. ובכל מקרה עובדת בקשר שוטף ובתיאום מלא עם נתיבי ישראל".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv