רק בשבוע שעבר הגיע שר התחבורה ישראל כץ לתל מונד וחנך בגאווה את מחלף דרור החדש, הפרויקט השאפתני של נתיבי ישראל, שהחל לפני כשלוש שנים בהשקעה של כ-320 מיליון שקלים. "היה קשה לדמיין את התוצאה הסופית והנה היום המחלף עומד על תילו", הצהיר כץ בטקס לקראת הפתיחה החגיגית שתוכננה לתחילת השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבל הבשורה לאלפי הנהגים העושים את דרכם מדי בוקר, דרך השרון, לרעננה הרצליה ותל אביב, דרך כביש 4, מתעכבת. הסיבה: נזקי מזג האוויר בסוף השבוע האחרון, שהשאירו, כפי שעיניכם רואות, את אותותיהם ויצרו שקעים מסוכנים בכביש היקר, שעלותו, נזכיר שוב, כשליש מיליארד שקלים. מועד חדש לפתיחתו טרם נמסר.

"המחלף עומד על תילו". הודעת השר בפייסבוק (צילום: פייסבוק ישראל כץ)
"המחלף עומד על תילו". הודעת השר בפייסבוק | צילום: פייסבוק ישראל כץ

"מתברר שהמחלף החדש לא יפתח כי הוא נפגע ב"סופה". העיקר שגזרת סרט", התלונן אחד הנהגים. "כאן לא ירד שלג. רק כמה עשרות סנטימטר גשם בשבוע והמחלף שעוד לא נולד כבר מת".

ולא חסרים מאוכזבים מהעיכוב בשחרור אחד הצמתים הפקוקים במדינה. "עד לרגע זה המחלף לא נפתח ואין קשר לתנאי מזג האוויר", האשים נהג אחר בפייסבוק. "נכון, מדובר במחלף אדיר שיחסוך המון זמן, רק חבל שחלקו לא עמד בסופה האחרונה והתוצאה שבאחד הכבישים החדשים הסמוכים למחלף ויתכן אף במחלף עצמו נוצרו כפלי קרקע כאילו הנסיעה היא ברכבת הרים", תיארה תושבת האזור.

3 חודשים אחרי ההבטחה: המחלף סגור (צילום: חדשות 2)
כך נראה הכביש הבוקר | צילום: חדשות 2

"כמו משפך מים ענקי"

אייטם עלי, קבלן ביצוע שהגיע לתקן את הנזקים, מספר לחדשות 2 online: "יש שקיעות בכביש מהשיטפונות, זו אדמה חולית והכל נסחף עם המים, הנקודה פה היא כמו משפך מים ענקי, מגיעים מים מחדרה וכפר סבא, כל המים נאספים פה". לשאלתנו מה יכול היה לקרות, הוא משיב חד-משמעית: "אסון, זה גובה של חצי מטר. אתה לא יכול להוציא את החול, זה גובה של 10-11 מטרים. מדובר בכמויות גדולות, צריך להיות תכנון חזק יותר ורציני יותר בקצוות של הכביש, לעשות את זה יותר חזק", מסכם עלי, "להערכתי, נקבל אישור להתחיל לתקן תוך שבוע ואז זה ייקח בערך שבוע וחצי שבועיים".

פנינו למוקד התנועה של נתיבי ישראל, שם אמרו לנו שהם לא יודעים על נזקים, אלא רק שהפתיחה נדחתה בעקבות מזג האוויר ותיערך ככל הנראה בתחילת השבוע הבא. כששאלנו את מנהלת קשרי הקהילה של נתיבי ישראל, היא כבר סיפקה תשובה אחרת וענתה כי נכון לעכשיו מדובר "בביטול מכיוון שאין כעת תאריך חדש, עד שתתוקן בעיה הנדסית".

השר כץ: למצות את הדין עם הנושאים באחריות (צילום: חדשות 2)
הנזק שנגרם לכביש | צילום: חדשות 2

מחברת נתיבי ישראל נמסר בתגובה: "מזג האוויר הסוער ואתו הרוח, השלג וכמות המשקעים הקיצונית גרמו, מטבע הדברים, לנזקים לתשתיות. באזור השרון בו ממוקם המחלף ירדו במהלך שלושה ימים בלבד כמות משקעים ממוצעת של חודש שלם. כתוצאה מכך, נגרם נזק לכביש 553 שבמחלף דרור, שבנייתו טרם הושלמה.
 
"חשוב להדגיש כי פתיחת מחלף או כביש מתאפשרת לאחר שכל מתקני הבטיחות פועלים בצורה תקינה ומלאה, גם אם לא הושלמו כל העבודות הסביבתיות. זאת כדי לאפשר לציבור ליהנות מהתשתית החדשה. במקרה זה, השילוב של אי השלמת העבודות הסביבתיות ומזג האוויר הקיצוני גרמו לנזק. פתיחתו של המחלף שתוכננה לתחילת השבוע תידחה עד לסיום בקרת הנזקים ותיקונם המלא על ידי הקבלן".

היה שווה את ההשקעה? (צילום: חדשות 2)
היה שווה את ההשקעה? | צילום: חדשות 2