משק כנפי ההיסטוריה: סגן י' עמד השבוע ברחבת המסדרים בבסיס חיל האוויר בחצרים וקיבל את כנפי הטיסה. הוא לא ידע שבעצם הוא רשם היסטוריה כשהפך לנווט הקרב הראשון מהעדה האתיופית. בשיחה עם ניר דבורי הוא מספר שלהיות טייס מעולם לא היה חלום ילדות: "לא חשבתי על זה עד שהתחלתי - ורציתי לסיים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות   

לסיים קורס טיס יכולה להיות תקרת זכוכית קשה לפרצה. מדובר בקורס שאורכו שלוש שנים והדרישות בשמיים - 300 מתחילים וקצת יותר מ-30 מסיימים. "לא הייתי מוכן לתגובות כאלה והעוצמה הפתיעה אותי", סיפר סגן י'. "אני מרגיש אהבה מאנשים אבל יחד עם זה תחושה שלא באתי להיות מישהו שזקוק לתשומת לב כזו".

סגן י', לצד אמו (צילום: החדשות)
סגן י', לצד אמו | צילום: החדשות

י' שיחזר: "בקורס הרגשתי הכי רגיל בעולם. לא הרגשתי שאני צריך להוכיח יותר ובחוויה שלי אם יש לך את מה שצריך אז אתה תתקדם, לא מסתכלים עליך שונה ולא מקלים עליך". הוא שיחזר: "פעם אחת מפקד בקורס פנה אליי בענייני ת"ש כדי לשאול האם צריך עזרה או משהו. התגובה המיידית הייתה להרגיש קצת חמוץ, אבל חשבתי על זה והבנתי שזה ממש חשוב".

סגן י' הדגיש לאורך על השיחה כי מי שעמדה מאחוריו, תמכה בו והכילה את הקושי שלו הייתה אמו. ר' אמו עלתה לארץ דרך סודן ועברה כל הקשיים. היא הייתה צריכה לבנות את עצמה ואת עולם משפחתה מול סכנת חיים ודרך הקשיים של קליטה במקום חדש. היא סיפרה היה חשוב לה להראות לילדיה שהם שווים ושאם רק ירצו הם יצליחו גם מול הסטריאוטיפים.

"אני חושבת שהוא ישראלי לכל דבר", אמרה ר'. "הוא נולד פה, גדל פה והתחנך לערכים ולמצוינות. זו הצלחה שלו של עצמו. הוא הציב מטרה והשיג אותה". ר' הסבירה כי אם: "הוא פתח איזה צוהר לאנשים שלא מאמינים בעצמם זה בסדר גמור".

עכשיו הוא איש צוות אוויר ורבים מביטים בו צעירים שפעם היה כמותם ורואים שאפשר. וכעת עדה שלמה נושאת את י' שלא חלם להיות טייס בגאווה ובתקווה. אחד אחד הם פורצים דרך עבור עצמם אבל גם עבור מדינה שלמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו