ההרוג בפיגוע - עמיעד ישראל ז"ל - הובא למנוחות: בהר הזיתים בירושלים נטמן אמש (רביעי) התינוק, שנולד לפני שלושה ימים בניתוח חירום לאחר שאימו שירה נפצעה קשה בפיגוע הירי בעפרה. רגע לפני שנטמן, הוענק לו שם - עמיעד ישראל. הורי התינוק, שירה ועמיחי איש-רן, עדיין מאושפזים בבית החולים בעקבות הפיגוע ולא נכחו בהלוויית בנם. תוך כדי ההלוייה הותר לפרסום כי בתום מצוד ופעילות מודיעינית נעצרו מספר חשודים בביצוע הפיגוע - שעות לאחר מות התינוק. אחד המבוקשים, סאלח ברגותי בן ה-29, ניסה לדרוס את כוחות הביטחון ונורה למוות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאות ליוו את מסע ההלוויה של עמיעד, שהתקיים תחת גשם שוטף. חיים סילברשטיין, אביה של שירה, ספד לנכדו שנקבר ללא נוכחות הוריו. "עמיחי ושירה, ליבינו נקרעים מצער על הכאב ועל האובדן", אמר סילברשטיין. "בנכם הטרי, עמיעד ישראל, נכדנו הרך השם ייקום דמו, כבר עשה רבות בטרם מלאו לו ארבעה ימים. הוא איחד את עם ישראל בארץ ובעולם שהתגייס בתפילות, בחיבוקים, בלימוד ובאהבה".

נקבר בגיל 3 ימים בלבד. עמיעד ז"ל (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎

סילברשטיין הוסיף: "עמיחי ושירה, ילדינו האהובים שוכבים כעת פצועים בבית הרפואה שערי צדק. התחתנתם רק לפני תשעה חודשים בשמחה כה גדולה. על ההיריון - איזו שמחה. נכד ראשון. נין ראשון. החודש השביעי, ההתרגשות מתגברת. הדלקת נר שמיני בבית ההורים של עמיחי. נסיעה הביתה לביתכם הטבעי בלב, אלון מורה. המתנה תמימה בתחנת האוטובוס ליד עפרה, ואז צרור כדורים קוטע את השמחה, הציפייה והחלומות.

"בנס גלוי חיי שירה ועמיחי ניצלו. לדאבוננו, אחרי מאבק התינוק נכנע לרצח המתועב. ומדוע? כי אויב נבזי, אכזרי, פחדן ושפל מכוון את נשקו לעבר אישה הרה. הוא רוצה לעקור אותנו מארצנו. אנחנו מכריזים מכאן בהר הזיתים, בלב ירושלים והשורשים העמוקים ביותר של עמנו ושל ארצנו: לעולם לא תצליחו. אנחנו חזקים יותר מכם. אנחנו צודקים יותר מכם. אנחנו שייכים לכאן יותר מכם. אנחנו ננצח כי זו ארצנו, עמנו ותורתנו הקדושים. עמיעד ישראל, לך לשלום ונוח על משכבך בשלום. אוהבים אותך מאוד ותודה רבה על שלושת ימי המתנה".

מסע ההלווייה, הערב (צילום: החדשות‎)
מסע ההלווייה, הערב | צילום: החדשות‎

אריאל סילברשטיין, אחיה התאום של שירה ודודו של עמיעד, אמר: "שירה אחותי התאומה, ממש ניצלת בנס. עמיחי גיסי, כמה דמעות אפשר כבר להזיל? לפני שבאנו להלווייה ישבנו ביחד המשפחה עם שירה ועמיחי, הזוג המתוק והעוצמתי הזה. שירה אמרה לי שברור לה שהסיבה שעמיעד ישראל בא לעולם היא רק בשביל לאחד את עם ישראל בתפילה סביב ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל".

הדוד הוסיף: "הם מבקשים להמשיך לתהפלל, להמשיך להתאחד. ששירה ועמיחי בעזרת השם יגדלו אימפריה של ילדים וחסד ועוצמה וגבורה ואמונה. ואותם מחבלים ארורים יירקבו מבושה בקבר שלהם". קרוב משפחה נוסף אמר: "זה תינוק חף מפשע. כל חטאו הוא שהיה יהודי. הוא עוד לא הספיק לטעום את טעם החיים".

הלוויתו של בנם של שירה ועמיחי איש - רן (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎
שירה ועמיחי איש-רן (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
שירה ועמיחי איש-רן שנפצעו בפיגוע | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

הרב רפאל איש-רן, סבו של התינוק, אמר: "הבן יקיר לי. מאוד. אתה יקר לנו. מי נקרא יקר? בני ציון היקרים המסולאים בפז. אתה מבני ציון. אל תקרא בנייך אלא בונייך. בני ציון הם אלה שבונים את ארץ ישראל. ולא הספקת. אבל אין הרבה אנשים שחיו הרבה מאוד שהצליחו לאחד את עם ישראל כמוך".

איש-רן הוסיף: "המסר שלנו ברור: אותנו לא ישברו. אנחנו בוכים נכון אבל אותנו לא ישברו. יהיו עוד בוני ציון והם יבנו את ציון את ירושלים את ארץ ישראל כולה. בהלכה כתוב שצריך לתת שם לתינוק. וההורים שלך נתנו לך שם. עמיעד ישראל. והמשמעות שלו גדולה. עם ישראל פה לעולמי עולמים. לא נבוש לא נכלם בתורתנו במורשתנו באמונתנו".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר בהלווייה: "נקמת ילד קטן לא ברא השטן. אנחנו לא נסתפק יותר בטיפול כירורגי של תפיסת המחבל. אנחנו דורשים ממך, אדוני ראש הממשלה, שתכריז עכשיו על בניית ישוב חדש ליד הישוב אלון מורה לזכר עמיעד ישראל התינוק הקטן. סמוך לישוב בו מתגוררים הוריו אנחנו נשבעים כאן שאנחנו ננקום את מותו של עמיעד ישראל בבנייה".

"התינוק מת כשהוא עטוף באהבת משפחתו"

במשך שלושה ימים הרופאים נלחמו על חיי הוולד, שנולד בשבוע ה-30 להיריון וטרם קיבל שם, אך היום נאלצו לקבוע את מותו. עשרות בני משפחה וחברים של המשפחה הגיעו על מנת ללוות את התינוק בדרכו האחרונה.

"בצער רב אנו מודיעים על פטירת היילוד של שירה ועמיחי, למרות מאמצי רופאי הפגיה להצילו", נמסר בהודעת בית החולים. הורי הילד, שחולץ מבטן אמו בניתוח חירום לאחר הפיגוע, קיבלו את הבשורה הקשה בבית החולים. בשעות הצוהריים הודיעו בבית החולים כי הורי הילד הפג, שירה ועמיחי איש-רן, ראו אותו בפעם הראשונה במפגש מרגש.

ד"ר אלונה בן נון, מנהלת הפגייה בבית החולים שערי צדק ומהצוות שטיפל בילוד, סיפרה: "אנחנו הצוות שטיפל בתינוק שנפגע בפיגוע הרצחני בשומרון ביום ראשון בערב. הוא הגיע אלינו לאחר שסבל מפגיעות רב מערכתיות רבות ביותר וקשות מאוד. הוא קיבל את הטיפול המקסימלי שניתן להציע בטיפול נמרץ. התינוק לא שרד את פציעותיו הקשות ואנחנו נאלצנו לקבוע את מותו לפני שעה קלה. התינוק מת כשהוא עטוף באהבת משפחתו. אנחנו מבקשים למסור לעם ישראל רק בשורות טובות".

ראש הממשלה נתניהו השתתף באירוע הרמת כוסית לכבוד השנה החדשה עם התקשורת הזרה, ופתח דבריו אמר שקשה לו לדבר לאור החדשות העצובות. "ליבנו עם שירה ועמיחי על פטירת התינוק בן הארבעה ימים שאין לו אפילו שם", אמר. "מרצחים נתעבים, הפושעים הנלוזים ביותר עלי אדמות. כוחות הביטחון דולקים אחר הרוצחים ואני מקווה שבקרוב יהיו חדשות בעניין. אנחנו לא נרפה עד שנמצא אותם ונמצה איתם את הדין".

זירת פיגוע הירי בעפרה (צילום: ענבל ראובני / TPS, חדשות)
זירת פיגוע הירי בעפרה, השבוע | צילום: ענבל ראובני / TPS, חדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מסר בתגובה למות התינוק: "שירה ועמיחי הם גיבורים של אמת. אנו אתכם בחיבוק אמיץ ולא נשקוט עד אשר תגדע ידו של הטרור הנפשע".

בינתיים בני הזוג איש-רן עדיין מאושפזים בשערי צדק. מצבה של שירה מוסיף להיות קשה אך מאז הפיגוע חל שיפור במצבה. בעלה עמיחי גם כן נפצע בפיגוע אך באורח קל. אתמול בני הזוג נפגשו והתחבקו לראשונה מאז הפיגוע במחלקה לטיפול נמרץ. הוריה של שירה ובני המשפחה שנכחו בחדר התרגשו מהמחזה ובכו. "בשורות טובות, אנחנו שמחים, ראינו את המראות האלה של שירה ועמיחי מתחבקים ובכינו מהתרגשות", סיפר האב חיים.