אחרי שבית המשפט מנע ממנו לדון בנושא הערב (שני) בישיבת עירייה, ראש עיריית גבעתיים רן קוניק לא מרוצה מהטענות לפיהן הוא מנסה לשנות את החוקים העירוניים במחטף, שיאפשר פתיחת מרכולים בשבת. "החוק שהשר דרעי מקדם הוא סוג של מחטף, לכן אנחנו מזדרזים", הטיח בחזרה. בריאיון למהדורה ראשונה הוסיף כי "אין ברירה - יש לנו סטטוס קוו שמקובל על כל הציבור, כולל הדתי. ברגע שהשר מכניס אותנו לפינה, נתנהל כמה שיותר מהר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי קוניק, בעיר פתוחים בשבתות כ-20 מרכולים באופן המקובל על כלל הציבור - וזאת חרף העובדה שעל פי החוק העירוני הקיים, זה אסור. "לא אכפו את זה", הוא מודה. "נזדרז לתקן את החוק כך שהם יושוו לעסקים אחרים, כמו בתיק פה וברים, שלהם מותר להיות פתוחים בשבת".

"יש הרבה שומרי שבת בעיר, והשבת חשובה לכולנו", הדגיש ראש העיר. "אנחנו חיים כאן יחד בהרמוניה וכבוד הדדי. הדתיים מקבלים את המצב הנוכחי, מבינים שיש רוב חילוני ונגד כפייה דתית. החוק של השר דרעי נועד לכפות עלינו אורח חיים דתי", האשים.

"רצון הציבור שובש". דרעי (צילום: פלאש 90, חדשות)
דרעי. "דוחק אותנו לפינה" | צילום: פלאש 90, חדשות

קוניק מבהיר שימשיך לנסות ולתקן את חוק העזר העירוני. "בית המשפט לא התייחס לנושא הכנסת והחקיקה, אלא בסך הכל מנע מאתנו לקיים את הדיון הערב בטענות טכניות ונתן לנו יומיים להגיב. נוציא זימון לישיבה חדשה, ונענה מחר על שאלות בית המשפט", הדגיש.

לפני שבועיים עבר חוק המרכולים בקריאה ראשונה בתום הצבעה לילית : 59 חברי כנסת הצביעו בעד, 54 נגד ו-1 נמנע. הצעת החוק הועברה לדיון בוועדת הפנים לטובת המשך תהליך החקיקה. אם החוק יעבור, השר דרעי יוכל להתנגד לחוקי עזר של עיריות ומועצות שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. "הסכמת שר הפנים לפתיחת וסגירת עסקים בימי מנוחה תינתן רק אם פתיחת העסקים כמוצע בחוק העזר נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים", נכתב בהצעה.