הדוח שחושף: איפה בעולם סוגרים עסקים בימי שבתון? (צילום: נטע יערי חדשות 2)
מרכולים סגורים בשבת (ארכיון) | צילום: נטע יערי חדשות 2

מכשול לא צפוי בדרכה של עיריית גבעתיים לאשר פתיחת עסקים בשבת: בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא היום (שני) צו מניעה לישיבה של העירייה שנקבעה להערב במטרה לשנות את חוק העזר העירוני כך שבתי עסק יוכלו לפעול במהלך השבת. צו המניעה הוצא לבקשתם של נציגי הליכוד והבית היהודי בעירייה, יחד עם "קואליציית שבת שוויון".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הצו הוצא לאחר שראש העיר גבעתיים רן קוניק התכוון לכנס היום ישיבה דחופה כדי לאשר שינוי בחוק העזר העירוני שיאפשר פתיחת עסקים בשבת, כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות".

המהלך של קוניק הגיע בעקבות קידום"חוק המרכולים" שיזם שר הפנים דרעי ונועד לאפשר לו להתנגד לחוקי עזר של עיריות ומועצות שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. חוק המרכולים לא צפוי לחול רטרואקטיבית על חוקי עזר עירוניים שיחוקקו לפני אישורו הסופי בכנסת ולכן בעיריית גבעתיים ביקשו להקדים תרופה למכה.

מרכולים בתל אביב (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2)
עבר בקריאה ראשונה, חוק המרכולים (ארכיון) | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2

סגנית ראש העיר ויוי וולפסון הגיבה בזעם לצו המניעה וטענה כי הוא פוגע בתושבים: "צו המניעה חצוף וחותר תחת רצון התושבים". מנגד, אמר רועי לחמנוביץ, מנכ"ל קואלציית שבת שוויון, שהיה בין העותרים לבית המשפט כי "מצער שפעלנו במקום ממשלת ישראל. אני מברך על ההחלטה לבלום דיון שכולו יח"צ בשנת בחירות מוניציפלית על גבי עובדים ועסקים קטנים. נמשיך להילחם את מלחמת העובדים ומלחמת השבת כיום מנוחה של ישראל".

לפני שבועיים עבר חוק המרכולים בקריאה ראשונה בתום הצבעה לילית : 59 חברי כנסת הצביעו בעד, 54 נגד ו-1 נמנע. הצעת החוק הועברה לדיון בוועדת הפנים לטובת המשך תהליך החקיקה. אם החוק יעבור, השר דרעי יוכל להתנגד לחוקי עזר של עיריות ומועצות שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. "הסכמת שר הפנים לפתיחת וסגירת עסקים בימי מנוחה תינתן רק אם פתיחת העסקים כמוצע בחוק העזר נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים", נכתב בהצעה.

"למנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי"

על פי הצעת החוק, המונח "עסקים" יחול על חנויות אך לא על מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה ו"כל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום". גם מקומות של "עינוג ציבורי" לא ייכללו בחוק, כדאי לשמר את הסטטוס קוו. היועץ המשפטי של משרד הפנים קבע כי אין מניעה משפטית להעלאת הצעת החוק, וכך גם היועץ המשפטי לממשלה.

"אנחנו רוצים למנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי", אמר השר דרעי בעבר בהתייחס לחוק, והוסיף שלמרות שהשבת קדושה, אי אפשר לסגור את המרכולים בתל אביב. "אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג"ץ בעניין המרכולים בתל אביב, לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון".