האסון בטיול בנחל צאלים: אתמול (שישי) נפצע עילאי ניר בן ה-10 באורח קשה, כשנפל בנחל צאלים - ואביו, ד"ר עומרי ניר, נהרג כשניסה להגן עליו ולבלום את נפילתו. הערב הודיע בית החולים סורוקה בבאר שבע, בו מאושפז הילד, על הידרדרות שחלה בשעות האחרונות במצבו של עילאי בן ה-10. "הוא סובל מפגיעת ראש קשה מאד, מצבו אנוש", הדגישו בבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אודי סגל, אחד ההורים שהשתתף בטיול תלמידי כיתה ה' מכפר ויתקין בנחל צאלים, סיפר אתמול לחדשות 2 על האירוע: "הבן נפל על אביו, הילדים ראו את האסון מלמעלה". במהלך האירוע הבחין האב, ד"ר עמרי ניר, בבנו מחליק מהיתדות שקובעו על גבי המצוק, זינק לעברו בכדי להציל אותו, ובכך נפל אל מותו.

ניר ניסה להציל את בנו כשהבחין בו מחליק מיתדות הסולם בנחל צאלים, אך לבסוף נפל אל מותו. "בכל שנה אנחנו יוצאים לטיול מהסוג הזה", שחזר סגל. "בשעה 09:00 חיכו לנו ג'יפים בכפר הנוקדים והקפיצו אותנו לנחל". הקבוצה מנתה כ-15 ילדים מכפר ויתקין, שלוו על ידי הוריהם.

אין תמונה
ד"ר עמרי ניר ז"ל

"ירדנו על גבי היתדות שהיו במסלול", סיפר. "וידאנו שכל הילדים יורדים עליהם. אחד הילדים נלחץ בירידה על היתדות וסייענו לו. בשלב מסוים שמעתי חבטה. ראיתי את הילד נופל על אביו. האבא הצליח לאחוז בו ושניהם התגלגלו לכיוון המצוק".

סגל סיפר כי במקביל, אב אחר אחז בבן שלו כל הזמן ואב נוסף הצליח להיתפס במצוק. אחד האבות,ששימש כחובש, רץ אל האב ובנו שנפלו למטה. "הוא סימן שהבן בחיים וצריך בקבוק מים אז רצתי לשם עם התיק שלי", משחזר סגל. "הילד היה במצב לא טוב".

נחל צאלים, ארכיון (צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד)
חילוץ המטיילים בנגב | צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד

מסוק החילוץ הגיע כשעה לאחר האירוע. "ההורים היו למעלה כשזה קרה והילדים צפו בכל האסון הזה מנקודה גבוהה. ניסיתי לדבר עם הילד והוא היה בהכרה מעורפלת ולא הגיב. צעקתי להורים שיילכו להזעיק חילוץ נוסף שיגיע".

האסון אירע במהלך טיול ג'יפים שבו השתתפו 15 ילדים בני 6-10 מיישוב בעמק חפר, עם הורה מלווה לכל ילד. במהלך המסלול הרגלי באזור בריכת צפירה החליק הבן באחד הסולמות העליונים. אביו שהבחין בכך זינק לעברו, תוך שהוא מנסה להיאחז - אך השניים נפלו מהצוק.

זירת האסון, שלשום (צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד)
צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד

כוחות החילוץ מעריכים כי האב עטף את בנו במהלך כל הנפילה וספג את מרבית הפגיעות, ובכך ניצלו חיי הבן. יחידת 669 ויחידת חילוץ ערד שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו של האב בשטח והעבירו את הבן לבית החולים כשמצבו מוגדר קשה מאוד. הילד מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה כשהוא סובל מפגיעות קשות בראש ובגב ומונשם.