כך התגלגל הסכם ההשתקה: אמש (חמישי) נחשפה גרסתה של העובדת שהתלוננה כי מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן תקף אותה מינית לפני כעשור ופוצתה - כפי שפרסמו אילנה דיין ושחר אלתרמן ממערכת "עובדה" השבוע - וגם פרטים נוספים על המגעים בין הצדדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לידי מערכת תכנית "עובדה" הגיעו קטעים מעדותה של מ', המתלוננת על הלילה שהעבירה עם קינן ובכירים נוספים בבנק בקזחסטן: קינן, שאז היה בכיר בבנק, לקח את העובדים לבילוי במועדון לילה בעיר אלמטי. לפי העובדת, הוא השקה אותה בוודקה ולחץ עליה לשתות. המתלוננת תיארה בהליך הבוררות כי חלק מהעובדים היו מודאגים למצבה, ואחד אף נתן לה שקדים על מנת לסתור את השפעת האלכוהול.

לדבריה, עובד אחר גם החליף לה את הוודקה במים על מנת לשמור על מ'. "טעמתי את המים ואז ציון הבין את זה ואמר לע' 'למה אתה מחליף לה את הוודקה במים? תן לה לשתות, תן לה לשתות'. ציון לא שותה, הוא רק משקה אותי, אני כבר רואה שחצי בקבוק וודקה נגמר, הוא משקה אותי - כל הלחץ בא אליי".

הדף ששוחרר מהפרוטוקול
הדף ששוחרר מהפרוטוקול | צילום:

"זוכרת שניסית לשמור עליי"

בנוסף שודרה במהדורה המרכזית שיחה בין המתלוננת לע', שהיה כאמור עד לאירוע: "אתה זוכר איך זה התחיל הכל? אני לא אשכח שהלכנו והזמינו אותנו למועדון לילה, ואני זוכרת שניסיתי לשמור עליי. אתה זוכר את זה? וציון שופך לנו וודקות ואתה שמרת עליי, החלפת את הוודקות במים. ניסית לשמור עליי. זוכר את זה מותק? אתה שמת מים שהוא לא יראה ואז הוא אמר 'מה אתה מחליף לה את הוודקה במים". ע' השיב לה: "הוא ו(בכיר נוסף בבנק) היו שובבים בעניינים האלה".

העובדת תיארה לאחר מכן בפני השופט אדלר את מה שהתרחש לאחר הביקור במועדון הלילה: "אני רק זוכרת שהוא אמר: תבואי לחדר שלי. אני פחדתי. הוא היה האלוהים שלי בבנק, כולם מפחדים ממנו. כולם פחדו ממנו... הוא היה הבוס שלי, הוא היה המנהל שלי". כאשר עלו השניים לחדרו של קינן, לדבריה, הוא החל לבצע בה מעשה מיני כאשר היא הרגישה שאין לה אוויר והיא מאבדת את ההכרה.

לדבריה, כשפתחה את העיניים מצאה עצמה ללא בגדים בזמן שקינן ממשיך במעשיו - והיא ביקשה ממנו לחדול ממעשיו. בשלב הזה קינן הורה לה לקבל תפקיד אחר ולאחר מכן אמר לה ללכת ולהתלבש. תיארה את האירוע לפרטי פרטים - בעוד קינן מכחיש את הדברים.

מנכ"ל בנק הפועלים החדש: דב קוטלר (צילום: החדשות)
בנק הפועלים | צילום: החדשות

איך השתלשל הסכם הפיצוי?

לאחר הקביעה של השופט בדימוס סטיב אדלר, שדחה את הטענות להטרדה מינית, מנכ"ל הבנק הנוכחי אריק פינטו הוא שניהל את המשא ומתן ונפגש עם דמות מפתח בפרשה - בן זוגה של המתלוננת, גם הוא בעברו בכיר מאוד בבנק הפועלים. פינטו נפגש איתו והפגישה התפוצצה: עו"ד אורן גרוס ממשרדה של נעמי לנדאו הצטרף לניהול המו"מ. את המגעים ליווה גם עו"ד נחום פיינברג שמלווה את הבנק.

לבסוף הוחלט לפצות את העובדת בסכום של שישה מיליוני שקלים. גם בן הזוג נדרש לחתום על הסכם סודיות - מעין הסכם שתיקה. גורמים בבנק טוענים כי בן הזוג של המתלוננת עומדת מאחורי התלונה בשל סכסוכים אישיים עם בכירים בבנק. 

אין תמונה
השופט סטיב אדלר

אתמול פרסמנו לראשונה את עיקרי החלטתו של השופט בדימוס סטיב אדלר, שבדק את תלונת העובדת ודחה אותה - אך הורה לשלם לה. מדובר בחלק מהסיכומים מתוך ההחלטה שפרסם השופט סטיב אדלר, החלטה שכוללת 19 עמודים שרובם המכריע לא פורסם. "סיכום הדוח החסוי: לאחר שבדקתי מכלול עובדות המקרה הגעתי למסקנה שלא ניתן לאמץ את הגרסה של (המתלוננת) שקינן הטריד אותה מינית במלון בחודש דצמבר 2006", כתב.

"זוכרת שציון השקה אותי בוודקה" (צילום: חדשות 2)
"זוכרת שציון השקה אותי בוודקה" | צילום: חדשות 2

"מנכ"ל בנק הפועלים לא ידע"

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "לאור העובדה שאריק פינטו היה אחד המועמדים להיות מנכ"ל הבנק, בתקופה זו הוא מודר ולא ידע מאומה בנושא התלונה והתבקש על ידי עורכי הדין החיצוניים שלא להיות מעורב. לפני שהעובדת התלוננה אכן התקיים משא ומתן ממושך בין העובדת לבין אגף משאבי אנוש, בנושאי פיצויים על עבודתה".

עוד נמסר כי פינטו "שהיה ממונה על משאבי אנוש התבקש לסייע. בכל השלב הזה לא עלתה כל טענה על הטרדה. בשלב מסוים עורכי הדין של העובדת ביקשו פגישה עם עורכי הדין החיצוניים של הבנק והעלו את הטענות בדבר הטרדה מינית והנושא הועבר לטיפול עורכי הדין ולבדיקת השופט אדלר".

מנכ"ל הבנק הנוכחי, אריק פינטו (צילום: אבי דישי / פלאש 90)
מנכ"ל הבנק הנוכחי, אריק פינטו | צילום: אבי דישי / פלאש 90