לא שילמו לעובדים 4 חודשים. מפעל מע"ש (צילום: בלהה לוטן)
לא שילמו לעובדים 4 חודשים. מפעל מע"ש | צילום: בלהה לוטן

המפעל השיקומי של חברת "דנאל" בקריית גת מעסיק כ-60 עובדים בוגרים בעלי מוגבלויות שכליות התפתחותיות. המפעל הנקרא מע"ש, נהג לשלם לעובדים גמול סמלי של כ-250 שקלים בחודש. לטענת חלק מהורי העובדים, בארבעת החודשים האחרונים המפעל לא שילם לעובדים את הגמול כנדרש ואף ביטל את טיולי העובדים שהיו נהוגים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online, עולה כי בחברה החליטו שלא לשלם את הסכום המלא שבדרך עומד על כ-250 שקלים בגלל מיעוט ההכנסה והרווחים בעקבות חגי תשרי ומיעוט ימי העבודה.

"עד עכשיו לא הייתה בעיית משכורות אבל בחודשים האחרונים הם לא קיבלו משכורות", סיפר א', אב לעובד במפעל. "גם הטיולים בוטלו, וזה מאוד אכזב את הבן שלי. זה ממש ניצול של אנשים חסרי אונים שלא יכולים לבקש את הזכויות שלהם".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "מפעלים מוגנים הינם מוסד שיקומי תעסוקתי ולכן לא משולם למשוקמים שכר ולא מתקיימים יחסי עובד מעביד. משרד העבודה והרווחה משלם למפעלים המוגנים עד 1,560 שקל לחודש לאדם עבור שיקום תעסוקתי.

100% מההכנסות הנובעות מתעסוקת המשוקמים מתחלקות בין המשוקמים כגמול ביצוע עבודה. מבדיקת גורמי הפיקוח של המשרד בעקבות פנייתכם עלה כי המפעל המוגן שבנדון לא חילק בחודשי הקיץ את ההכנסות כנדרש, בעקבות שיקול דעת מוטעה. המשרד דרש מהמפעיל לתקן את הטעות ולחלק לאלתר את כל ההכנסות בין המשוקמים. המשרד ימשיך לעקוב אחר ביצוע".

ממע"ש קריית גת נמסר בתגובה: "כל צורכי בעלי המוגבלויות בתחומי הדיור, התעסוקה, הבריאות והרווחה ניתנים על פי הנחיות משרד הרווחה ובפיקוחו הצמוד. בנוסף לכל אלה, הם מקבלים גמול סמלי בעד עבודתם, על פי הנחיות משרד הרווחה: תמורה על העבודה, הנכנסת באופן קבוע לחשבון בנק נפרד ובלתי תלוי, ומחולקת בין כלל העובדים. העובדים מקבלים את מלוא הסכום שמצטבר בחשבון.

במקרה זה, בחודשים הראשונים של השנה קיבלו העובדים במע"ש סכום חודשי כפול, ובהתאם לכך שונתה החלוקה בחודשים הבאים. אנחנו קוראים לבעלי חברות ועסקים לספק עבודות נוספות למע"ש, על מנת להגדיל את היקף פעולתו ואת הגמול שניתן לעובדים. נמשיך לעשות את המיטב כדי לתת לבעלי הצרכים המיוחדים את האפשרות להשתלב בחברה ולעבוד בכבוד".

לחדשות 2 Online הגיע מידע לפיו מלבד העיתונאית המקומית בלהה לוטן אין גורם רשמי מהעיר או ממחלקת הרווחה שפנה עד כה על מנת לסייע לעובדים.