הבטום זרהום ז"ל
הפטום זרהום | צילום:

לצד הניסיונות להסדיר את השבת גופתו של הפטום זרהום, אזרח אריתריאה שבוצע בו לינץ' במהלך פיגוע הירי בבאר שבע - בני משפחתו דורשים מישראל להכיר בו כנפגע פעולות איבה, על כל הזכויות הנלוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום יצרה שגרירות אריתריאה בישראל קשר עם בני משפחתו של זרהום שהעלו בפניו את הדרישה. זרהום נורה תחילה על ידי שוטר משמר הגבול שחשד כי מדובר במחבל. לאחר מכן ירה לעברו מאבטח במקום מטווח קצר ולאחר שנוטרל ושכב כשהוא מתבוסס בדמו - הוכה על ידי מספר בני אדם, בהם ככל הנראה גם שני לובשי מדים.

"משפחתו תפוצה משום שיש לו מעמד בארץ", אמר עו"ד דוד מנע המסייע למשפחה. "אומנם הוא לא תושב ולא אזרח, אבל הוא בא לבאר שבע בשביל להסדיר את המשך האישורים שלו כפליט, הוא מועסק אצל מעסיק ישראלי, משלמים עליו ביטוח לאומי, משלמים עליו מס הכנסה כדין - לכן יש לו גם מעמד בארץ".

הזירה בבאר שבע (צילום: עד ראייה)
הלינץ' בזרהום | צילום: עד ראייה

בצהריים פורסם בחדשות 2 Online כי בני משפחתו של זרהום צפויים לקבל פיצויים מהמדינה. על פי החוק בישראל, אדם שהסתנן למדינה לא יכול להיכלל בחוק נפגעי האיבה. למרות זאת קיימת ועדה בין משרדית המטפלת במקרים חריגים כמו של זרהום. המקרה שלו יובא בפני הוועדה הזאת בימים הקרובים.

הוועדה שכוללת נציגים של משרד הביטחון, משרד המשפטים והביטוח הלאומי צפויה לקבוע כי יש להעביר פיצוי כספי חד פעמי למשפחתו של הצעיר האריתריאי, שהפך לקורבן על לא עוול בכפו. בביטוח הלאומי אישרו את הדברים ומסרו כי הם אחראים למימון הטסת גופתו לארצו.