מצנח רחיפה, ארכיון (צילום: רויטרס)
גל שמועות על האירוע בצפון | צילום: רויטרס

חייל צה"ל שנשבה בידי דאע"ש? טייס חל האוויר נשבה? לא יותר משמועה טורדנית: רבים קיבלו אתמול ברשתות החברתיות ובוואטסאפ דיווחים שונים על אירוע ביטחוני חמור בצפון. הבוקר התברר שמדובר בערבי-ישראלי שחצה מרצונו את הגבול לסוריה בעודו גולש על רחפן על מנת להצטרף לדאע"ש - אולם עד שהתברר מה שקרה באמת, הוצפו רבים מהישראלים בגל של שמועות מטרידות ומדאיגות למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין ההמצאות שהתקבלו כהודעות בתוכנת שיתוף המסרים הפופולרית: טייס חייל האוויר ש"נשבה בידי דאע"ש", חייל צה"ל שנחטף - או אלוף משנה שנעדר. בפייסבוק אף נפתחה קבוצה להשבת הישראלי הנעדר - והרשת כבר הוצפה בבקשה לתפילות למען ה"חטוף".

השמועות החלו אמש, בזמן שתושבים בצפון הבחינו בתנועה ערה של מטוסי חיל האוויר באזור הגבול עם סוריה. באחת השמועות צוין אף שם של אדם, קצין מצטיין לשעבר שנסחף על גלשן רוח לשטח מדינת האויב. עוד צוין כי למד בישיבה, שירת ביחידה 669 וסיים כקצין מצטיין. "הוא עבר יחד עם רעייתו קורס צניחה", צוין בהודעת השרשרת, שביקשה להתחיל בתפילות לשלומו.

על פי שמועה נוספת, נעדר אלוף משנה במילואים שעובד בחברה הביטחונית רפאל. אחרים סיפרו על "מטוס ריסוס שהתרסק ומדריך טיסה שנלקח בשבי". אתמול אף הופצה הודעה שקרית של דובר צה"ל על כך שאין ולא היה כל אירוע בגבול הצפון - ככל הנראה על מנת להרגיע את גל השמועות.

"חוסר אחריות"

גורמי צבא סיפרו כי השמועות הביאו ללחץ רב גם ביישובים באזור. "ברגע שהצנזורה לא מתירה לפרסם את האירוע והוא עוד מתנהל - יש פאניקה גדולה וחשש שמובילה לשמועות, כמו בכל אירוע", אמרו.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
שמועות מדאיגות הועברו ברשת - ומאחד לשני | צילום: רויטרס, חדשות"חשוב שהציבור לא יהיה מוזן משמועות שרק מעצימות את הפאניקה וההיסטריה, אלא פשוט ימתין עד שתצאנה הודעות רשמיות ומוסמכות על אירוע אם היה או לא היה", הוסיפו הגורמים. "יש להימנע מלהעביר הלאה הודעות לא מוסמכות".

עד מהרה, הפך העניין לבדיחה ברשת. "ב-2 אל תשכחו להזיז שמועה אחורה", צייץ גולש בטוויטר. "המילה רב-סרן שמועתי נהפכה לחמ"ל רב-סרן שמועתי", כתב אחר. גולשת נוספת כתבה: "מהפיד אני מבינה שמזל"ט נפל בשטח סוריה, אבל זו רק שמועה וממש לא בטוח שמזל"ט נפל בסוריה, יש מצב שזה היה עפיפון".