סילבן שלום (צילום: חדשות 2)
תיפתח בדיקה בעניינו של השר שלום? | צילום: חדשות 2

לאחר שלושה ימים ושבע נשים לפחות שסיפוריהן נפרסו בהרחבה בכלי התקשורת, היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (שישי) כי בתחילת השבוע ישקול לפתוח את תיק סילבן שלום כדי לבדוק את שלל התלונות החדשות - שרובן לא היו ידועות בשנה שעברה לחוקרי המשטרה. בכירי הליכוד כבר הבינו את הכיוון המסתמן, והשר ישראל כ"ץ קרא "לאפשר לרשויות החוק לעשות את עבודתן". הערב אנו מפרסמים כאן לראשונה עדות של אישה נוספת נגד השר - וסיפורה, שדומה לעדויות האחרות, כולל לכאורה נשיקה כפויה ומעשים מגונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עד היום לא הרגשתי שום צורך לשתף ב'חוויה' שלי עם סילבן שלום, אבל כששמעתי בימים האחרונים את כל תיאורי הנשים שעברו הטרדות מיניות לכאורה על ידו, הבנתי שמדובר בדפוס פעולה, בשיטה שחוזרת על עצמה", כתבה האישה לחדשות 2. "אין לי מושג מי הבנות האחרות, אני לא מכירה אותן, ובכל זאת הסיפורים כל כך דומים, כל כך חוזרים על עצמם ואין לי ספק שחייבים לעצור את מסכת ההטרדה הזו כדי למנוע מבחורות אחרות ליפול קורבן".

לדבריה המעשים בוצעו לפני כארבע שנים, כאשר הגיעה ללשכת השר לדיון מקצועי. "לקראת סוף המפגש שינה שלום את הנושא ו'פתח את ליבו'. הוא החל לספר לי איך ברגע הראשון שראה אותי הוא התאהב, איך תמיד 'עשיתי לו את זה', כמה הוא רוצה להרגיש קרוב אלי, וגם הציע שפגישתנו הבאה תתקיים לא במקום העבודה. היה לי ברור שהטקסט הזה מגוחך ולכן צחקקתי בנימוס וקמתי ללכת. שלום ליווה אותי לדלת ורגע לפני שיצאתי הוא חיבק אותי ונתן לי נשיקה על הפה תוך שהוא משרבב את לשונו. זה היה קצת אחרי המשפט של חיים רמון. הייתי בהלם בעיקר מהעובדה שהפרשה ההיא לא הותירה כנראה שום חותם. הדפתי אותו והלכתי".

בני הזוג שלום (צילום: טוויטר)
ג'ודי יצאה להגנת בעלה | צילום: טוויטר

"לא רוצה לעבור את מסכת ההשפלות"

בהמשך, סיפרה האישה, נפגשה עם שלום מספר פעמים נוספות בלשכתו: "הפגישות לוו בניסיונות למגע קל מצידו, בי, וגם בו. יותר מפעם אחת ראיתי אותו נוגע גם בעצמו באופן מיני במהלך הדיון. כשזה קרה לא הייתי איתו לבד בחדר. אני לא היחידה שחזתה במחזה המביך הזה ובכל זאת אין מי שתעז להתלונן".

כמו הנשים האחרות שגרסתן פורסמה בפרשה זו, גם היא חוששת להיחשף ולהתלונן: "אני לא רוצה להיות בעיני החברים בעבודה הנוכחית שלי ש' מפרשת סילבן שלום. אחרי מה שראיתי מה עברו מתלוננות אחרות על עבירות מין אני לא רוצה לעבור את הגיהינום הזה בעצמי. שלום ואשתו הם אנשים בעלי כוח ועוצמה ויש להם זרועות ארוכות. אין לי עניין להקריב את חיי ולעבור את מסכת ההשפלות שעברה רחלי רוטנר, שקורות חייה וסטטוסיה נסרקו במסרקות ברזל. אני גם לא מוכנה להיות ס' או ע' או ד' ושהפרוטוקולים של חקירתי יודלפו מהמשטרה".

למרות שאינה רוצה להעיד בפרשה, היא רוצה שעדותה תהווה צעד להרחקתו של שלום מהזירה הציבורית: "אני משוכנעת שאדם ששמו נקשר בכל כך הרבה סיפורים בעלי דפוס פעולה זהה לא יכול להיות נבחר ציבור, ואסור שיהיה נבחר ציבור. הישארות של שלום בתפקידו תיתן לגיטימציה למעשים האלה להימשך ולהכשיר את הקרקע להטרדות נוספות. זה יהיה מסר נוראי, שהכל מותר ושלא יקרה כלום למי שמשתמש בכוחו כדי להטריד".

יכריע בתחילת השבוע. וינשטיין (צילום: חדשות 2)
יכריע בתחילת השבוע. וינשטיין | צילום: חדשות 2

בעוד סילבן מוריד פרופיל, ג'ודי ממשיכה להעביר מסרים

שלום עצמו השתדל בימים האחרונים להוריד פרופיל, להסתגר ולא לענות לטענות הנשים כנגדו. אשתו, ג'ודי ניר מוזס, הגיעה היום לתכנית הרדיו שלה והתייחסה לפרשה בה הסתבך בעלה: "אף אחד לא ישבור אותי - הצרות עוברות, מה שחשוב זה הילדים והפוקוס הוא על הילדים". אתמול גישתה עוד הייתה שונה: בציוץ בטוויטר העבירה ג'ודי מסר לאותן נשים, מסר שיכול להישמע מאיים לפיו "העובדות על הנשים זורמות" אליה אבל היא "לא במוד נכון להרגע, להכפיש".

עבור כמה מהנשים שסירבו להתלונן כבר בשנה שעברה לא מדובר בהתנהגות חדשה: אז כתבה הרכילאית ליאורה גולדנברג לאחת הנשים מסר גלוי בפייסבוק לפיו "מה שלא לגיטימי זה לעשות עוול לאנשים, לחבל להם בפרנסה, בחיים האישיים ובכבוד ועל כך אין מחילה. על סעיף זה את ראויה להתבייש". אותה אשה הגישה תלונה במשטרה, שפתחה בחקירה בחשד לניסיון להדחת עד. בין היתר נחקרה אותה רכילאית וגם במשטרה היא לא חסכה מהמתלוננת: "צר לי שהגברת שנכשלה בהפלת תותח כבד כמו השר סילבן שלום, מנסה לטפול עליי את האשמה... אני מוכנה לשים את הטרדתה אותי בצד ולבקש את סליחתה שלא זכתה בעוגה השלמה אלא בקושי בביס". בהמשך צייינה "אני מכירה את סילבן שלום אישית, מחבבת אותו מאוד ואנחנו ביחסי חברות טובים".

עו"ד רוני אלוני סדובניק (צילום: באדיבות המצולמת)
"הופעלו לחצים". עו"ד אלוני-סדובניק | צילום: באדיבות המצולמת

באותה חקירה העידה במשטרה גם עורכת הדין רוני אלוני-סדובניק וטענה כי אשת תקשורת מוכרת הפעילה עליה לחצים כדי לפגוע בייצוג של אחת הנשים בפרשה, העבירה מסרים מאיימים וצרחה עליה. "מטרת השיחה הייתה לרפות את ידיי מלייצג את המתלוננת, זה השתמע מדבריה, והמסר היה שחבריו של סילבן בתקשורת, כמוה, לא יעברו לסדר היום וינקמו בה", אמרה בחקירה. אותה עיתונאית מדוברת כלל לא נחקרה בפרשה, התיק נגד ליאורה ושאר החשודים נסגר בחודש שעבר, ובפרקליטות הסבירו שמכלול הנסיבות לא מצדיק הגשת כתב אישום - ומהשתלשלות האירועים הללו ניתן ללמוד אולי על סיבה נוספת שמובילה את הנשים להימנע מהגשת תלונה במשטרה.