במשך 32 יום לחם יוסוף טללקה תחת אש וחילץ פצועים במבצע "צוק איתן". שתי דקות אחרי שפשט את מדי צה"ל הוא חזר להיות בדואי. "בתקופה האחרונה, אחרי שהרסו את הבית שלי, אני מתבייש לשים את המדים", הוא אמר בריאיון לחדשות 2. "יצחקו עליי, כולם, כל הכפר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שנים הפנתה להם מדינת ישראל את הגב, נעלה את השער של החצר האחורית וזרקה את המפתחות אי שם במדבר. "המדינה רואה בבדואי כאויב", הסביר עתייא אל איסלאם, ראש המועצה הבדואית לכפרים בלתי מוכרים. "זו לא רק ההרגשה שלי, זו הרגשה כללית. המדינה דוחפת אותנו להתרחק מהמדינה וזה מקרב אותנו יותר אולי להזדהות עם המאבק הפלסטיני".

המסגד המרכזי הראשון בדרום נבנה לפני כ-30 שנה, צריח בודד בנוף. בחמש השנים האחרונות בלבד נבנו יותר מ-30. הכסף לבניית המסגדים מגיע מהתנועה האסלאמית. המשוואה פשוטה: המדינה הורסת - התנועה האסלאמית בונה.

"מתבייש לשים את מדי צה"ל" (צילום: חדשות 2)
"מתבייש לשים את מדי צה"ל" | צילום: חדשות 2

בפעם הראשונה אפשרו לנו ראשי התנועה להכניס מצלמה, לתעד את הפעילות שלהם שעד היום הייתה מחתרתית. בעומק האדמה, בבטן המסגד, עשרות פעילי התנועה אורזים במרץ חבילות מזון למשפחות נזקקות.

עד היום התלוננו בעלי חוות בדרום וחברות בנייה שרבים מהבדואים "עושים להם טרור" - גונבים, גובים דמי חסות ומשליטים פחד. אם התהליך יימשך, אם התנועה האסלאמית תעמיק את השפעתה, החשש הוא שמהאזור הזה ייצא טרור מסוג אחר לגמרי.