סערה בעקבות תחקיר הדיור ששודר אתמול במהדורה המרכזית: במערכת הפוליטית פנו היום ליועץ המשפטי לממשלה וינשטיין וביקשו ממנו שלא לאפשר לשר השיכון אורי אריאל לעסוק במכירת נכסי הדיור של המדינה. זאת, לאחר שהכתבה הראתה כיצד המדינה מוכרת בנזיד עדשים דירות המיועדות לציבור הנזקקים לטובת עמותות דתיות, שרבות מהן מזוהות עם מפלגת הבית היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החומרים בעניין הגיעו גם לידי חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, והיא שהעבירה אותם לידי מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. "לא מעט מרוויחים יש בסיפור הזה, אבל המפסידים היחידים הם שוב דיירים של הדיור הציבורי", אמרה חברת הכנסת. "קשה לתאר עד כמה המהלך הזה חמור, עד כמה הוא נבזי". בעקבות ממצאי התחקיר מתכוונת לוי להיפגש בשבוע הבא עם מבקר המדינה שפירא ולדון עמו בנושא.

ח
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס | צילום: חדשות 2

ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר שדולת הדיור בכנסת, אמר הבוקר: "ברמה המיידית על היועץ ויינשטיין לאסור על השר לעסוק במכירה כלשהי של דיור ציבורי. השר הסקטוריאלי הפך את מאגר הדיור המדולדל לאמצעי מניב למקורבים לו ומקור לא אכזב לשידול ולשלמונים. יש לעצור מיידית את הספסור בדירות, להשיב את הנכסים שנחקרו ולפתוח בחקירה מיידית".

גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד הביע את כעסו בעקבות התחקיר. "שנתיים אני עובד כמו חמור כדי להוזיל את הדיור, והבית היהודי מצאו פתרון קסם - פשוט מחלקים דירות לחברים על חשבונכם", אמר בתגובה.

אין תמונה
מעדיף למכור דירות, במקום לשכן בהן זכאים.

בפורום הדיור הציבור פנו ללשכת היועץ המשפטי לממשלה בקריאה לעצור את כל פעולות המכירה לאלתר. "התחקיר חשף אתמול את מה שאנשי הפורום אומרים כל הזמן: האופן שבו מתנהלים נכסי הדיור הציבורי פוגע בדיירים ובזכאים, ומוציא שם רע לפרויקט כולו", אמר דני גיגי, יועץ מדיניות של הפורום.

"ישנם עשרות אלפי ממתינים, ומשרד השיכון מסרב לעזור להם בגלל אילוצי תקציב", הוא הוסיף. "עכשיו מתברר שאותו משרד מוכר נכסים למקורביו בכמה עשרות אלפי שקלים. זוהי פגיעה קשה בחלשים ביותר ובכלל האזרחים בישראל, שמשלמים מיסים ומבקשים שכספם יושקע בצמצום העוני ולא בשחיתות פוליטית".

בניין דירות (ארכיון)
"מוכרים דירות למקורבים במקום לנזקקים" | צילום: רויטרס

ריקי בנלולו, דיירת בדיור הציבורי, הוסיפה: "מדובר בפשע שאין לו כפרה. כאם לחמישה ילדים שהוציאו לה את המיץ עד שאושרה הדירה הציבורית המיוחלת, אני נזעקת וכואבת מול הקלות הבלתי נסבלת של השתלטות של מקורבים פוליטיים על דירות שהיו יכולות להציל חיים של ילדים שנאלצים לחיות ברחוב או בתת תנאים".

במקום לנזקקים - דירות לעמותות דתיות

אמש חשפנו במהדורה המרכזית כי משרד הבינוי חתם בשקט על עשרות הסכמי מכירה של נכסי הדיור הציבורי למוסדות תורניים במחירים מגוחכים. למרות שבעיר דימונה יש יותר מ-100 דירות פנויות של הדיור הציבורי, משרד הבינוי לא מתכוון למסור אותן לזכאים או לשכן בהן משפחות קשות יום. במקום זאת, החליט המשרד למכור ללא מכרז לפחות 14 מהן לעמותה תורנית מקומית, בראשות הרב יעקב חמד.

ממסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 עולה, כי עסקאות מסוג זה הן עניין שכיח בהתנהלות המשרד שבראשות השר אורי אריאל, שמתברר כי מוכר עשרות דירות בהנחות מפליגות לעמותות דתיות שונות, מבלי להוציאן למכרז. למרות שעל פי חוק רק זכאי הדיור הציבורי רשאים לקנות את דירותיהם לאחר הערכת שמאי, אף אחת מהדירות שאנו בדקנו לא הוערכה וכעת הן מוצעות למכירה בהצעות מפליגות.

ועדת אללוף למלחמה בעוני הצביעה על הצורך הדחוף לרכוש אלפי דירות ולחדש את מלאי הדיור הציבורי, אך במקום זה בממשלה מחסלים את מלאי הדירות, יחד עם שארית התקווה של עשרות אלפי משפחות.