בזמן שמאות משפחות קשות יום בישראל משוועות לבית במסגרת הדיור ציבורי, חותם משרד הבינוי בשקט על עשרות הסכמי מכירה של נכסי הדיור הציבורי למוסדות תורניים במחירים מגוחכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שבעיר דימונה יש יותר מ-100 דירות פנויות של הדיור הציבורי, אין משרד הבינוי מתכוון למסור אותן לזכאים או לשכן בהן משפחות קשות יום. במקום זאת, החליט המשרד למכור ללא מכרז לפחות 14 מהן לעמותה תורנית מקומית, בראשות הרב יעקב חמד.

ממסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 עולה, כי עסקאות מסוג זה הן עניין שכיח בהתנהלות המשרד שבראשות השר אורי אריאל, שמתברר כי מוכר עשרות דירות בהנחות מפליגות לעמותות דתיות שונות, מבלי להוציאן למכרז.

למרות שעל פי חוק רק זכאי הדיור הציבורי רשאים לקנות את דירותיהם לאחר הערכת שמאי, אף אחת מהדירות שאנו בדקנו לא הוערכה וכעת הן מוצעות למכירה בהצעות מפליגות.

אין תמונה
מעדיף למכור דירות, במקום לשכן בהן זכאים.

באחד המקרים, מוכר משרד הבינוי לעמותת קריית הנוער והגליל 16 דירות של הדיור הציבורי בקריית שמונה במחיר של 51 אלף שקל ליחידה, שוב - ללא מכרז. במקרה אחר חתם המשרד על עסקה למכירת 7 דירות בעיר במחיר כולל של 227 אלף שקלים עם ישיבת הסדר מקומית, שבראשה עומד הרב צפניה דרורי, ששימש בעבר חבר במועצה הציבורית של מפלגתו של השר אריאל, הבית היהודי.

בין המוסדות התורניים ישנם גם לא מעט מוסדות כלליים, בהם גם אוניברסיטת בן גוריון שתוכל לרכוש 53 דירות ללא מכרז במחיר של 66 אלף שקלים ליחידה. נציין כי בבאר שבע לבדה חיות כיום כ-70 משפחות זכאיות שממתינות לדירה בדיור ציבורי, ואלפי משפחות הסובלות ממצוקה כלכלית שכלל לא נכנסו לרשימת הזכאים.

ישראל נמצאת במקום האחרון מבין מדינות המערב במספר הדירות הציבוריות שברשותה. ועדת אללוף למלחמה בעוני הצביעה על הצורך הדחוף לרכוש אלפי דירות ולחדש את מלאי הדיור הציבורי, אך במקום זה בממשלה רק מחסלים את מלאי הדירות, יחד עם שארית התקווה של עשרות אלפי משפחות.