שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר אמש (שבת) בריאיון לדנה ויס כי הוא תומך בטיפולי המרה ואף ביצע טיפול כזה בעבר - ועורר סערה. בעקבות הביקורת והקריאות לפטר את פרץ, שבנו לתחקיר מ-2016 שחשף כיצד נראים טיפולי המרה מבפנים. בכתבה ששודרה לפני כשלוש שנים נחשף כיצד רבנים מנסים לשנות את נטייתם המינית של צעירים ואילו אמירות נשמעות בשיחות אלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

את היחס האמיתי של חלקים גדולים בקהילה הדתית לקהילה הגאה ניתן לתעד בעיקר באופן סמוי. רק שם מרשים לעצמם בכירי הרבנים לדבר באופן גלוי על המחלה, על הדמיון לכלבים, על הגיהנום שמחכה להומוסקסואלים מעבר לפינה ולמהר להציע פתרון מתאים. מה שפעם היה מוחצן, ישיר ובאמצע הרחוב, הפך לטיפול מעמיק, טיפול שורש בתוך החברה הדתית - טיפול המרה.

בכתבה הובא סיפורו של ישי, שהיה מתנחל מן השורה שגדל בקדומים - אחד מחמישה אחים עם כיפה סרוגה על הראש. ילדותו הייתה רגילה לגמרי עד שבישיבה בעתניאל הבין שהוא נמשך לגברים. לאחר שנחשף בפני אחד מחבריו הוא זומן לשיחה אצל רב הישיבה. "הרב הרגיע אותי, אמר 'אני יכול להגיד לך שאתה לא היחיד שבא עם הבעיה הזו ויש פתרון ואחנו נטפל בך'", סיפר אז ישי. "ואז הוא התחיל להסביר שיש ארגון שמטפל באנשים כמוני, טיפול פסיכולוגי שמעביר אותך מצד אחד לצד השני".

"הם מדברים איתך כל הזמן על התנייה מחדש", הוא הוסיף. "אנחנו נדכא את המשיכה שלך לגברים ונחזק את המשיכה שלך לנשים כי היא קיימת איפשהו ורק צריך לחזק אותה. ואם צריך לעשות את זה עם פנטזיות אז נעשה את זה עם פנטזיות. ואם צריך לעשות את זה עם פורנו נעשה את זה עם פורנו".