"רוב גוש המרכז-שמאל מעדיף אותי בראש האיחוד": יו"ר "ישראל דמוקרטית" וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק התייצב הערב (שבת) לריאיון מיוחד באולפן "פגוש את העיתונות". ברק נשאל בריאיון על הבעיות בדרך לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, על המתקפות מצד "כחול לבן" וגם על תחקיר "הארץ" שחשף כי ברק והמיליארדר המואשם שוב בעבירות מין ופדופיליה ג'פרי אפסטין היו בקשר עסקי גם בשנים האחרונות. ברק הבהיר כי הוא נמצא בקשר עסקי עם חברה שמנהל אפסטין - וציין כי לא יחשוף על מה קיבל כ-10 מיליון שקלים, לפי הדיווח, מקרן וקסנר שאפסטין הוא אחד המממנים שלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אין לגביי טענה על כל עבירה", הבהיר ברק בהתייחסות לאפסטין. "ראש ממשלה מכהן ששקוע עד הצוואר בפלילים מנסה ליצור השוואה ביני לבינו דרך סיפור על אדם שלישי פרטי בארץ אחרת שעשה פשעים. זה ספין גדול וחשוב שהשמאל לא ייפול למלכודת הזו, ספין שמשרת את ראש הממשלה".

על עסקיו עם קרן וקסנר אמר: "אני מתכוון להיות פעיל עוד 15 שנה ולהתפרנס מאותם דברים - אני נשאר לפחות עוד 15 שנים בזירה - ואני לא יכול להרשות לעצמי לאבד את כושר ההתשכרות מלחצים פוליטיים. אני נותן ייעוץ גם במקומות אחרים, לפעמים הרווחתי יותר כסף תמורת פחות עבודה מאשר קרן וקסנר". ברק ציין: "אם אפול פעם אחת למלכודת הזו שאני אספר - איש לא ישכור את שירותיי".

ג'פרי אפסטין (צילום: חדשות)
ג'פרי אפסטין | צילום: חדשות

על אפסטין: "לא קשור אליו".

ברק טען שיריביו הפוליטיים מנסים לחטט בעברו ולחשוף את קשריו העסקיים: "אני יועץ של בנק גדול בשוויצריה ואנשים שולחים מכתבים אילו עצות נתתי ואיזה שכר קיבלתי - זו לא זכותם. האנשים האלה החליטו להטיל אימה עליי - הם חקרו למי עשיתי ייעוצים, הם פנו אליי ולא רק לגבי קרן וקסנר". עם זאת, הדגיש שאם קרן וקסנר תגיד שעליו לחשוף הכול הוא "לא יתנגד לשנייה". עם זאת, י"ר ישראל דמוקרטית מתח ביקורת על התנהלות התקשורת בפרשה: "תנסי להיזכר אם אי פעם ביקשת מעורך דין שמונה לשר משפטים מה עשה בשביל לקוחות ובאילו סכומים".

על ג'פרי אפסטין אמר: "הוא ריצה את עונשו על שידול לזנות של אישה אחת אבל אני לא רוצה לגעת בזה. לפי הנתונים עכשיו הוא עשה עבירות חמורות מאוד. לדבריו, "אני לא קשור אליו. היום מתברר שהוא נאשם בדברים נוראים באמת". ברק שב והשווה במרומז בין אפסטין לנתניהו: "לא נעים שאנשים שאתה מכיר שנים מעורבים בפלילים - אבל לא אותו סוג של פלילים".

ברק הסביר כי היה בקשר עסקי עם אפסטין, שלא הפך ל"מוקצה" בארצות הברית: "עסקתי בפעילות פרטית ועסקית מול אדם שבמילייה שלו אחרי שריצה את עונשו בעבירות פחותות יותר, היו נשיאי אוניברסיטאות מובילות בארצות הברית הפילנטרופים הגדולים בעולם, חתני פרס נובל, שרים וסגני שרים בממשלי קלינטון ואובמה ואנשים מרכזיים בממשל טראמפ. המערכת האמריקנית עצמה לא שמה עליו תג של אדם פסול - לא בחברה ולא בעסקים. השר שהתפטר עכשיו מממשל טראמפ היה התובע ועכשיו הוא אומר שהוא התרשל, אז את מצפה ממני שאני אבחין?".

ראש הממשלה לשעבר הגיב גם לפרשת "בלאק קיוב", שבה שידך בין החברה לבין הארווי ויינסטין שניסה לרגל אחר המתלוננות כלפיו: "לא ידעתי למה ויינסטיין רוצה את שירותי בלאק קיוב - הוא ביקש לדעת על חברה ישראלית שעוסקת בתיווך של סכסוכים עסקיים. גם אני לא הכרתי את החברה, שמעתי ממישהו ונתתי לו את הפרטים. לא ידעתי לצורך מה".

ברק לא יתנגד להיות מס' 2 של עמיר פרץ

ברק גם דחה את הטענה שכניסתו לזירה הפוליטית מפלגת את הגוש: "נכנסתי כדי לנסות ולאחד". על הבחירות שנערכו באפריל אמר: "אני נכשלתי בפעם הקודמת ולא רק בטוויטר. ישבתי עם השחקנים המרכזיים - דיברתי עם גנץ ובוגי ואחרים. ניסיתי ונכשלתי. היה להם הישג נפלא וחסר תקדים אבל המטרה לא הושגה בגלל אי ההבנה שהגוש קובע ולכן נכנסתי".

על האפשרות לחיבור עם מפלגות אחרות אמר: "נכנסתי לזה בלי תנאים מוקדמים, מאמין שצריך להיות איחוד. אעשה הכול כדי שיהיה איחוד". ברק חזר על דברי עמיר פרץ וטען: "שאלות פרסונליות לא יהיו מחסום. אני יודע שרוב בוחרי המרכז-שמאל מעדיפים שאני אוביל איחוד, אבל השיקול הפרסונלי לא יהיה". עוד התייחס לסקרים ואמר: "הציבור יחליט, יש לנו סקרים עם 5 מנדטים - כמו מפלגה עם עשרות שנים".

ברק ציין כי מפלגתו תצא מחר ל"קמפיין של התחייבויות" בנושאים מורכבים ורגישים. "פעם התחייבתי שנצא תוך שנה מלבנון וקיימתי. אני הולך להתחייב באופן דומה על 4-5 נושאים שבחרנו בקפידה - אני מתחייב לעשות משהו קונקרטי. לדוגמה, חוקה לישראל תוך שנה שתהיה מבוססת על הכרזת העצמאות - זה לא קל להתחייב, אבל כשאני מתחייב זה קורה. היא בין השאר תקבע רק שתי קדנציות ושלא יוכלו לכהן תחת כתב אישום". עוד הבטיח: "תוך שנתיים יהיה גבול למדינת ישראל שייתן ביטחון ורוב יהודי מוצק לדורות שימנע את הצורך לסיפוח - אנשים לא מבינים כמה גבול זה חשוב".

בליכוד תקפו: "גם הערב אהוד ברק עדיין מסרב להגיד על מה קיבל 2.3 מיליון מקרן וקסנר בעודו מתמודד על ראשות מפלגת העבודה ומה עשה בביתו של המממן העיקרי של קרן וקסנר, הפדופיל המורשע ג'פרי אפסטין. זה האיש שיחבור לבני גנץ, שגם הוא מסרב לחשוף על מה קיבל חוזה של 50 מיליון שקלים ממשטרת ישראל, כדי להקים יחד ממשלת שמאל. לא נקבל מהם הטפות מוסר".