כך ייראה הגשר בתום העבודות (צילום: חן אדריכלים, חדשות)
הדמיה של הגשר החדש | צילום: חן אדריכלים, חדשות

שוב משבר פוליטי בשל עבודות בשבת? חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) שיגר אתמול מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כ"ץ ובו מחה על הכוונה לחסום את נתיבי איילון לצורך עבודות ההקמה של "גשר יהודית". במכתב הזכיר אזולאי את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם כינון הממשלה ובהם התחייבות "לשמור על הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה". בהמשך התפרסמו ידיעות בנושא גם בביטאונים של "אגודת ישראל" ו"דגל התורה", דבר שמצביע על מחאה מתואמת של כלל הסיעות החרדיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אזולאי ציין במכתב כי מדובר בחודש אלול, "חודש הרחמים וסליחות", ועל כן "אין עיתוי מזעזע יותר המעורר שאט נפש מלהקים גשר בשם 'יהודית' במהלך השבתות של חודש זה". לפיכך, כתב אזולאי, "אבקש את התערבותכם הדחופה בסוגיה זו, והנחיית כל הגורמים הרלוונטיים, להימנע מהפרת התכליות העומדות בחוק שעות עבודה ומנוחה, ומניעת הפרת הסטטוס קוו על כל המשתמע מכך".

חרדי, דתי, חרדים (צילום: חיים ריבלין, חדשות)
משבר פוליטי בשל עבודות בשבת? | צילום: חיים ריבלין, חדשות

גם חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) מחה על העבודות. "השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ולא לעבודות תחזוקה", אמר. "כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים כגון מירוצי אופניים ואירועים כאלה ואחרים כך יש לפעול גם בבניית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו. לכל דבר ניתן למצוא כיום פתרונות בין בלוחות הזמנים ובין בתכנון נכון, השבת אינה הפתרון לכך".

בעיתון "המודיע", המקורב לאגודת ישראל, פורסמה ידיעה בעמוד הראשי תחת הכותרת "חילול שבת המוני מתוכנן בהקמת גשר ענק מעל נתיבי איילון". בעיתון "יתד נאמן", המקורב לדגל התורה, הכותרת הראשית הינה "זעקת השבת המחוללת" ומופיעה על רקע אדום בוהק. עוד נכתב בכותרת כי "כאב צורב בכל שדרות ציבור שומר השבת נוכח הרס זדוני ועקירת חומות השבת בראש כל חוצות".

העבודות - והחסימות

בעקבות פרויקט בניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון, ייחסם במהלך שישה סופי שבוע בחודשים הקרובים בכל פעם נתיב אחד בכביש, לכיוון צפון או דרום, למשך 24 שעות החל מ-31 באוגוסט, כך דווח הבוקר. הפרויקט המתבצע בעורק התחבורה המרכזי והעמוס בישראל נחשב מורכב הנדסית ובטיחותית. במסגרת העבודות יונפו שש קורות פלדה מאסיביות שירכיבו את הגשר ומשקלן הכולל הוא מעל 1,000 טון.

הנתיב המתחלף: בבוקר לדרום, אחה"צ לצפון (צילום: חדשות 2)
עומסים גם בסופ"ש? | צילום: חדשות 2

מטרת הפרויקט, שיזמו משרד התחבורה ועיריית תל אביב באמצעות חברת נתיבי איילון, הוא בין היתר לחבר את מזרח ומערב העיר, לעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים וכמו כן לאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכב תל אביב.

גשר יהודית מעל נתיבי איילון (צילום: חן אדריכלים, חדשות)
יסייע להפחתת מספר כלי רכב? | צילום: חן אדריכלים, חדשות

המתכננים מקווים כי הפרויקט יסייע להפחתת מספר כלי הרכב בגוש דן. כמו כן נמסר כי העבודות מתבצעות בתיאום עם המשטרה ובאישור משרד העבודה והרווחה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/