הכתובת שרוססה על דלת הבית (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
צילום: דוברות המשטרה, חדשות

כתובת "מוות לערבים" נכתבה הלילה (בין ראשון לשני) בעפולה על כניסה לבית של תושב ערבי בשכונת גבעת המורה בעיר. התושב, חייל משוחרר מאחד הכפרים בגליל שבעברו היה מאבטח של יהודים במזרח ירושלים, סיפר לחדשות Online: "חציית כל קו אפשרי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

התושב, שמתגורר בשכונה כבר חמישה חודשים יחד עם משפחתו, אמר: "אם היה קורה דבר כזה כשהייתי מאבטח למשפחה יהודית שקנתה בית בשכונת סילוואן - כל המדינה הייתה קמה. עכשיו זה קורה לי כערבי שהחליט לגור בעפולה".

"לא אתן להם להפחיד אותי"

"זה בהחלט דבר מסוכן, זה חציית כל קו אפשרי", הוסיף וציין כי "מייד לאחר שראינו את הדבר הזה לקחתי את משפחתי מחוץ לעפולה וחזרנו לכפר. ביטחונם מעל הכל, אני אתן למשטרה לחקור ולעשות את עבודתה נאמנה. בקרוב אחליט מה אני עושה, לא אתן להם להפחיד אותי ולא אירתע לגור איפה שאני רוצה לגור".‎

מכירת והשכרת דירות בעפולה לתושבים ערבים מעוררת כבר זמן מה תגובות נזעמות בעיר. לפני כשלושה חודשים החליט תושב שכונת "רובע יזרעאל" למכור את ביתו למשפחה ערבית, ובתגובה פתחו השכנים בהפגנות נגד המכירה. אחד המפגינים הסביר כי "ברגע שיבוא לפה אחד, זה כמו פטריות, ואז מה יהיה? השקענו את כל החיים שלנו פה".

עקב ההפגנות, ניסינו לבדוק עד כמה הושפעו בעלי הדירות, לא רק בתחום מכירת הדירות אלא גם ברכישה. המסקנה: אם בעבר היו תושבים שניסו שלא למכור דירות לערבים בסתר - עכשיו הם עושים זאת בגלוי. כשכתבנו ניסה להתקשר לבעל בית בעפולה, האחרון הסתייג וציין שיהיה מוכן, אך "אם לא יעשו לי בלגן". אחר כך הוסיף: "אשאל את השכנים". טלפון חזרה ממנו לא התקבל.

"ריסוס כתובת הנאצה אמש הוא חלק בלתי נפרד מגל עכור של גילויי גזענות קשים המופנים נגד האוכלוסייה הערבית השוטף את ישראל ולמרבה הצער, כפי שאנו חוזים השכם וערב, עוצמתו רק הולכת ומתגברת", מסרו במרכז לנפגעי גזענות. "אנו קוראים לממשלת ישראל לפעול בכל הכוח למיגור נגע הגזענות, ולמשטרת ישראל למצות את כל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לאתר את העבריינים שריססו את כתובת הנאצה, ולפעול נגדם במלוא חומרת הדין".