פעילי הקהילה הגאה ותומכיהם שיצאו היום (ראשון) להפגין ברחבי הארץ, מסכמים את המחאות וחסימות הכבישים שביצעו בהצלחה ומתכוננים לקראת אירוע השיא שיתקיים בכיכר רבין הערב. נשיא המדינה ראובן ריבלין הבהיר כי לא ישתתף בעצרת ומלשכתו נמסר כי "הנשיא לא משתתף בהפגנות מכל סוג שהוא ולכן לא יגיע הערב". בשעה 18:30 צפויה להתחיל צעדה מכיוון שכונת פלורנטין בתל אביב לכיוון גינת לוינסקי, ובשעה 20:30 צפויה להתחיל העצרת המרכזית בכיכר רבין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בימים האחרונים פנו פעילים מקרב הקהילה הגאה לנשיא המדינה וביקשו ממנו לקחת חלק בהפגנת הלהט"ב הגדולה שתתקיים בכיכר רבין. הפעילים הציעו בין היתר שריבלין יצלם סרטון תמיכה במאבקם למען חוק הפונדקאות, אך הנשיא סרב גם לעניין זה, ככל הנראה בשל חוסר הרצון להתערב בתהליך הפוליטי ובמסר פוליטי מופגן נגד הממשלה.  

עם זאת, לפני שבוע אירח הנשיא עם נציגי הקהילה הלהט"בית בביתו במפגש שהוקדש לזכרה של שירה בנקי. ריבלין שוחח עם הנוכחים, בהם אנשי הבית הפתוח בירושלים לגאווה וסובלנות על יחס החברה כלפי הקהילה ואמר: "הדרך עוד ארוכה". בנוסף אמר ריבלין כי לכל אחד הזכות לאהוב כפי שהוא רוצה.

"היום הזה הוא רק ההתחלה", אמר ערן גלובס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים. גלובס התייחס גם כן למעצרים שבוצעו במהלך המחאות בבירה. "למרות המעצרים האלימים אנחנו ממשיכים בכל הכוח ולפי החוק, נמשיך במאבק אדיר ששיאו במצעד הגאווה והסובלנות ב-2.8 בירושלים". בתוך כך, שוחררו שני הפעילים שנעצרו. אחד העצורים הוא אייל לוריא פרדס, מועמד למועצת העיר מטעם מרצ וממארגני ההפגנה.

לטענת אור ארז, אחד המפגינים בבאר שבע, ניסה נהג שעבר במקום לדרוס אותו. "הפגנו כאן בבאר שבע עם אחיינו ואחיותינו למען שיוון זכויות למען כבוד ולמען מיגור האלימות כלפי הקהילה הגאה", סיפר ארז. "במהלך הפגנה כמעט נדרסתי בידי הומופוב אלים וחשוך שקרא לעברי קריאות קשות וחשוכות זה מוכיח עד כמה העבודה שלנו בפריפריה היא חשובה וכמה יש עוד לעשות כאן".

עם זאת, במשטרה מסרו כי לאחר בירור של הנושא מסתמן שלא מדובר בניסיון דריסה מכוון, אלא ב"אירוע תנועתי". "תלונה על כך מוגשת ברגעים אלו לאחר שניידת משטרה הגיעה אל מקום המחאה לבירור המקרה שפורסם בתקשורת", מסרו במשטרה. המתלונן והנהג החשוד עוכבו והשניים נחקרים במשטרה.

במקביל ממשיכים להתקיים אירועים בתל אביב ובירושלים. בשדרות רוטשילד מפגינים הפעילים במאהל המחאה לאורך כל היום ובבירה מוביל הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות מפגש בהשתתפות עשרות משתתפים לתכנון המשך המאבק.

מוקדם יותר היום חסמו המפגינים כבישים בתל אביב בדרכם למאהל המחאה ברוטשילד. "אין שוויון חוסמים את איילון", קראו המפגינים במקום. בנוסף נחסמו כבישים בירושלים ושני פעילים שהפרו את הסדר נעצרו בהפגנות ושוחררו לאחר כשעתיים. אחד מהעצורים הוא אייל לוריא פרדס, מועמד למועצת העיר מטעם מרצ וממארגני ההפגנה. בתגובה קראו המפגינים לעבר המשטרה: "איפה הייתם עם שליסל?".

"אני פה כחלק מהמאבק שלנו שמתנהל כל השנה למען שוויון וזכויות", אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג. "אני מצפה שהאנרגיה והמאבק יזלגו לכנסת וישנו את ההצבעה, המחאה הזו צריכה להיות מתועלת למקומות בהם נקבעים הדברים ולהסתכל בעיניים מי הצביע בעד ומי נגד".

הפגנות הקהילה הגאה בחיפה (צילום: החדשות)
הפגנות הקהילה הגאה בחיפה | צילום: החדשות

ברחוב רוטשילד בתל אביב, בקניון הנגב בב"ש, בכיכר פריז בירושלים, ברחוב העצמאות בחיפה ובצומת כרמיאל הגיעו המפגינים למאהלי מחאה. האירועים ייחתמו בעצרת ענק שתתקיים בכיכר רבין בתל אביב אליה מתכוונים להגיע מכל מוקדי ההפגנות ברחבי הארץ. מארגני המחאה מדגישים כי המאבק התעורר בעקבות החוק אך הוא מתקיים גם על רקע זכויות נוספות שנרמסות.

אהוד ברק באוהל המחאה בתל אביב (צילום: חדשות)
אהוד ברק באוהל המחאה בתל אביב | צילום: חדשות

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, הגיע להשתתף במחאה בתל אביב ואמר להחדשות Online: "הגעתי להזדהות עם קהילת הלהט"ב, אני חושב שנעשה דבר חמור מאוד. הרעיון שלממשלה יש סמכות עם זוג גברים יכולים לגד ילד או לא זו שערורייה וזה נגד עקרונות הדמוקרטיה ומגילת העצמאות ובניגוד למדינות המתקדמות בעולם". עוד הוסיף ברק כי "הדבר גורר את ישראל לפינה חשוכה וחברה אפלה שמבססת את הזהות שלה על אחרים ובוגדים ולא על להט"בים מבפנים".

מחאות הלהט"ב בחיפה (צילום: החדשות)
מחאות הלהט"ב בחיפה | צילום: החדשות
אייל לוריא לאחר מעצרו (צילום: חדשות)
אייל לוריא לאחר מעצרו | צילום: חדשות

המשטרה הודיעה כי עשרות שוטרים ייפרסו ברחבי הארץ על מנת לאפשר את קיומן של ההפגנות. בנוסף נמסר כי אלו הצירים שייחסמו לתנועה בתל אביב: רחוב אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב בשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן ורחוב בלוך ייסגר מארלוזורוב. מומלץ שלא להגיע לאזור המחאה עם רכב פרטי ולהעדיף הגעה בתחבורה הציבורית.