למרות שמבקר המדינה התריע כבר מספר פעמים ובממשלה קיבלו החלטות בנושא, מצב המוכנות לרעידת אדמה בישראל הוא רע מאוד. נתונים שיתפרסמו בכנס החירום שנחשף לראשונה ב"החדשות" על ידי ניר דבורי מציירים תמונה קודרת מאוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מתוך 1,600 בתי ספר שהוגדרו בסכנת קריסה במיפוי שנערך כבר לפני 3 שנים הושלם החיזוק של 53 בלבד. במשרד החינוך מדגישים שמטפלים בעוד 256 מבנים. מתוך 108 מפעלים של חומרים מסוכנים שחויבו בתכנית חיזוק על פי תקנה שפרסם המשרד להגנת הסביבה מלפני שנתיים - אף מפעל לא השלים את התהליך ורק מפעל אחד הגיש תכניות לביצוע.

מצב ההיערכות מדאיג (צילום: החדשות)
מצב ההיערכות מדאיג | צילום: החדשות

כך גם לגבי פרויקט פריסתה של מערכת התרעה ארצית שאושרה כבר ב- 2012. המכון הגיאולוגי החל בפרויקט לפני שנה ועד היום נפרסו רק 55 תחנות מתוך 120 כשאף אחת מהן עדיין אינה מחוברת להתרעה ולמעשה - לא מבצעית.

גורמים העוסקים בנושא טוענים שבשנתיים האחרונות חלה התרופפות בעבודות וועדת ההיגוי הלאומית לרעידות אדמה שכבר כמעט ואינה מתכנסת לדיונים מקצועיים. לדבריהם, הטיפול של משרדי הממשלה גם כן אינו הולם את הסיכון האדיר שקיים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

"המשרד להגנת הסביבה החל הליך הסדרה מקיף ורציני לנושא, בהתאם להחלטת הממשלה. בשל מחסור חמור בכוח אדם גם במטה וגם במחוזות, המשרד לא מצליח לקדם את התוכנית שבנה בקצב משביע רצון. מבחינת המספרים - המשרד להגנת הסביבה הציב תנאים בהיתרי רעלים שמחייבים בחינה ומיגון מפני רעידות אדמה ל-81 מפעלי חומרים מסוכנים - מתוך כ-300 מפעלים שהוצבו כיעד בשלב ראשון (מפעלי A) כש-14 מפעלים מתוכם, על-פי דיווח שהעבירו למשרד, כבר השלימו את הסקרים הראשוניים והמשרד יאמת דיווחים אלה בכפוף לזמינות כוח האדם שלרשותו". 

ממשרד החינוך נמסר:

"הטיפול בחיזוק מוסדות חינוך מפני רעידות אדמה מתבצע בכפוף להחלטת ממשלה. בתוך כך, המשרד בשיתוף עם הרשויות המקומיות מטפל בחיזוקם של 256 בתי ספר שהוגדרו בעדיפות גבוהה. המשרד ממשיך לצרף בתי ספר לתהליך החיזוק, זאת בכפוף לרשימה אשר נקבעה על ידי ועדת היגוי בינשמרדית המלווה את הטיפול בנושא".