(ארכיון) (צילום: פלאש 90)
(ארכיון) | צילום: פלאש 90

מצעד הגאווה בבאר שבע שתוכנן להיום - הוחלף בהפגנה: לאחר שהשופטים דחו את עתירת הבית הגאה וקבעו כי מצעד הגאווה המתוכנן לצאת היום (חמישי) לא יעבור במלואו ברחוב הראשי של בירת הנגב מטעמים ביטחוניים - החליטו בארגון לבטל את השתתפותם במצעד, ולקיים הפגנת מחאה הערב ב-18:00 מול בית העירייה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"החלטנו לקיים את ההפגנה אחרי שהחלטת בג"ץ אכזבה אותנו", הסבירה עו"ד סמדר בונן, דוברת הבית הגאה בבאר שבע. "למדנו שהמשטרה לא יכולה להגן עלינו לא רק בזמן מצעד או הפגנה, אלא בכל זמן. למדנו שהקהילה בבאר שבע ובכל הארץ לא בטוחה ואף אחד לא יכול להגן עלינו".

"כאזרחית במדינה אינני מאשימה את בג"ץ ואנחנו מאוד מכבדים את החלטותיו, והעניין הזה כלל לא היה צריך להגיע לשם", המשיכה עו"ד בונן. "צר לנו שעיריית באר שבע והמשטרה שמו את בג"ץ ושופטיו בקו הראשון במערכה הזו במקום לעמוד שם בעצמם, כפי שהיו צריכים מלכתחילה. העירייה והמשטרה נתנו חיזוק להומופוביה ולאינטרסים פוליטיים".

התנהלותם של עיריית באר שבע והמשטרה עוררו תגובות גם במערכת הפוליטית, בהן יו"ר מרצ זהבה גלאון שטענה כי ניסיונם של הגופים הללו "להחביא" את המצעד שתוכנן להתקיים בעיר - "שפל ומביש". "מצער במיוחד לראות שגם שופטי בג"ץ נתנו לכך יד, והסכימו לשינוי תוואי המצעד במקום לדרוש לאבטח אותו כראוי", אמרה. 

"אם ניתן להחלטות כאלה לעבור ללא תגובה, המשמעות היא שנתנו לאנשים כמו שליסל לנצח", הוסיפה גלאון. "בשראל להט"בים עדיין צריכים לצעוד ברחובות צדדיים ובשקט, כי זכותם ללכת ברחוב פחותה מהחשש לפגיעה ברגשותיהם של הומופובים. לא מפתיע לגלות ששוב, כמו עם הרב אייל קרים, לא שומעים את קולו של ראש הממשלה או את קולו של הליכוד. לא מאוד מפתיע גם שלא שומעים ציוץ בנושא מיאיר לפיד. כנראה שקל יותר לנופף בזכויות להט"בים בחו"ל מאשר ממש לנסות לעבוד עבורן כאן, בארץ".

"לא יתקיים מצעד בכאילו"

אתמול קבע שופטי בג"ץ כי מסלול מצעד הגאווה שתוכנן להתקיים בעיר ישונה. העתירה הוגשה לאחר שהמשטרה החליטה לא לאפשר למצעד הגאווה לעבור באחד הצירים המרכזיים בעיר. במהלך הדיון הציע בית המשפט כי הצדדים יגיעו לפשרה אולם הצעה זו נדחתה על ידי הבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח.

במסגרת הפשרה שאותה הציע בית המשפט, נציגי המשטרה והקהילה הגאה בעיר התבקשו להגיע להסכמות לפיהן חלק מהמצעד יהיה ברחוב רגר וחלק ברחוב סמוך. הצעה זו הובאה לאחר שהשופטים נחשפו לחומרי המודעין המשטרתיים וקבעו כי ישנם איומים לאלימות בין הצדדים.

(ארכיון) (צילום: רויטרס)
(ארכיון) | צילום: רויטרס

למרות זאת, לאחר שהבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח הודיעו כי אינם מקבלים את הצעת הפשרה, הודיעו השופטים כי הם דוחים את העתירה וכי הם מאפשרים את קיום המצעד באחת החלופות שהציעה המשטרה, תוך שהם מותחים ביקורת על התנהלותה.

השופטים קבעו כי מגישות העתירה יאלצו לבחור בין חלופות שהציעה המשטרה או במסלול הפשרה שהציע בית המשפט. על פי המסלול המוצע, המצעד אמור היה להיפתח בחניון "בית אבות השלום" בבאר-שבע יעבור דרך שדרות שז"ר, ולהמשיך באופן חלקי בלבד דרך רחוב רגר עד לכיכר העירייה - שם לקיים את האסיפה המוצעת.

בבית הגאה סירבו להצעה הזו, לפני שהחליטו לערוך את ההפגנה היום. "מי שמכיר את המסלול מבין שלא באמת אפשרו לנו לצעוד ברחוב רגר", הבהירה עו"ד בונן. "ההצעה דיבר על קטע קצר במיוחד שאמור היה לאכלס אלפי צועדים. זה מגוחך. לא ניתן לזה יד, לא יהיה מצעד בכאילו".