"התיק עם המטען היה לי בין הרגליים, פשוט חיכיתי לבום" - כך תיאר רפאל סין-שלום, המועסק בחנות הסמוכה לתחנת הרכבת הקלה במרכז ירושלים, את הרגעים הדרמטיים בהם גילה שסייע למאבטחים בסיכול הפיגוע בבירה הבוקר (ראשון).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתי הבוקר בחנות, ויצאתי לעשן סיגריה עם אחד המאבטחים", שחזר בשיחה עם חדשות 2 Online. "המאבטח הבחין במחבל, והוא ביקש ממנו להזדהות. הוא הורה לו להוריד את תיק הגב שהיה עליו. המאבטח, ממוצא דרוזי, החל לדבר עם המחבל בערבית, והחל לבצע בדיקה גופנית. הבנתי שמדובר במשהו לא שגרתי - אז הזזתי את התיק לכיווני ונעמדתי לידו".

בהמשך סיפר סין-שלום כי כשהשניים הבינו שמדובר במקרה חריג הם החליטו לפתוח את התיק של המחבל. "הסתכלנו לתוך התיק, ראינו את מטען החבלה, והלב שלנו נפל", אמר. "נהייתי לבן, התחלתי להזיע, התחלנו להזהיר את כולם לצעוק שמדובר מטען חבלה. לא ידעתי לאן לברוח. קראתי לאנשים בחנות לברוח, וחיכיתי כל רגע לבום. הייתי בטוח שאני עומד למות בכל רגע".

"המאבטח היה מבוהל אף הוא", הוסיף. "הוא זרק את המחבל על הרצפה, כיוון עליו את הנשק ואיים עליו שלא יזוז ממקומו. פשוט פחדנו פחד מוות. התיק היה ממש בין הרגליים שלי".

"סיוטים מהפיגועים"

אברהם אוחנה שהה אף הוא באזור בזמן שנודע כי סוכל פיגוע ברכבת הקלה. "אנשים התחילו לצעוק, קראו לאנשים לברוח", אמר. "ראיתי משטרות ואמבולנסים. הלכתי לכיוון הרכבת וראיתי שהיא התעכבה - ואז סיפרו לי מה קרה". אוחנה ציין כי זו אינה הפעם הראשונה שחזה במראה מסוג זה, וכי היה עד לפיגוע המספריים שהתרחש באותו מקום לפני מספר חודשים.

"אני נמצא פה 40 שנה, וזה החזיר אותי היום לפיגועים של שנת 2001", הוסיף קמי מלקן, עד ראייה נוסף שהיה באזור. "הם (המאבטחים) התנפלו עליו ותפסו אותו, אני ברחתי כי עד עכשיו יש לי סיוטים מהפיגועים - כל רעש וכל צעקה מחזירים אותי אחורה. אנחנו לא שוכחים, הכול חוזר".

ראש העיר ברקת שיבח את המאבטחים (צילום: ג'קי לוי)
ראש העיר ברקת שיבח את המאבטחים | צילום: ג'קי לוי

"להמשיך בשגרה ולגלות ערנות"

זמן קצר לאחר האירוע הזמין ראש עיריית ירושלים ניר ברקת את המאבטחים שהשתלטו על המחבל ללשכתו. במהלך המפגש, אליו הגיע גם מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי, הודו השניים למאבטחים על פעילותם שבזכותה נמנע פיגוע בעיר.

זירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
זירת האירוע, היום | צילום: דוברות המשטרה

"מאבטחי הרכבת הקלה הם חלק ממרקם המגן האנושי הרחב של ירושלים כנגד המחבלים המנסים לזרוע טרור ופחד", אמר ברקת. "המסר שלנו לציבור הוא להמשיך בשגרה, לגלות ערנות ולעולם לא להיכנע לטרור. עלינו לרדוף את המחבלים בכל מקום ללא פשרות וללא מעצורים, ובמקביל להמשיך לפתח ולחזק את ירושלים. אנחנו יכולים להתגאות באנשי הביטחון של עיריית ירושלים ובשוטרי ירושלים על המסירות הגדולה ועל הנכונות לסכן את חייהם על מנת לשמור על תושבי ירושלים".