אחרי 16 שעות של דיונים, הוועדה לבחירת דיינים מינתה לפנות בוקר (שישי)22 דיינים חדשים - זאת לאחר כחמש שנים במהלכן לא מונו דיינים בגלל אי-הסכמות. יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, יישר קו עם החרדים באופן מלא ושיתף פעולה עם הווטו שלהם עם הדיינים המזוהים עם ארגון "צוהר" - שלא נבחרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבין הדיינים שנבחרו, שמונה שייכים לציונות הדתית (הבית היהודי), שבעה חרדים אשכנזים (יהדות התורה) ושבעה חרדים ספרדים (ש"ס). בהליך הבחירה קודמו כמה מקורבים וקרובים: בן של אחד מחברי הוועדה, הדיין בוארון, וגיס של הרב הראשי דוד לאו נבחרו לדיינים.

שרת המשפטים איילת שקד, סגן השר אלי בן דהן וטל גן צבי (ראש לשכתו של השר בנט) נאבקו נגד חלק מהמינויים, ולכן הדיון נמשך עד לפנות בוקר.

שאלה על רה"מ ונקטעה. סויד
"עשינו את הלא יאומן". סויד | צילום:

"הציבור זכה בדיינים ראויים"

נציגת האופוזיציה בוועדה, ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), בירכה על ההסכמות: "כשנכנסו בשעה 12 בצהריים לישיבת הוועדה למינוי דיינים לא ידעתי אם ימונו דיינים, אם הישיבה תתפוצץ כפי שקרה בחמש השנים האחרונות ובוודאי שלא ידעתי שרק אחרי 16 שעות נסיים את הישיבה. עשינו את הלא יאומן: אחרי חמש שנים שלא הצליחו למנות דיינים נבחרו 22 דיינים".

סויד הביעה תקווה כי הדיינים המתונים מהציונות הדתית "יובילו גישה הדוגלת בשוויון בין גברים ונשים, יתירו עגונות, ויגשרו בין בית הדין לציבור החילוני הבא בשעריו. זו פעם ראשונה שבוועדה חברות ארבע נשים, ושיתוף הפעולה ביננו הביא להישג אשר ישנה את צביון בתי הדין בעשורים הבאים. לקראת השנה החדשה. זכה הציבור בדיינים ראויים, אוהבי אדם".

בפתח הישיבה אמר יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, כי בשנים האחרונות נוצר מחסור בדיינים שגרם לעיכובים ממושכים ולסבל קשה לאזרחים. "חשוב בעיניי שבתי הדין יפעלו בהכרה שנשים וגברים הינם בני אדם שנבראו בצלם, וזכאים לשוויון מבחינת החוק והצדק הטבעי – כפי שמעוגן בחוקי מדינת-ישראל ובמסורת היהודית", הצהיר שטייניץ.

למינוי יש משמעות רבה עבור עשרות אלפי זוגות המתגרשים בישראל מידי שנה: הדיינים יכריעו בדינים רבים הנוגעים למתן גט, משמורת, מזונות, וכמובן מקרים קשים של עגונות ומסורבות גט.