למחרת החלטתו של השר לביטחון הפנים ארדן להסיר את מועמדותו של תא"ל במיל' גל הירש לתפקיד המפכ"ל הבא של המשטרה, נשא הבוקר (חמישי) הירש הצהרה נוקבת ורמז כי מאחורי הקשיים שהוערמו על מינויו עומדים מניעים פסולים. "אני בן 51 שנים וב-30 יום למדתי שיעור לאומי משמעותי על בשרי - ואני יוצא ממנו מוטרד ומודאג", אמר הירש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני יוצא עם שאלות קשות על הרוח הרעה שחיה בנו, עם תהיות על מצבו של עמוד השדרה הלאומי, על המשילות, על מצבה של הדמוקרטיה, על חוק ועל שלטון חוק, על ערכים ועל היעדר ערכים, על קבוצות כוח, כוחות גדולים ואינטרסים שלא נבחרו על ידי העם והמניעים בפועל את חיינו", תקף.

"תודה לחברים שלי שנרתמו לסייע מול המסע החמור שאנו עוברים", אמר הירש, "מסכת שיטתית של השמצות והשחרה". בדבריו הודה הירש גם לראש הממשלה נתניהו ולשר ארדן על האמון שנתנו בו ואיחל הצלחה למועמד שייבחר לתפקיד המפכ"ל.

גל הירש (צילום: חדשות 2)
"מוטרד ומודאג". הירש | צילום: חדשות 2

"אני חייל של עם ישראל"

"לפני כחודש הודיעני השר ארדן כי הוא בוחר בי כמיועד לתפקיד המפכ"ל ומובן שראיתי זאת כזכות גדולה, כהזדמנות לשרת ולהשפיע למען אזרחי ישראל ומדינת ישראל", אמר הירש. "אמש הובהרה לי תמונת המצב - שתהליך המינוי מתמשך ויתמשך, שהבאתו לאישור לא נראית באופק ושאין מסגרת זמן ברורה לסיום הבדיקה".

"לאחר שפנו אליי בנסיבות האלה, ברור היה לי כי כבר אינם יכולים לממש את רצונם למנות אותי", הוסיף. "אני חייל של עם ישראל. לא ביקשתי להיות מפכ"ל אך כשנקראתי למשימה התייצבתי וכשנודע לי שהדבר לא מתאפשר - הצדעתי".

נתניהו וארדן, ארכיון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
מחו על משך הבדיקה. נתניהו וארדן | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

אמש הודיע ארדן להירש כי הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד לנוכח התמשכות הליך הבדיקה בעניינו. "גל הירש הוא ביטחוניסט עם קבלות", הבהיר ארדן. "מאז ההודעה הירש עובר מסע השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מביע תמיכה בגל ובמועמדותו. הליך הבדיקה נמשך זמן רב, חוות הדעת לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת התהליך לא נראית באופק. אני מבקש להבהיר שהפרטים המוגדרים בתקשורת כ'עננה' וקשורים לפעילותו העסקתי של גל הירש לפני שנים הוצגו לי על ידי אנשי משרד המשפטים".

ארדן הדגיש כי הירש לא חשוד בדבר. "הוא אדם נקי ולא דבק בו רבב", הבהיר השר. "לצערי במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך יימשך זמן לא ידוע של שבועות לכל הפחות".

מינוי הירש - הליך שהיה אמור להימשך שבועות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא להחלטתו של ארדן ואמר כי "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה', גרם לכך שהשר ארדן פנה אל הירש והודיע לו שבשל כך הוא נאלץ לבקשו להסיר את מועמדותו".

"גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום", הבהיר נתניהו. "אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת".

מוקדם יותר פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי שלשום התקיימה פגישה מיוחדת אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשתתפות השר לביטחון פנים גלעד ארדן וגל הירש, להתייעצות לקראת הופעתו הצפויה מחר של הירש מול צוות הבדיקה שמינה היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, שבודק את הנושאים שקשורים בחברות ששמו של הירש נקשר בהן.

בשבוע שעבר התברר שמינויו של הירש רק הולך ומתרחק, לפחות על פי לוח הזמנים. במהדורה המרכזית פורסם כי וינשטיין יודיע לארדן כי בדיקת הנושאים ששמו של הירש נקשר בהם תיארך עוד שבועות ארוכים, וכי עליו לבחור אם להמתין - או לאתר מועמד אחר.