"חוסר ניסיון של ארדן". גל הירש (צילום: בראל אפרים)
מועמדותו הוסרה. גל הירש | צילום: בראל אפרים

סאגת מינוי המפכ"ל נמשכת: השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע הערב (רביעי) לגל הירש כי הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד לנוכח התמשכות ההליך. בהודעה שפרסם ארדן הוא ציין כי "הירש הוא אדם ערכי, ישר ומוכשר".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גל הירש הוא ביטחוניסט עם קבלות", הבהיר ארדן. "מאז ההודעה הירש עובר מסע השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מביע תמיכה בגל ובמועמדותו. הליך הבדיקה נמשך זמן רב, חוות הדעת לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת התהליך לא נראית באופק. אני מבקש להבהיר שהפרטים המוגדרים בתקשורת כ'עננה' וקשורים לפעילותו העסקתי של גל הירש לפני שנים הוצגו לי על ידי אנשי משרד המשפטים".

ארדן הדגיש כי הירש לא חשוד בדבר. "הוא אדם נקי ולא דבק בו רבב", הבהיר השר. "לצערי במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך יימשך זמן לא ידוע של שבועות לכל הפחות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא להחלטתו של ארדן ואמר כי "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה', גרם לכך שהשר ארדן פנה אל הירש והודיע לו שבשל כך הוא נאלץ לבקשו להסיר את מועמדותו".

"גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום", הבהיר נתניהו. "אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת".

"מוטב לגזור על עצמנו שתיקה" (צילום: Alex Kolomoisky  / flash 90)
נפגשו עם הירש. נתניהו וארדן | צילום: Alex Kolomoisky / flash 90

מינוי הירש - הליך שהיה אמור להימשך שבועות

מוקדם יותר הערב פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי שלשום התקיימה פגישה מיוחדת אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשתתפות השר לביטחון פנים גלעד ארדן וגל הירש, להתייעצות לקראת הופעתו הצפויה מחר של הירש מול צוות הבדיקה שמינה היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, שבודק את הנושאים שקשורים בחברות ששמו של הירש נקשר בהן.

בשבוע שעבר התברר שמינויו של הירש רק הולך ומתרחק, לפחות על פי לוח הזמנים. במהדורה המרכזית פורסם כי וינשטיין יודיע לארדן כי בדיקת הנושאים ששמו של הירש נקשר בהם תיארך עוד שבועות ארוכים, וכי עליו לבחור אם להמתין - או לאתר מועמד אחר.

בתחילת השבוע התקיימה במשרד המשפטים פגישה עם נציגי הפרקליטות ובסופה קיבל השר ארדן עדכון. ההערכה היא כי הוצבו בפניו שתי ברירות: האחת היא להמשיך להמתין עוד זמן רב לאישור מינויו של הירש, בזמן שהמשטרה מתנהלת ללא מפכ"ל במשרה מלאה כבר כשלושה חודשים. האפשרות השנייה היא למצוא מועמד חדש. בפרקליטות טוענים שהירש התבקש להעביר השלמות, הסברים ותוספות באופן מידי, אך טרם עשה זאת.