ארדן: "להקים ועדת חקירה" (צילום: פלאש 90, רויטרס, פייסבוק, חדשות)
וינשטיין יתקשה לאשר את מינוי הירש? | צילום: פלאש 90, רויטרס, פייסבוק, חדשות

חשדות חדשים נגד חברות הקשורות בשמו של המפכ"ל המיועד ימנעו ממנו לכהן כמפכ"ל? ימים לפני שיתייצב תא"ל במיל' גל הירש בפני ועדת טירקל לאישור מינוי בכירים, מנהלת המשטרה בשיתוף ה-FBI חקירה במסגרתה נבדק חשד למעשי שוחד בחברות ששמו של גל הירש נקשר בהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

החקירה הסמויה הזו מתנהלת כבר שנתיים ובהובלת ה-FBI. לפני כחודשיים הייתה התפתחות מסוימת בחקירה שמתנהלת בישראל. ככל הידוע החקירה מסועפת יותר - ומתפרשת גם למדינות אחרות מלבד ישראל וארה"ב. מדובר בשלב ראשוני של חקירה - וטרם נחקרו חשודים.

השבוע, כשארדן בישר שהירש הוא המועמד שלו לתפקיד המפכ"ל, התקשר היועמ"ש לראש אגף החקירות והמודיעין והורה לו לחדול מכל פעולה נוספת ולהעביר אליו את החומרים. עם זאת, יודגש כי אין עדיין שום אינדיקציה ישירה שקושרת את הירש לחשדות.

"זוהי טענה דימיונית נוספת בניסיון נואש להכפיש את שמו של המפכ"ל המיועד גל הירש", נמסר מטעם עורך דינו של המיועד לתפקיד המפכ"ל. "החברה של גל הירש מעולם לא נתנה כל שירות בארצות הברית. הדבר היחידי שהיא עשתה הוא רכישת ציוד בהיתר ובאישור מחברה פרטית וביצוע סקר לחברה פרטית, כל אלו לא יכולים לעלות או להקים כל חקירה של FBI‎".

בנוסף, מתברר היום כי השר ארדן לא דיווח ליועץ המשפטי לממשלה שהירש הוא המועמד שבחר לתפקיד המפכ"ל. ייתכן שאם היה מדווח לו ערב לפני על בחירתו - וינשטיין היה מציע לו להמתין עם ההכרזה. ההערכה היא שאם לא תגובש חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה אודות מינוי הירש בזמן סביר, תהיה הערכה מחודשת לגבי המינוי.

וינוגרד לטירקל: "הירש ראוי לכהן כמפכ"ל, אשר את מינויו"

היום חשפנו כאן בחדשות 2 Online כי השופט בדימוס אליהו וינוגרד, לשעבר יו"ר הוועדה לבחינת אירועי מלחמת לבנון השנייה, שלח שלשום ליו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל מכתב תמיכה באישור מינויו של תא"ל במיל' גל הירש למפכ"ל הבא. "אני ממליץ בפני הוועדה לאשר את המינוי", כתב וינוגרד במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online.

"הירש ראוי". השופט וינוגרד (צילום: רויטרס, פיסבוק)
"הירש ראוי". השופט וינוגרד | צילום: רויטרס, פיסבוק

"גל הירש הוא אדם ראוי ביותר לתפקיד שהוצע לו", נימק השופט בדימוס את המלצתו ומתאר כיצד הכיר את הירש במהלך דיוני הוועדה שבראשה עמד. "התרשמנו ממנו עמוקות במפקד וכאדם. חלקנו על התחקיר שחובר אודותיו שבעקבותיו התפטר מצה"ל. סברנו כי נעשה לו עוול".

המכתב של וינוגרד לטירקל
המכתב ששלח וינוגרד לטירקל | צילום:

וינוגרד מגלה במכתב כי בדוח הסופי של הוועדה התכוונו חבריה לכלול המלצה להחזירו לשירות צבאי. "מסיבות שונות, לא כללנו המלצות אישיות בדוח הסופי, וכך לא בא רצוננו זה לכלל מימוש", הסביר. השופט בדימוס גם ציין כי נפגש בזמנו עם הרמטכ"ל דאז רא"ל בני גנץ וציין בפניו את הדברים הללו.

השר ארדן יבחן את טענות ההורים השכולים

הבוקר נפגש השר לביטחון פנים גלעד ארדן עם הורים שכולים שמתנגדים למינויו של הירש. בפגישה הבטיח ארדן להורים כי הוא יבחן את טענותיהם. חיים צמח, אביו של עוז ז"ל, סיפר לחדשות 2 Online כי ארדן אמר שייפגש עם האלופים במיל' יורם יאיר (יה-יה) ודורון אלמוג, שניים שמתחו ביקורת חריפה על תפקודו של הירש במלחמת לבנון השנייה. "הוא ישמע מה יש להם להגיד", אמר צמח וסיכם: "השר היה מאוד חיובי, התחושה טובה".

בעקבות הפגישה, ההורים ששכלו את בניהם במלחמת לבנון השנייה החליטו להשהות את צעדי המחאה בהם נקטו בימים האחרונים. "בגלל שארדן הוא איש ערכי אנחנו מאמינים שהוא יגיע לתשובות הנכונות", אמר צמח.

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
יבחן טענות ההורים השכולים. השר ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

ציונה וקלוד בלחסן, הוריו של רס"ן איתן ז"ל מפקד סיירת צנחנים שנהרג בלבנון, כתבו מכתב תמיכה בהירש ליו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל. "ברצוננו להשמיע לך קול אחר, קול אוהב ולא מחרב", כתבו כשהם מציינים שהירש עומד בראש העמותה להנצחת בנם. "אין לנו את הכלים לדעת מי ראוי לפקד על משטרת ישראל, אך אנו רואים בגל הירש דמות מופת, לוחם ללא חת, מפקד נערץ, אדם ערכי וישר אשר אין ראוי ממנו להוביל פקודים".