מבחוץ או מבפנים: המרוץ מתחדש (צילום: עמית שאבי פלאש 90, עמוד הפייסבוק של גל הירש)
גלעד ארדן, ארכיון | צילום: עמית שאבי פלאש 90, עמוד הפייסבוק של גל הירש

מינוי הירש ייבחן מחדש: השר לביטחון פנים גלעד ארדן נפגש הבוקר (שישי) עם הורים שכולים שמתנגדים למינויו של תא"ל (מיל') גל הירש לתפקיד המפכ"ל. חיים צמח, אביו של חלל צה"ל עוז צמח, סיפר לחדשות 2 Online לאחר הפגישה כי השר "הקשיב בקשב רב" וכי "הוא מוכן לבחון את הטענות שלנו לגבי הירש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי האב השכול, ההורים שטחו בפני ארדן טענות על אתיקה, יושרה וערכים של הירש שבאו לידי ביטוי במלחמת לבנון השנייה. צמח הוסיף כי בעקבות השיחה הבוקר, ארדן סיפר כי ייפגש עם האלופים במיל' יורם יאיר (יה-יה) ודורון אלמוג, שניים שמתחו ביקורת חריפה על תפקודו של הירש במלחמת לבנון השנייה. "הוא ישמע מה יש להם להגיד", אמר צמח וסיכם: "השר היה מאוד חיובי, התחושה טובה".

בלשכתו של השר לביטחון הפנים אישרו את דבריו של צמח. "השר ארדן שוחח ממושכות עם ההורים והקשיב לטענותיהם", נמסר מלשכתו. "בסיום הפגישה אמר השר להורים השכולים כי הוא יבחן לעומק את טענותיהם".

האלוף במילואים יאיר אמר לחדשות 2 Online כי טרם נקבעה לו פגישה עם ארדן. "עוד לא קיבלתי זימון", אמר. "כשמקבלי ההחלטות ישאלו לדעתי - אני אומר להם אותה".

בעקבות הפגישה, ההורים ששכלו את בניהם במלחמת לבנון השנייה החליטו להשהות את צעדי המחאה בהם נקטו בימים האחרונים. "בגלל שארדן הוא איש ערכי אנחנו מאמינים שהוא יגיע לתשובות הנכונות", אמר צמח.

פורש. בנצי סאו
אמור לסייע להירש בחודשים הראשונים. סאו | צילום:

ההורים התומכים

מנגד,  ציונה וקלוד בלחסן, הוריו של רס"ן איתן ז"ל מפקד סיירת צנחנים שנהרג בלבנון, כתבו מכתב תמיכה בהירש ליו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל. "ברצוננו להשמיע לך קול אחר, קול אוהב ולא מחרב", כתבו כשהם מציינים שהירש עומד בראש העמותה להנצחת בנם. "אין לנו את הכלים לדעת מי ראוי לפקד על משטרת ישראל, אך אנו רואים בגל הירש דמות מופת, לוחם ללא חת, מפקד נערץ, אדם ערכי וישר אשר אין ראוי ממנו להוביל פקודים".

ההורים השכולים, תושבי אצבע הגליל, טענו במכתבם כי הירש הוא בין האחראים לשקט בצפון בשנים האחרונות. "מעולם לא חווינו תקופת שקט כה ארוכה מאז נסתיימה מלחמת לבנון השנייה", כתבו. "הדבר נזקף לזכותם של מפקדי צה"ל, פקודיהם ויחד איתם נמנה גל הירש".

הם הוסיפו כי משפחות שכולות נוספות הביעו את תמיכתם בעמדה זו. "יש להפריד את השכול באופן חד משמעי מנושא המינוי", כתבו. "לשכול פנים רבות. אל יהפוך איש את השכול הפרטי שלו לכלי ניגוח". הזו בלחסן ציין כי ישמח להביע את עמדתו בפני הוועדה, אם יתבקשו.

האם ניתן להגן משפטית על המינוי?

ביומיים האחרונים הפגינו כמה משפחות שכולות ליד ביתו של ארדן במחאה על ההחלטה למנות את הירש, מפקד אוגדה בזמן מלחמת לבנון השנייה, למפכ"ל. צמח אף התקשר ליו"ר ועדת טירקל ושלח לו מכתב בו דרש ממנו לפסול את המינוי.

ועדת טירקל תחל בשבוע הבא את דיוניה, ובמקביל במשרד המשפטים עוברים על החומרים שנאספו אודות פעילותו העסקית של המועמד הנבחר - זאת על מנת לבדוק אם יוכלו להגן על המינוי. במשרד מגבשים חוות דעת שעשויה להיות קריטית, על רקע קולות הביקורת.

בראש צוות הבדיקה במשרד המשפטים עומדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר. הקריטריונים שיקבעו בסופו של דבר האם הירש יוכל להתמנות לתפקיד הבכיר הם ניסיון ניהולי והאם לא נפלו פגמים ניכרים בפעילותו העסקית.

במקביל פרסמנו אמש לראשונה כי ממלא מקום המפכ"ל, ומי שהיה אחד המועמדים המובילים לתפקיד, ניצב בנצי סאו, לא יפרוש מיד מהמשטרה. סאו הודיע כי יישאר במשטרה במשך 4 חודשים נוספים, עד לינואר 2016 - במהלכם יסייע להירש להיכנס לתפקידו. עד לפרישתו ישמש סאו כממלא מקום סגן המפכ"ל וכמפקד מחוז תל אביב.

בהכנת הכתבה השתתף גיא ורון.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני