"מי שלא הוכיח את עצמו בצבא לא יכול להיות אחראי על כל מדינת ישראל, וזה מה שהולך להיות" - כך אמר חיים צמח, אביו של עוז צמח ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה לשופט בדימוס יעקב טירקל, העומד בראש הוועדה למינוי בכירים - מי שצפוי לאשר את המינוי של תא"ל במילואים גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. הקלטת שיחת הטלפון בין השניים מאמש (שלישי) הגיעה לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדבר חיים צמח, אני לא יודע אם שמעת, אני אבא של עוז שנפל ביום האחרון של מלחמת לבנון השנייה", פתח צמח את השיחה - וטירקל מיד השיב לו: "אני מנחש למה אתה מתקשר... הנושאים לא מטופלים על ידי שיחות טלפון. אתה ודאי מתכוון לוועדה שאני עומד בראשה למינוי בכירים". טירקל הציע לצמח לשלוח מכתב למשנה למזכיר הממשלה.

צמח ניסה בכל זאת לדבר אל לבו של השופט בדימוס, ובשלב זה טירקל נשמע מעט נחוש יותר: "אדוני, אני לא רוצה לדבר בחוסר נימוס, אבל דווקא בתור שופט אני מקפיד לא לשוחח על שום נושא אלא אם הוא מובא אליי בדרך הראויה ויש לזה כללים, ובוודאי שיש עוד חברי ועדה שצריכים לדעת מזה. אני מבין שזה נושא מאוד כואב לך, אבל אין דרך אחרת להביא את זה בפנינו אלא על ידי מכתב אותו תפנה לוועדה".

חיים צמח
חיים צמח, אביו של עוז ז"ל | צילום:

האב השכול הביע חשש שמכתב שישלח יגיע אל חברי הוועדה עד אחרי שיתקבלו החלטות בסוף החודש. "דיברתי עם כבוד השופט וינוגרד לפני שקיבלו את ההחלטות, דיברנו ארוכות והוא ממש הקשיב לי...", אמר צמח אך טירקל קטע אותו: "אני מבין שזו נזיפה כלפי דרך ההתנהלות שלי, אבל מה לעשות, אני מקפיד על הכללים".

צמח ביקש מטירקל בשיחה להביע את דעתו בעל פה בפני הוועדה. "תכתוב במכתב ואני אשאל את דעת חבריי, אני מניח שהתשובה תהיה שלילית, אני אומר לך מראש", השיב לו השופט בדימוס.

לקראת סוף השיחה ביקש האב להציג נימוקיו בנוגע למינויו של הירש למפכ"ל. "אני מקווה שתקבלו החלטות נכונות לטובת עם ישראל", אמר צמח. "מי שלא הוכיח את עצמו בצבא לא יכול להיות אחראי על כל מדינת ישראל - וזה מה שהולך לקרות".

השופט בדימוס ציין כי הוועדה בראשתו צריכה לאסוף את כל החומרים - ורק אז לדון ולהחליט. "הממשלה עוד לא מחליטה לפני שהוועדה שלי לא דנה בעניין", הבהיר.

צל"ש לחייל שנפל

עוז צמח ז"ל נפל בקרב בבינת ג'בל בדרום לבנון ביום שבת, 12 באוגוסט 2006, עת פיקד על צוות טנק שפעל תחת האוגדה שעליה פיקד הירש. הוא חילץ צוות טנק אחר והציל חיים, לפני הפגיעה הקטלנית. אחרי מותו קיבל את צל"ש אלוף הפיקוד דאז, גדי איזנקוט, היום הרמטכ"ל.

תא"ל במילואים הירש, עד לא מזמן סגן מפקד מפקדת העומק בצה"ל במילואים, קיבל אתמול בבוקר הודעה מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן, ואמר לו שהוא מועמד לתפקיד, וכעת המינוי מונח לפתחה של ועדת טירקל.

נהרג ביום האחרון ללחימה. עוז צמח ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
נהרג ביום האחרון ללחימה. עוז צמח ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

מאחורי הירש שרשרת תפקידים צבאיים, כשהאחרון שבהם היה בשנת 2005 - אז מונה למפקד אוגדה 91 שעליה פיקד במלחמת לבנון השנייה. על הירש ביקורת רבה בוועדת וינוגרד שחקרה את מאורעות המלחמה. בנוסף, ועדה בראשית האלוף במילואים דורון אלמוג שבחנה את חטיפת גולדווסר ורגב המליצה להדיחו מצה"ל. עם זאת, רק לאחרונה ציין השופט וינוגרד כי נגרם להירש עוול גדול.

במשטרה נמתחת ביקורת גדולה על ההחלטה על "הצנחה" של מועמד מבחוץ, ומדובר באכזבה גדולה לשלושת המועמדים מבפנים: הניצבים זהר דביר, יורם הלוי ובנצי סאו. האחרון כבר אמר לארדן שיפרוש מתפקידו ב-1 בספטמבר.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני