אחרי שגדלה בבית קשה תחת התעללות קשה; ספגה אלימות מילולית, פיזית ומינית לאורך שנים; ונפלטה לחיים ברחוב - סגן חיה אמבש זכתה באות מצטיינת הרמטכ"ל ליום העצמאות. הצעירה, שהייתה עד לפני ארבע שנים מחוסרת בית והתגוררה בבית נטוש בירושלים, נאמה החודש בטקס המצטיינים והכריזה: "הצטיינות אינה בהכרח השגת המטרה, אלא בחירה בדרך חיים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

חיה היא בתו של דניאל אמבש, העומד מאחורי אחת הפרשות הקשות של התעללות במשפחה שנחשפו בארץ. אמבש האמין כי הוא יורשו של מייסד זרם בחסידות ברסלב, ובשם המשיחיות ואשליות הגדולה שלו נשא נשים רבות ובנה בית אימים. הוא הורשע בעבירות אונס, מעשי סדום, אלימות, וכליאה בתנאי עבדות של שש נשותיו ו-18 ילדיו - ונשלח ל-26 שנים בכלא.

"הצטיינות - בחירה בדרך חיים" (צילום: החדשות)
"הצטיינות - בחירה בדרך חיים" | צילום: החדשות

מפסק הדין שפרסם בית המשפט עלו תיאורים מצמררים על שיטות הענישה בבית, שכללו מכות באמצעות כבל חשמל ויחסים מיניים מחרידים בתוך המשפחה. "כשהוא רגוע הוא ירביץ לך רק עם חגורה ועם שוטים", סיפרה אמבש על אביה המתעלל. "וכשהוא מאוד זועם אז הוא יכול גם להגיע למצב שמבחינתו אם תמותי והוא יצטרך לקבור אותך אז זו לא הייתה בעיה מבחינתו".

כשאותות אזהרה החלו לצוץ במערכות החוק והאב המתעלל הבין שהמשטרה בעקבותיו, הוא הפך אפילו אכזרי עוד יותר כלפי משפחתו. "כשהיינו בעונש - וזה היה ברוב התקופה - היינו נעולים בחדר בלי חלונות ובלי מיזוג", סיפרה הקצינה המצטיינת. "לא ידענו מתי לילה ומתי יום. פעם ביומיים היו מכניסים לנו איזה לחם או כוס מים".

אמבש עם משפחתה המאמצת (צילום: החדשות)
אמבש עם משפחתה המאמצת | צילום: החדשות

אחרי שהאב הורשע, האחים נותרו לבדם ופוזרו בין פנימיות. חיה ברחה מכל המוסדות שאליהם נשלחה ומצאה את עצמה לבדה בגיל 16. היא החלה להתחבר עם אנשים שהכירה ברחוב, והם לקחו אותה ל"זולות" שבה היו ישנים בלילות.

"היינו מסתובבים כל היום, מקבצים נדבות, ובלילות היינו באים לישון פה", סיפרה על החיים ברחוב. "סוחרים במה שסוחרים, שתויים לאורך רוב היום, זה היה הלוז שלנו. לא הערכתי את הקיום שלי כבן אדם. שום מחשבה או החלטה לא היו שייכות לי. הכול היה מנטייה להישרדות".

אחרי שחוותה מערכת יחסים אלימה נוספת, הבינה אמבש שהיא חייבת לעשות שינוי. דרך עמותה לנערות בסיכון בשם "מניפה" הגיעה לביתם של בני הזוג רמי ורינה לוי, שהעניקו לה קורת גג ובית חם ושם התחילה בחיים חדשים.

בגיל 18 היא החליטה להתגייס, ולאחר שהתעקשה הצבא הסכים לקבל אותה לשורותיו - אולם לא לשירות קרבי כפי שרצתה. היא החלה את השירות כאחראית מחסנים, וביחידה בה שירתה אותרה כמתאימה לקורס קצינים, אליו יצאה וסיימה אותו בהצלחה. כעת היא משובצת כמפקדת במחלקה בבסיס תחמושת, וקודמה לאחרונה לתפקיד מפקדת פלוגה במרכז התחמושת והטילים בזרוע היבשה. צפו בכתבה המלאה מתוך אולפן שישי