רקטה שפגעה בבית בעוטף בסבב האחרון (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
הפגיעה בבית בעוטף בשבת | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

לאחר הלחימה וחילופי האש שכללו מטחים כבדים כמעט ללא הפסקה לעבר יישובי הדרום, התושבים שהיו תחת אש מותחים היום (שני) ביקורת חריפה על ההתנהלות בסבב וגם על הפסקת האש. "אנחנו נמצאים בבעיה קשה במדינה מכיוון שהערכים שלנו התבלבלו", כתב ראש עיריית שדרות בזעם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הסבב הזה התחיל מירי על קצין צה"ל, לא מירי רקטות", כתב ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הבוקר. "סוף סוף אנחנו רואים שאפשר לחזור למדיניות החיסולים ואני שמח שזה קרה. אבל אתמול נעשתה טעות קשה - מי שדיבר על הרתעה לא השיג אותה".

אם מגינה על בתה באזעקה (צילום: באדיבות תוכנית הבוקר, חדשות)
אם מגינה על בתה באזעקה | צילום: באדיבות תוכנית הבוקר, חדשות

לדבריו ראש העיר דוידי הערכים במדינה שלנו התבלבלו, "אנחנו נגיע למצב שבעוד שבועיים-שלושה טרוריסט עלול לירות על חייל שלנו ושוב אנחנו נגיע לסבב הזה. אם הייתי ראש הממשלה הייתי אומר לחאמס ולג'יהאד: אתם רוצים לירות על ת"א - תירו על ת"א, אתם רוצים לירות על ירושלים- תירו על ירושלים, אבל אנחנו נמשיך לפגוע בבכירים ביותר שלכם ולא נהסס".

ראש עיריית אשקלון אף קרא לראשונה לפעול להקמת מרכז חוסן עבור העיר ולהצביע בעד הכרזת אשקלון כאזור עדיפות א' בדומה לעוטף עזה. את הדברים אמר תומר גלאם בעקבות המכה שספגה העיר ביומיים האחרונים.

‎אל דברי הביקורת הצטרפו תושבים רבים המביעים זעם על כך שהממשלה קנתה, שוב שקט זמני לטענתם. "זו ממשלת ביזיון וכישלון", טען תושב כרם שלום. "חמאס וממשלת ישראל משחקים למי יש יותר גדול והנפגעים הם התושבים"‎.

תושבים שנקלעו לאזעקה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
תושבים מתגוננים ברחוב | צילום: רויטרס, חדשות

‎"קל לכתוב 'יאללה תכנסו בהם' כשלא נכנסים, קל לכתוב טובחים בחפים מפשע כשכן יש תגובה צה"לית וקל לכתוב אף מילה", כתבה תושבת המועצה האזורית אשכול ברשת. "אם כולנו היינו יותר שקטים הייתה למדינה שלנו, כמדינה הרבה יותר קל לפעול ולקבל החלטות. כולנו... כולל התקשורת"‎.

תושבת קיבוץ נירים הסלימה את הרטוריקה: "בוקר של שבר ובושה. אחרי 700 רקטות, 4 הרוגים ו 3 פצועים אנוש ,איום ישיר של קורנט על רכבת ישראל, בחרתם להתקפל, לנהל את הסכסוך במצב שימשיכו לשרוף את שדותינו מדי יום, בלוני נפץ, חדירות גדר, צלפים 100 מטר מהגדר. זו הפסקת אש לצורכי ארוויזיון!!!! דגל לבן מול חבורת מרצחים".

לא רק ביקורת על הפסקת האש

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', שיישוביה נמצאים בצפון מערב הנגב, אמנם לא התייחס ישירות לידיעות על הפסקת אש אך מתח ביקורת על היערכות המקלטים והמרחבים המוגנים. "הגיע הזמן לזרז פתרון לצמצום הפערים בנושא המיגון בכל הרשויות בארץ".

ביקורת על מצב המקלטים, ארכיון (צילום: החדשות)
ביקורת על מצב המקלטים, ארכיון | צילום: החדשות

"המקלטים ברשויות המקומיות ישנים מאוד וברובם כלל לא תקינים ואף פסולים, כך שאי אפשר לתקן אותם. לא ניתן להגיע למקלט שנמצא ברחוב, בזמן של 20-30 שניות", טען והוסיף: "הצענו לממשלה להעניק הלוואות מדינה לבניית ממ"דים בבתים ואף יזמנו בעבר רכישה קבוצתית להוזלת עלויות".